Tomáš, uvidíme sa v rockovom nebi!


Spomienka na rozhovory s Tomášom dAsKom a Bohdanom Benedikom

Pred pár týždňami som si otvoril stránku MusicBox TV, kde ma zaujala informácia, že kapela The Bridgeheads má nový klip k skladbe Pi. Na nete som našiel mailovú adresu a poslal kapele zopár otázok so žiadosťou o rozhovor. Po niekoľkých dňoch sa mi ozvala manažérka Patrícia s tým, že Tomáš už pracuje na odpovediach a zároveň sa ma opýtala, či by v rámci stredoeurópskeho turné nemohli vystúpiť aj v Stropkove. Hoci som ju upozornil, že v meste nemáme klub v pravom slova zmysle, kde by ľudia a priori chodili za hudbou, sľúbila nám vypredaný priestor. Nakoniec sme sa, aj vďaka jej veľkorysosti, dohodli na podmienkach a The Bridgeheads v Stropkove 2. septembra vystúpili. Vo vinárni Kaštieľa s kapacitou 92 miest sme predali 87 lístkov, čo možno bolo pre nás prekvapením, ale počas akcie sme pochopili, že zostava okolo Tomáša dAsKa má u fanúšikov pevnú pozíciu.

Po koncerte sme vyšli na terasu a urobili rozhovor. Keď sme sa lúčili, povedal som Tomášovi: Dúfam, že sa čoskoro budeme nielen vidieť, ale hlavne počuť. Bohužiaľ, uvidíme sa až v rockovom nebi. Tomáš dAsK totiž v pondelok, 27. septembra, podľahol zraneniam, ktoré utrpel pri páde z 5. medziposchodia.

Rozhovor, ktorý som mal nahraný na diktafóne, som sušil doma pár dní. Pamätám si, keď som mu ho v jeden večer posielal podľa dohody autorizovať a na druhý deň som sa z médií dozvedel, že The Bridgeheads zrušili turné. O pár dní ma zasiahla informácia, že Tomáš bojuje o život. Hoci náš posledný rozhovor Tomáš dAsK nestihol autorizovať, na konci týchto spomienok si ho predsa len dovolím uverejniť.

Pri písaní týchto riadkov som si spomenul na príbeh s bývalým predsedom Východoslovenského futbalového zväzu v Košiciach Bohdanom Benedikom. Koncom septembra 2005 sa zúčastnil slávnostného otvárania multifunkčného ihriska vo Svidníku. Pri tejto príležitosti som ho požiadal o interview. Každý kto s ním robil rozhovor, mi určite potvrdí, že rozprávať sa s B. Benedikom nebola povinnosť, ale česť. Keďže jeho vízie mali nadčasový charakter, nechal som kazetu v šuplíku. Správa o nečakanej smrti B. Benedika prišla 16. októbra 2005 ako blesk z najjasnejšieho neba. Z úcty k bývalému Predsedovi (veľkým P zvýrazňujem jeho charizmatickú osobnosť) som vytiahol kazetu a rozhovor prepísal. Hoci som zocelený novinárskymi búrkami, behali mi po chrbte zimomriavky. Prepisovať vety o tom, ako chcel B. Benedik s entuziazmom jemu vlastným budovať nové moderné piliere futbalovej infraštruktúry na východe Slovenska boli pre mňa prisilnou emóciou, aby som ten článok spracovával s rutinou.

Česť vašej pamiatke, páni!

Slovenskí The Bridgeheads úspešne stavili na Londýn
Aktuálne turné The Bridgeheads sa blíži k jeho druhej polovici. Slovenská zostava pôsobiaca v Londýne pripravovala tour po slovenských a českých kluboch (so zastávkou vo Viedni) kontinuálne pri komponovaní a nahrávaní nových skladieb. Ako uviedol gitarista a spevák Tomáš dAsK, už na skúškach rozmýšľal nad transformovaním piesní do ich koncertnej podoby. Bonusom pre zmysly návštevníkov turné je podpora hudobnej inšpirácie vo forme videoprojekcie. „Video som spracovával adekvátne k skladbám, no keďže sme nechceli, aby obraz rušil, ladil som ho ako doplnok koncertného programu,“ poznamenal T. dAsK.

Súčasťou promo k turné bolo aj vydanie singla z albumu Foreigners s dvojitou stranou A-stranou Best Ones/Pi, ktorý je prístupný na predaj na stránke kapely ako CD a digitálny download obsahujúci 3 bonusové skladby – živé štúdiové verzie Fire a Secret Ink a doteraz nevydanú skladbu Cubes. Singel Pi bol zaradený do playlistu viacerých alternatívnych rádií vrátane legendárneho britského rádia BBC 6 (http://www.bbc.co.uk/programmes/b00tc5kp), s priemerom 1.194 milión poslucháčov za týždeň. V poradí druhým ohláseným singlom s dvojitou A-stranou je Boys / My Town, ktorý fyzicky vyjde 1. novembra 2010 a bude taktiež obsahovať tri doplňujúce skladby. Videoklipy k Boys a My Town, rovnako ako všetky ostatné klipy k albumu, zrežíroval Tomáš dAsK a sú zverejnené na oficiálnych stránkach kapely.

