Trafačka – jún 2018


TRAFAČKA – priestor bývalej trafostanice na nitrianskom sídlisku Párovce prinesie počas júna obľúbený, v poradí už trinásty, komunitný trafo.TRH. Hudobným lákadlom bude skvelá slovenská rock’n’rollová kapela Walter Schnitzelsson, ktorá vystúpi počas Noci hudby. Aliancia Fair-play ponúkne školenia pre občianskych aktivistov a aktívne komunity.
Podujatia v Trafačke z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

VÝSTAVA
VžDY VYFUčí
V piatok 8.júna o 18:00 sa uskutoční vernisáž výstavy žiakov Fotografického dizajnu Súkromnej strednej umeleckej školy dizajnu v Nitre, ktorú otvorí riaditeľ školy Stanislav Krošlák. Kurátormi výstavy sú Daniel Brogyányi a Jozef Peniak. Výstava potrvá do 1.júla.
Vždy vyfučí
Na výstave predstavia žiaci, od prvého po štvrtý ročník, svoje diela a tvorbu z obdobia jedného školského roka, kde pracovali na cvičeniach, ako napr. smrteľné slasti, cez sklo, voľný výstavný súbor, módna fotografia, kalendáre a iné, s využitím širokého spektra fotografických techník, od analógovej fotografie cez hravé kontaktné kópie a využitie fotografických roztokov na tvorbu pri plnom svetle, kolorovanie a tvorbu experimentálnej fotografie.Na výstave bude prestavená práca žiakov od hravej, radostnej a kreatívnej tvorby až po konečnú fázu plagátov a kalendárov tak, aby sa v plnej miere predstavila celá tvorba odboru Fotografický dizajn.

VÍKEND PRE DETI
V sobotu 2.júna o 11:00 pokračujú (rod)INÉ soboty, projekt založený na zážitkovom neformálnom vzdelávaní, ktorý podporuje aktívne trávenie voľného času detí a rodičov. Tentokrát si vyskúšame miesenie hliny a modelovanie z hliny, ktoré rozvíja estetické cítenie, vnímanie vecí okolo seba. Ivan Mada z Keramickej dielne Hemka prinesie hrnčiarskom kruhu a povie aj o histórii hrnčiarstva.
Pri príležitosti Medzinárodného dňa detí si Števo Haládik pripravil v nedeľu 3.júna o 16:00 špeciálne premietanie nemej rozprávky Dobrodružstvo princa Achmed z roku 1926. Rozprávka bola inšpirovaná príbehmi Tisíc a jedna noc a vznikla technikou tieňového divadla.

S JÚLIUSOM FUJAKOM O JEHO NAJNOVŠÍCH PUBLIKÁCIÁCH
Na ďalší z literárnych večerov prijal pozvanie skladateľ nekonvenčnej hudby, hudobník a estetik Július Fujak, ktorý 7.júna o 19:00 predstaví knihu rozhovorov so slovenskými a českými skladateľmi, hudobníkmi a teoretikmi VIS-Á-VIS dialógy (nielen) o HUDBE a odbornú publikáciu Emanácie hudobnej semiosféry. Diskusia bude doplnená o koncert.

HUDOBNÉ VEČERY SO SÚKROMNÝM KONZERVATÓRIOM V NITRE
1.júna o 18:00 vystúpi zoskupenie Ma-La-Ni-Te. V podaní mladých nádejných speváčok Martinky Oravcovej, Laury Majcherovej, Nikoly Ivaničovej a Terézie Sabovej si budete môcť vypočuť známe piesne slovenských i zahraničných autorov.
12.júna o 20:00 nás bude na ľudovú nôtu zabávať Martina Kertészová a kamoši. Spievajú, hrajú, improvizujú a tešia sa z toho. Baví ich experimentovať s ľudovými piesňami, hrať sa s ich náladami, meniť ich.
19.júna o 20:00 je pripravený Šansónový večer Hany Černej. V jej podaní zaznejú šansóny prevzaté od známych interpretov, najväčšiu časť jej repertoáru tvoria piesne Hany Hegerovej a niekoľko autorských piesní.
26.júna o 20:00 náš čaká žánrovo a štýlovo bohatý večer plný emócií a zážitkov, na ktorom sa predstaví Music Land – Hana Černá, Martina Kertészová, Silvia Ďurinová, Simona Rudzan-Holanová, Tomáš Michalička a Sebastián Pavlis so svojimi hudobnými hosťami.

