THE SECRET TOUCH prinesie do Stropkova nový hudobný svetadiel


Duo Juraj Raši – Jaroslav Bežák prináša pod značkou THE SECRET TOUCH exkluzívny dotyk s novým hudobným svetadielom. Jeho základným stavebným materiálom je luxusná zostava bicích a vzácna kombinácia perkusií, medzi ktorými nechýbajú conga, djembe, cajon, udu drum, hang drum a ďalšie. Zvukový priestor dopĺňajú elektronické sample a celkový dojem umocňujú obidvaja bubeníci prostredníctvom svojich charizmatických osobností. Na pódiu rozbalia nielen originálne vyskladanú paletu autentických zvukov, tónov a rytmických prechodov vo farebných plochách od piana po forte, ale cez priamu komunikáciu s publikom vtiahnu poslucháča do koncertného víru. Výsledkom vzájomnej spolupráce je navyšovaný spoločný bank zážitkov, kde každý nenútenou formou prihadzuje kus vlastnej energie, spontánnosti a bezprostrednej improvizácie. „V prítmí malej divadelnej sály v napätom očakávaní postupne utícha šepot. Z ticha vynárajúce sa rytmické klopanie zbystrí pozornosť, ktorá sa od tejto chvíle nedokáže odpútať od dvoch mladých energických umelcov. Zdanlivé kulisy sa v ich rukách niekedy až prekvapivo menia na hudobné nástroje a každý, kto počúva, pochopí, aký bohatý, farebný a nežný je svet bubeníka. Rôznorodosť štýlov, v nerušenom súzvuku melódie a farieb ticha podčiarkuje ich hravosť, túžbu objavovať a nenechať si to pre seba… Nenúteným, príjemným, ľudským a sofistikovaným spôsobom prenikne divák do sveta perkusií,“ napísala o THE SECRET TOUCH Denisa Hurná.
Popri africkom udu, congach, či cajone ako súčasti peruánskej a kubánskej hudby tróni v zostave perkusií plechový rezonančný nástroj hang drum, ktorý v roku 2000 vynašli Švajčiari Félix Rohner a Sabina Schärer zo spoločnosti PANArt Company. Prvýkrát ho predstavili na veľtrhu Musikmesse vo Frankfurte v roku 2001 a okamžite sa stal mimoriadne žiadaným artiklom. Jeho cenu zvyšuje fakt, že ročne sa vyrobí približne 50 kusov. Okrem toho, do zoznamu potencionálnych vlastníkov sa môžete dostať iba osobným kontaktom s jeho výrobcami alebo listovou korešpondenciou. „Na Slovensku som zatiaľ jediný, kto hang drum vlastní. V mojom prípade môžem hovoriť o šťastí, pretože som si ho skúšal zohnať cez eBay, kde sa jeho cena pohybuje od 100 do 200 tis. korún, ale nikdy sa mi to nepodarilo. Otec má však známeho vo Švajčiarku, ktorý ma predstavil vo firme PANart. Keďže jeho výrobcovia sa rozhodujú, komu nástroj predajú, som rád, že po roku na čakacej listine som sa k tomuto unikátnemu kúsku dostal,“ dodal J. Raši.

Hang drum je vyrobený z dvoch hlbokoťažných nitridovaných oceľových plechov, ktoré po spojení vytvárajú tvar charakteristický pre UFO. Vnútro vypĺňa vzduch. Keďže neexistujú žiadne akademické teórie hry na tento nástroj, hudobníci pri ňom vyzliekajú svoju umeleckú dušu donaha. „V tomto prípade sa o zvuku rozpráva iba ťažko a preto platí, lepšie je raz počuť, ako stokrát o tom čítať. Vo všeobecnosti však môžem povedať, že hang drum vyvoláva relaxačnú a upokojujúcu atmosféru. Celkovo ma fascinujú jeho neobmedzené možnosti a fakt, že zvuk sa nedá napodobniť žiadnym elektronickým nástrojom,“ zdôraznil J. Raši.

Projekt THE SECRET TOUCH sa spolu s jazzovým triom JURAJ RAŠI with FRIENDS predstaví 27. februára 2011 v Divadelnej sále Mesta Stropkov. Začiatok koncertu je o 18.00 hod. Vstupné 3,5 EUR.

via GRAND STUDIO, s.r.o.