The Bridgeheads pracujú s každým detailom. Ich mozaika ponúka nielen skladby s prepracovanou muzikálnou štruktúrou, ale s prirodzenou ľahkosťou sa v nich stretávajú hudobné vízie, emócie, výtvarné umenie a inovatívny prístup k témam. V prípade Tomáša dAsKa, Jozefa Lemeeho a Michala Wispa zaujme viacero postrehov. Zostava hrá bez basovej gitary a T. dAsK nepoužíva pri svojom originálnom hraní na gitaru strunu A. „Keď sme ukončili spoluprácu s našim basgitaristom, začali sme skúšať v trojici. S Jozefom sme hrali iba na dvoch gitarách a nebolo to ono, preto som skúsil vytiahnuť strunu A. Oktávovým hraním som posilnil basovú frekvenciu a začalo nám to dávať zmysel. Postupne som prepracoval aranžmány ku všetkým skladbám, pričom som k nim musel pristupovať úplne inak, aby to fungovalo komplexne. Týmto spôsobom sme odohrali už aj predchádzajúce turné,“ uviedol T. dAsK.

Po slovenskej komerčnej vlne ešte pod názvom The Bridge prišiel zlom v životopise skupiny po presťahovaní sa jej členov do Londýna. Kapela má za sebou, okrem koncertov na Slovensku, vystúpenia v Anglicku, Nemecku, Rakúsku, Čechách, Poľsku a Maďarsku. Napr. v ČR odohrala tri české headline tours, plus festivaly United Islands of Prague, Creamfields Central Europe, Benátska noc. Na Slovensku boli The Bridgeheads prezentovaní vo všetkých majoritných média a v Čechách v ČT1, Radio Wave, iReport, Filter, Rock and Pop, Muzikus a iné. O PR sa v Anglicku kapele momentálne stará spoločnosť Vision Music, ktorá zastupovala/zastupuje Depeche Mode, Unkle, Iana Browna, Mobyho, či Television Personalities. „Hoci sme na rozhodnutie odísť do Londýna počúvali rôzne reakcie, pre nás to bola súčasť prirodzenej cesty. Naše publikum bolo limitované nielen kvôli anglickým textom, ale aj žánrovo. Keďže sme mali pocit, že našu hudbu môžu pochopiť aj ľudia za hranicami Slovenska, rozhodli sme sa vyskúšať to. Dospeli sme k názoru, že v rámci prirodzeného vývoja potrebujeme nový priestor a preto padla voľba na Londýn,“ vrátil sa v spomienkach k anglickým začiatkom T. dAsK.

The Bridgeheads v rámci aktuálneho turné vystúpia: 2. 9. – Kaštieľ, Stropkov, 7. 9. – The Club, Humenné, 10. 9. – Tabačka, Košice, 11. 9. – Wave, Prešov, 14. 9. – Subterén, Michalovce, 15. 9. – Klub 77, Banská Bystrica, 18. 9. – Subclub, Bratislava, 22. 9. – Klub Lúč, Trenčín, 24. 9. – Element Music Club, Prievidza, 27. 9. – Stará Pekárna, Brno, 30. 9. – Pod Lampou, Plzeň, 1. 10. – Chapeau Rouge, Praha, 1.10.2010 – Fluc, Viedeň, 8. 10. – Barfly, Londýn.

T. dAsK si prial, aby ich hudbu ľudia počúvali, nie len „počuli“

Po skončení turné som chcel uverejniť rozhovor na tému verejnej aukcie jediného ručne vyrobeného albumu Foreigners. Odpovede Tomáša dAsKa púšťam na svetlo sveta bez úpravy in memoriam.

11. 11. 2010 pripravujete aukciu jediného ručne vyrobeného albumu. Ako vznikol tento nápad?
– Je to niečo, čo som mal už dlhšie v hlave. Mám pocit, že hudba nie je rovnako docenená ako výtvarné umenie. My tomu, čo robíme, venujeme veľa práce a chceli by sme poukázať na túto hodnotu, keďže pre mňa skladba nemá o nič menšiu hodnotu ako obraz, napriek tomu, že má silnú melódiu, ktorá rezonuje v hlave. Bol by som rád, keby ľudia našu hudbu počúvali, nie len ‚počuli‘.

Čo všetko bude spomínaná verzia albumu obsahovať?
– Bude to jediný ručne vyrobený originál albumu – bude obsahovať dvanástu skladbu, ktorú nebude počuť nikto iba jeho jediný vlastník, originál olejomaľby bookletu, kresby a ručne napísané texty, ktoré boli použité na booklet, a taktiež podpisy členov kapely.

Má dátum 11. november pre kapelu zásadný význam?
– Všimol som si, že dátum je veľmi zaujímavý pre mnohých ľudí. Napríklad si mi poslal 11 otázok. V prvom rade je to dátum, ktorý nám vyhovoval. Zvyšok by som nechal na interpretáciu.

Album je zatiaľ voľne stiahnuteľný na vašej stránke. Kedy by sa mal album objaviť aj vo fyzickej podobe?
– Zatiaľ je vybraný anglický dátum a ostatné veci sú v štádiu riešenia. Počkal by som na správny čas kedy to ohlásiť.

via GRAND STUDIO, s.r.o., foto: Imrich Makó