LETNÝ trafo.TRH
Druhý tohtoročný komunitný trh susedov je tu! Júnové stretnutie prinesie sezónny trh s ručnými výrobkami a domácimi produktmi, susedské stretnutia, rozhovory a dobrú hudbu. Stretneme sa v nedeľu 17.júna o 10:00 pred Trafačkou. O 13:00 zahrá slovenská kapela Inverzia, ktorú založili bratia Matej a Maroš Pecho. V jej tvorbe prevažuje najmä pop s prvkami folku. O 15:00 vystúpi Kristína Uhlíková & Juraj Janík. V ich podaní zaznejú piesne rôznych žánrov aranžované do husľovo-klavírneho prevedenia v kombinácii so spevom.

ĎALŠIE PODUJATIA
Aliancia Fair-play pripravila školenia pre občianskych aktivistov a aktívne komunity (4.jún o 17:00 a 19:00) na témy: Od štátnych dotácií po schránky na Cypre (ako hľadať informácie v otvorených zdrojoch) a V koži whistleblowera (čo robiť, keď vidím okolo seba nekalosti). Školenia vedie Pavol Lacko.
The Abs (5.jún o 19:30) je inteligentné, komunikatívne a energické trio, ktoré zaujme pestrým zvukom. Ich repertoár je zložený z originálnych kompozícií, ale aj z prevzatých popových či rockových piesní.
Španielske stredy s inlingua Nitra ponúknu bezplatnú konverzáciu španielčiny s rodeným Španielom (6.6. o 19:00), projekcie hispánskych filmov Mi Gran Noche (13.6. o 19:00) a Primos (27.6. o 19:00), ale aj karaoke v španielskom rytme (20.6. o 19:00).
Nitrianska kapela Kýbel Mačiek pokrstí (10.6. o 19:00) svoju knihu 5 rokov buranrollu. Na 320 stranách nájdete všetko, čo chcete vedieť o pozadí fungovania hudobnej skupiny. Špeciálny hosť: Dalibor Daňko.
Pokračovať budú aj Kvízové večery (10.6. a 25.6. o 19:00) so Slavom Hlásnym, rekordérom TV vedomostných súťaží.
Priaznivci Linuxu Vás pozývajú na debatu o Linuxe (13.6. o 16:00) a iných otvorených slobodných softvéroch.
Noc hudby (15.jún o 17:00) ponúkne vystúpenie acoustic-roc-indie kapely s punkovými koreňmi The Smalltown boy a skvelej slovenskej rock’n’rollovej kapely Walter Schnitzelsson a vypočujeme si nemý film Muž s kinoaparátom. To, čo sa nedá povedať slovami, vyjadrí Števo Haládik hudbou.
Cestovateľské kino (21.6. o 19:00) s mladým párom Barbarou a Davidom, ktorý sa rozhodol zanechať svoje sľubné kariéry doktorky a informatika, aby si splnil svoj veľký sen. V októbri 2016 nasadli do lietadla smerom do Japonska a domov sa vrátili v decembri 2017 z Antarktídy. Za dlhých 14 mesiacov prešli 23 krajín.
Jaroslav Duška a jeho hostia pokrstia pokračovanie autorských rozprávok Ježkovci 2 (29.6. o 18:00).
Ateliér Trafačka ponúkame ďalšiu z prístupných historických techník vo fotografii. Hana Kolářová a František Kolář vás vtiahnu (30.6. o 9:00) do tajov spracovania vami nafotených predlôh technikou Kyanotypia.
Buy now or cry later! (30.6. o 13:00). Príďte a staňte sa majiteľmi nechcených, nevyužívaných, použitých, no použiteľných vecí. Spoločne sa podieľajme na ekologickejšom prístupe k životu, zrecyklujme svoje „haraburdy“ za symbolické ceny!

Viac informácii o jednotlivých podujatiach nájdete na http://www.trafacka.sk