To najlepšie z Fotomaratónu v centre Bratislavy


Siedmy ročník fotografickej súťaže Fotomaratón 2014 má svojich víťazov. Porota na čele s  Andrejom Bánom vybrala najlepšie práce, ktoré budú zverejnené a vystavené jeden celý mesiac na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave.

Fotomaratón je celosvetovo obľúbená fotografická súťaž pre širokú verejnosť a tento rok sa do nej 27. septembra mohli zapojiť už po 7. – krát aj Slováci. Úlohou pre účastníkov bolo v časovom limite 6 hodín nafotiť sériu snímok na analógový alebo digitálny fotoaparát, ktoré mali zodpovedať 12 vyhláseným témam. Témy do momentu vyhlásenia nie sú známe a tentokrát sa nechali organizátori inšpirovať literárnymi a filmovými dielami:

Chcel(a) by som, Zoo v meste, Psie dni, Niekto ako ja, Reťazenie, Z jedného cesta, Medzi riadkami, Rozprávka, Sladké hry, Sny o mori, Málo času a Bodka za letom.

Do tohto ročníka sa zapojilo vyše 200 fotografov, ktorí sa snažili prezentovať svoj vlastný pohľad na mesto, v ktorom žijú. Akcia prebiehala prvýkrát paralelne až v 5 slovenských mestách: Bratislava, Nitra, Žilina, Košice so štartom v kníhkupectvách Martinus.sk a v Martine v Turčianskej galérii. Ceny víťazom budú odovzdané
30. októbra o 16.00 h. na Hviezdoslavovom námestí, kde od tohto momentu budú zverejnené aj ich práce až do 30. novembra 2014.

Porota v zložení Andrej Bán, Michaela Pašteková, Boris Németh, Olja Triaška Stefanovič a Tomáš Halász podobne ako po minulé roky hodnotila vystihnutie témy, originalitu a tvorivosť a tiež technické spracovanie.

„Tí, ktorí sa dostali do užšieho výberu poroty, sa s tým popasovali väčšinou nápaditým spôsobom, so zmyslom pre rozhodujúci okamih a neraz aj so zmyslom pre humor. Porota ocenila aj to, že víťazná séria v kategórii digitál zobrazuje príbehy ľudí, čím sa blíži ku klasickej bressonovskej fotografii — pozorovanie “banálností” každodenného života v uliciach mesta.“ uviedol Andrej Bán, garant tohto ročníka.

+ There are no comments

Add yours