Trafačka – august 2018


V TRAFAČKE – priestore bývalej trafostanice na nitrianskom sídlisku Párovce prebieha počas letných mesiacoch výstava fotografií a pohľadníc starej Nitry, ktorá potrvá do 5.septembra. Počas augusta sú pripravené koncerty na letnej záhrade, víkendové dielne v podkrovnom ateliéry zamerané na historické fotografické techniky, ale aj susedský piknik, na ktorom môžete ochutnať rôzne iracké dobroty a kreatívne aktivity.
Podujatia v Trafačke z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

SPOZNAJ SVOJHO SUSEDA NA (rod)INÝCH SOBOTÁCH S MAREENOU
Chcete sobotu stráviť inak? Spríjemnite si ju stretnutiami a rozhovormi so zaujímavými novými ľuďmi, dobrým jedlom, rôznymi aktivitami a najmä rodinnou pohodou. Mareena prinesie v sobotu 4.augusta o 11:00 susedský piknik, na ktorom môžete ochutnať rôzne iracké dobroty a kreatívne aktivity nielen pre deti, ale i dospelých.
Mareena je občianske združenie, v ktorom im záleží na ľuďoch, ktorí si na Slovensku budujú nový domov, bez ohľadu na krajinu pôvodu, etnickú príslušnosť alebo vierovyznanie. V Mareene veria, že vzťahy sú dôležité, preto sa snažia prepájať ľudí, ktorí žijú na Slovensku či už dlho alebo krátko, aby sa všetci cítili byť súčasťou jednej spoločnosti a mali šancu realizovať svoj potenciál.
BLŠÁK, KTORÝ PODPORUJE SPRÁVNE VECI
Blší trh Buy now or cry later! vznikol v Trafačke v apríli tohto roku a teší sa svojej obľube. Spoločne sa podieľajme na ekologickejšom prístupe k životu, zrecyklujme svoje „haraburdy“ za symbolické ceny, ale najmä pomôžeme svojmu okoliu. Organizátorky (Kristína, Natália a Zuzana) dávajú podujatiu aj iný rozmer – symbolický poplatok predajcov za možnosť predaja venujú vždy inej organizácii či neziskovke. Podporili Centrum Slniečko n.o., ktoré sa venuje poskytovaniu pomoci obetiam domáceho násilia a šikany a neziskovú organizáciu Pod krídlami Dominiky, ktorá sa stará o nevyliečiteľné a vážne choré deti.
Najbližší blšák sa uskutoční v v sobotu 25.augusta o 13:00. Pokiaľ chcete byť súčasťou v poradí tretieho trafačkovského blšáku, napíšte nám mail na buynoworcrylaternitra@gmail.com.

HUDOBNÉ VEČERY NA LETNEJ ZÁHRADE
V piatok 3.augusta o 19:00 sa predsatví nitránsky generačný výber v podaní Dušana Sidora a Dušana Marka. Zaznejú autorské piesne Dušana Sidora a výber legiend česko-slovenského folku.
V nedeľu 5.augusta o 17:00 vás najmenší najlepší FLAAM festival pozýva na tradičné posedenie (a postávanie) s festivalovým tímom. Organizátori vám povedia, ako vznikal a aký bude FLAAM 2018, čaká vás dobré jedlo a do toho všetkého zahrá Tomáš Gregor s kapelou.
V sobotu 11.augusta o 19:00 sa predsatví skupina hudobníkov MINA and AZURE, ktorá spolu hrá hudbu rozličných žánrov.
V piatok 17.augusta o 18:30 nám večer na záhrade spríjemní vokálno – inštrumentálne duo Katarína Bielická (spev) a Miloš Fojtík (klavír). Zahrajú najmä covery popovej a popovo – jazzovej hudby.

VÍKENDOVÉ FOTOGRAFICKÉ TVORIVÉ DIELNE
Občianske združenie Trafačka pripravilo pre záujemcov o historické fotografické techniky víkendový workshop, ktorý sa uskutoční v termíne 25. – 26.august v podkrovnom ateliéri Trafačky. Lektormi budú Hana Kolářová, Evla Vlašičová a František Kolář. Vyvrcholením víkendového workshopu bude nedeľná výstava prác účastníkov pred Trafačkou.
Workshop bude venovaný aj historickým fotografiám a fotografovaniu s použitím Camera obscura z dielne ILFORDu s fotením na fotopapier. Po vyvolaní fotopapiera v klasickej vývojke hneď uvidíme výsledok . Modrotlač patrí medzi najstaršie kopírovacie techniky. Vďaka jednoduchosti a nízkej toxicite sa kyanotypia hodí pre začiatočníkov alternatívnych techník.

ĎALŠIE PODUJATIA
Španielske stredy s inlingua Nitra ponúknu bezplatnú konverzáciu španielčiny s rodeným Španielom (1., 8., 15., 22. a 29.8. o 19:00).
Žijeme v turbulentných časoch. Ženy sa po celom svete prihlasujú o slovo viac ako kedykoľvek pred tým. Nemožno sa preto čudovať, že najskloňovanejší hastag v roku 2017 bol #feminism. Prenikajú do spoločenského diania v kultúre, spoločenských akciách, športe, v biznise. V politike a obzvlášť na Slovenku sa tento jav až tak neprejavuje. Prečo je to tak a ako to zmeniť? Príďte s nami diskutovať (23.8. o 18:00) na tému Ženy. V politike.

Viac informácii o jednotlivých podujatiach nájdete na http://www.trafacka.sk