The Inspector Cluzo udělí Praze lekci francouzského šarmu, japonskou etiketu pak doškolí Detroit 7


Místo půvabných francouzských frází oprašte před koncertem živelného dua The Inspector Cluzo nefalšovaný anglický argot. To aby vám neuniklo, o čem bude na pódiu řeč. Bubeník Phil a kytarista a zpěvák v jedné osobě Malcolm si totiž v nejmenším neberou servítky a je jen dobře, že většina jejich koncertu proběhne po 22té hodině. „Rock nemůže být mainstream, potřebuje být vulgární. Musí být potížista. Není to marketing. Vůči něčemu se vymezuje, my jsme proti konzumní společnosti. A jsme pyšní na to, že hrajeme hodně nahlas a dělá nám radost, že to lidi ruší,“ svěřili se Malcolm s Philem jednomu japonskému serveru se svou neotřelou filosofií. Jak hlasití umí být, předvedou The Inspector Cluzo již 17. listopadu v pražském Lucerna Music Baru. Úloha dostat publikum do varu připadla japonské garáž-rockové kapele Detroit 7, která si své schopnosti prověřila už dříve při předskakování kapelám jako Manic Street Preachers, Reef nebo i domácí Vypsané Fixe.

Koncert uprostřed podzimu připomene i letní atmosféru festivalu Rock for People, kde The Inspector Cluzo podvakrát exceloval. Francouzská dvojice, která svou nakopnutou směsici rock’n‘rollu s čerstvým funkovým groovem nazývá fuck’n’roll (a na koncertě záhy pochopíte proč), svou energií zadupe do země kdejakou početnější partu. Kromě fantastického hudebního zážitku přináší i cenné poučení, že kvalita vůbec nesouvisí s kvantitou. To koneckonců potvrzuje i na první pohled křehká tokijská trojice. Charismatická zpěvačka a kytaristka Tomomi Nabana, bubenice Miyoko Yamaguchi doprovázené baskytaristou Nobuakim Kotajim, dokáží na pódiu rozpoutat pořádnou hudební smršť.

Vstupenky jsou v předprodejích na http://www.ticketsforpeople.cz v ceně 250 Kč, na místě za 300 Kč. Vše další na http://www.rockforpeople.cz.

Francouzští bastardi, napsal o nich australský tisk po několika obzvláště divokých koncertech a bitkách s techniky. Jelikož kromě nezměrné energie, hudební kreativity a dalších v zásadě kladných vlastností je těmhle dvěma chlapíkům, kteří nemají rádi baskytaristy a vystupují ve vyžehlených oblecích, vlastní i smysl pro sebereflexi, složili obratem na toto téma písničku. Své druhé studiové album, které vyšlo na začátku letošního roku, totiž nazvali The French Bastards.

Stejně jako první eponymní desku z roku 2008, i svou druhou kolekci nahráli ve „vysoce prestižním“ prostředí Studia Kitchen (tedy u Malcolma v kuchyni) mezi lahví vína a dobrým jídlem. Místo nahrávání se nelišilo, obě alba produkoval Stephan Kraemer, složení kapely je skálopevně stálé. Zásadní rozdíl tu ovšem byl. Mezi vznikem prvního a druhého alba se kapela na rozsáhlém turné osobně představila celému světu, hrála na nejprestižnějších světových festivalech (mezi jinými i na japonském Fuji Rocku, kde měla obzvlášť velký úspěch) a pevně zakotvila v nejednom srdci hudebního fanouška. Prvního alba se prodalo přes 20 tisíc kusů a The Inspector Cluzo se stali na světové hudební scéně, či alespoň na jeho části, pojmem. Svá alba vydávají na vlastním nezávislém labelu Ter a Terre.

Jak ale jejich originální a v kontextu mnohdy stagnující hudební scény svěží příběh začal? „Fuck the Bassplayer,“ řekli si v roce 2008 dva naštvaní členové kapely Wulfkind. Když jejich basák opakovaně nechodil na zkoušky, rozhodli se Laurent Lacrouts a Mathieu Jourdain (později po celém světě známí jako Phil a Malcom z The Inspector Cluzo), že ho nepotřebují a samotným jim bude líp. Věčnou vzpomínkou na tento moment jim je jedna z prvních skladeb nově vzniklé kapely, mezi fanoušky nesmírně oblíbená Fuck the Bassplayer. A dál už to šlo jak po másle: natočili první desku, sjezdili celý svět, rok po svém vzniku se objevili na českém festivalu Rock for People, letos i podruhé, na koncertech pravidelně působí pozdvižení a… opět přijíždějí do České republiky.

„Zamilovali jsme si je stejně jako publikum. I proto jsme je coby náš objev viděli na Rock for People v roce 2009 i letos. Ti, kdo je neměli v Hradci Králové možnost spatřit naživo, po první druhé písničce pochopí, čím si nás omotali kolem prstu,“ dodává Michal Thomes z agentury Ameba Production, která Rock for People každoročně pořádá a stojí i za koncertem The Inspector Cluzo.

K tanci i poslechu:
http://www.myspace.com/theinspectorcluzo
http://www.myspace.com/detroit7 

via rockforpeople.cz