Telekom Electronic Beats do Bratislavy privezú Archive aj Young Fathers


Na Slovensku predstavia naživo svoj nový album britské hviezdy Archive. Okrem nich na jar v bratislavskej Refinery Gallery vystúpia aj prestížnou cenou Mercury Prize ovenčení Young Fathers, americký producent Son Lux a excentrická Izraelčanka Adi Ulmansky.

BRATISLAVA. Pod značkou Electronic Beats prináša Telekom pravidelne na Slovensko svetové hviezdy aj nové talenty. Najbližší večer z tohto cyklu bude 6. marca. Počas jedného večera sa v bratislavskej Refinery Gallery predstavia štyri mená a prepoja Slovensko s Prahou, Varšavou a Kolínom, kde na jar 2015 akcia Electronic Beats zavíta tiež. Pozrime sa bližšie na hudobníkov, ktorí sa chystajú k nám.

Archive
Londýnske korene, no zahraničný úspech – tak by sa dali charakterizovať Archive. Kapela tento rok oslavuje už dve dekády na scéne, výročie predznamenáva nový album Restriction, ktorý vychádza 12. januára. Mohli by opakovať osvedčené postupy, ktoré z nich spravili stálicu britskej scény, ale tvrdia, že na to vždy chcú ísť trochu inak. Tentoraz speváckych hostí oveľa viac vtiahli do tvorivého procesu. “Všetci sme boli zapojení naplno. Preto znie naša nová hudba kompaktne” tvrdia.
Uhrančivé vokály, melancholické atmosféry, vyvážená kombinácia tradičných nástrojov s elektronikou, štýlové videoprojekcie. To je trademark tejto britskej skupiny, aj keď vzhľadom na početnosť jej koncertnej zostavy sa už skôr dá hovoriť o kolektíve.

Young Fathers
Horúcim menom bratislavského line upu sú nepochybne Young Fathers. Škótska kapela rovno za svoj debutový album DEAD získala najprestížnejšie britské hudobné ocenenie Mercury Prize 2014. Porotcovia ju uprednostnili pred sólovou nahrávkou Damona Albarna (ex-Blur), čo len dokazuje, že skvelé ohlasy a kritiky nevznikli náhodou. Hudba Young Fathers je dokonalou ukážkou toho ako invenčne sa dá robiť

hip hop. Žiadne pózerské rapovanie, ale spev a texty o skutočnom živote, namiesto ošúchaných zvukových podkladov nápadité melódie a odvážna práca so zvukmi.

Son Lux
Kto videl, teda presnejšie povedané pozorne počúval filmy Looper (2012) alebo Zmiznutie Elenor Rigby (2013) už vie, kto z novej generácie muzikantov robí výborné soundtracky. Son Lux je pseudonym mladého Američana Ryana Lotta. Filmy sú však len jednou z jeho hudobných aktivít. Šikovný mladý producent sa objavil aj v projekte Sisyphus (so Sufjanom Stevensom), jeho služby už využili napríklad Nico Muhly, Antipop Consortium, členovia Arcade Fire a pozvanie účinkovať v jeho vlastných skladbách prijala speváčka Lorde. Son Lux je ako jeden z mála producentov akceptovaný aj vo svete súčasnej klasickej hudby. Koncertoval s Philipom Glassom, vystupoval v newyorskej Carnegie Hall. Jednoducho majster.

Adi Ulmansky
Novú čerstvú krv bude počas večera na pódiu prezentovať mladá izraelská producentka a speváčka s elektrizujúcim zjavom Adi Ulmansky. Po svojom sólovom mixtape Shit Just Got Real a EP Hurricane Girl z roku 2013, koncertovala na svetoznámom festivale v Glastonbury a predskakuje kapelám ako Disclosure, Blonde či Apparat.
Jej farebný zjav i prejav v sebe kombinuje hip hop korenený popovou elektronikou a RnB, ktoré dopĺňa ľahkými no zároveň dusnými vokálmi s producentským umením.
Vlani bola vybraná do nového projektu Telekom Music Talent Space, ktorý podporuje rozvoj ďalšej hudobnej generácie ruka v ruke s využitím najnovších technických vymožeností digitálnej éry. Na rozdiel od iných podobných projektov muzikantov aktívne vyhľadáva, nečaká len kto sa prihlási. (viac na http://www.musictalentspace.net)

Akcia sa v Bratislave už tradične koná v industriálnych priestoroch Refinery Gallery, ktoré od minulého roku prešli ďaľšou modernizáciou a poskytnú tak ešte vyšší komfort návštevníkom festivalu.

Predpredaj lístkov na Electronic Beats Bratislava 2015 bol spustený už v novembri 2014 za uvádzaciu zvýhodnenú cenu. Po vypredaní limitovanej edície cena stúpne na 14 € a priamo na mieste sa pravdepodobne lístky predávať nebudú, nakoľko akcia býva každoročne vypredaná.

● Predpredajné miesta: Predpredaj.sk a Ntry.at
● Ceny:
○ Zvýhodnená vstupenka (12 €) – obmedzené množstvo
○ Štandardná vstupenka (14 €)
○ Na mieste (18 €) – len v prípade dostupnosti