The Ills nahrali album Ornamental or Mental a vyrážajú na turné po piatich krajinách


Slovenská kapela The Ills vstúpila do roku 2016 naozaj aktívne – či už v štúdiu alebo na koncertných pódiách. Už začiatkom februára sa Martin Iso Krajčír, Luboš Daron Hodás, Miro Luky a Peter Berák zatvorili na niekoľko dní do štúdia v Bratislave a nahrali svoj štvrtý dlhohrajúci album. A už tento týždeň vyráža na turné, počas ktorého odohrá jedenásť koncertov v piatich krajinách.

Album s názvom Ornamental or Mental, na ktorom sa okrem samotnej kapely rovnako ako pri predchádzajúcej nahrávke Zoya producentsky spolupodielal Dominik Suchý, by sa mal fanúšikom dostať do rúk a uší v druhej polovici apríla. „Predtým, ako sa všetko, čo sme nahrali, objaví vonku, chceme si to poriadne otestovať live. Každý z nás už chce vidieť, ako fungujú nové skladby naživo, ako na ne ľudia zareagujú, ako budú znieť v kluboch a čo vlastne spravia s nami,“ hovorí jeden z dvoch zakladajúcich členov skupiny Iso. Nahrávka bude nasledovníkom úspešných albumov Zoya, Splendor a debutového To Wish Impossible Things.

The Ills sú síce zaraďovaní do post-rockovej škatuľky, no v ich inštrumentálnych skladbách nájdete aj prvky shoegazu, math-rocku či progrocku. Sú pre nich charakteristické predovšetkým živé vystúpenia, v ktorých sa hudobné majstrovstvo a intímne pasáže spájajú s až punkovou živelnosťou a metalovou tvrdosťou. Okrem domácich klubov si už zahrali aj v Česku, Maďarsku, Rakúsku, Nemecku, Dánsku, Slovinsku, Chorvátsku, Srbsku, Macedónsku a Poľsku. Aj tentokrát, okrem troch koncertov v Košiciach, Trenčíne a na Pohoda Party v Bratislave, zamieria do zahraničia.

„Ak pre niečo ako kapela žijeme, tak je to koncertovanie. O to viac sa tešíme, že sa našej ultrašikovnej bookerke Táni Lehockej podarilo pekne nám zavariť na takmer celý marec. Hráme jedenásť koncertov v piatich krajinách a to všetko za sedemnásť dní! Čo viac dodať? Nevieme sa dočkať!“ tešia sa členovia kapely.

Tentokrát o to viac, že sa na pódiu stretnú nielen so svojimi českými kamarátmi Manon Meurt, ale najmä s japonskou dievčenskou skupinou Tricot. V minulosti si už zahrali spolu s takými rešpektovanými menami rockovej scény ako And So I Watch You From Afar, God Is An Astronaut, Russian Circles či Rosetta. „Myslím si, že hovorím za všetkých, keď poviem, že sa tešíme najmä na Tricot. Doteraz sme ich mali možnosť vidieť len z hľadiska na Pohode, čo bol samo o sebe jeden obrovský zážitok. Ja som bol ich fanúšikom už predtým a teším sa, že ich uvidím v autentickejších klubových podmienkach a že sa snáď aj osobne spoznáme,“ dopĺňa Iso za všetkých The Ills.

Dátumy a miesta a turné:
10.3. Košice, SK – Tabačka /w. Elections In The Deaftown
11.3. Trenčín, SK – Klub Lúč
16.3. Graz, AT – Postgarage /w. Cryptic Commands
17.3. Ljubljana, SI – Gala Hala /w. Tricot
18.3. Linz, AT – Stadtwerkstatt /w. Tricot
19.3. Bratislava, SK – Pohoda Party @ A4 /w. Tricot, It’s everyone else
22.3. Prague, CZ – Basement
23.3. Berlin, DE – Urban Spree /w. Tricot
24.3. Plzeň, CZ – Pod Lampou /w. Manon Meurt, Mara Jade
25.3. Tachov, CZ – Garáž: Trojka /w. Le Bain De Maid, Mara Jade, Johnny Survived
26.3. Rakovník, CZ /w. Manon Meurt, Mara Jade

Links
http://theills.net
https://www.facebook.com/theills