TEDxBratislava 2015 predstaví (ne)všedných hrdinov
Šiesty ročník konferencie TEDxBratislava sa uskutoční v sobotu 4. júla 2015 v novej budove Slovenského národného divadla. Organizátori publiku predstavia (ne)všedných hrdinov, zaujímavé osobnosti zo Slovenska i zahraničia a ich myšlienky hodné šírenia. Známe sú už mená 11-tich rečníkov, další ešte pribudnú. Kúpiť vstupenku možno na http://www.tedxbratislava.sk/registracia/.
6. ročník TEDxBratislava ponúkne:
Novinár a fotograf Ján Rybář sa podelí so zážitkami zo svojich dobrodružných ciest do oblastí vojenských konfliktov. O tom, čo sa vo svojej práci naučil o odvahe, porozpráva Fero Pauliny, koordinátor ocenenia Biela vrana. Ako súvisia baktérie s dizajnom vysvetlí slovenská textilná dizajnérka žijúca v Londýne Zuzana Gombošová, ktorej vášňou je pracovať s rôznymi materiálmi. Na konferencii sa predstaví aj írsky dizajnér počítacových hier Owen Harris, ktorý nás uvedie do sveta virtuálnej reality. Pozitívne vibrácie v sále rozprúdi bratislavské tanečné divadlo Elledanse svojim originálnym spojením tanca a videoprojekcie.
Na TEDxBratislava sa bude hovoriť aj o rodičovstve a výchove detí, o mýtoch o mieri, o tom, ako súvisia finančné bubliny s nedostatkom empatie, ale aj o písme a o tom, prečo sa dyslektikom zle číta.
Zoznam rečníkov priebežne aktualizujeme na stránke TEDxBratislava v sekcii Rečníci.
Hrdinské myšlienky, ktoré inšpirujú
Tohoročným mottom sú (ne)všední hrdinovia. Organizátori chcú vyzdvihnúť hrdinov všedných dní a ich myšlienky hodné šírenia, ktoré majú potenciál inšpirovať publikum. “TEDxBratislava 2015 by mal byť o (ne)všedných hrdinoch, ktorí často svoje činy nepovažujú za hrdinstvá, pomáhajú, inšpirujú nás, vedia nás rozosmiať, vracajú nám nádej a odvahu, stoja pri nás, majú dobré nápady, neustúpia, sú zvedaví, nenechajú sa zastrašiť alebo odradiť.” (Veronika Trulíková, spoluorganizátorka)
Netradičná zábava počas prestávok
TEDxBratislava je aj o zábave. Hrať sa bude virtuálny futbal, tetovať na pomaranče, a svoje básnické vlohy si môžete odskúšať v rámci book spine poetry. „Cieľom prestávkových aktivít je relax, podpora tvorivosti, zapojenie iných zymslov a predovšetkým nadviazanie nových kontaktov.“ (Janka Knoppová, spoluorganizátorka)
Konferenciu je možné sledovať naživo na webe http://www.tedxbratislava.sk, alebo aj spoločne na viewing party, napríklad v bratislavskom co-workingovom centre Connect.
Webová stránka: http://www.tedxbratislava.sk
Blog: blog.tedxbratislava.sk
Facebook: http://www.facebook.com/tedxbratislava
Twitter: twitter.com/tedxbratislava
Fotografie: http://www.flickr.com/photos/tedxbratislava
YouTube: http://www.youtube.com/user/tedxbratislava
Čo je TED:
TED – nezisková organizácia s mottom Ideas Worth Spreading / Myšlienky hodné šírenia. TED začal ako štvordňová konferencia v roku 1984 v Kalifornii. Od vtedy TED narástol a prostredníctvom viacerých iniciatív podporuje myšlienky, ktoré menia tento svet. Výročná konferencia TED pozýva popredných svetovým mysliteľov a realizátorov, aby predniesli svoj 18 minútový príhovor. Videozáznamy z ich vystúpení sú následne bezplatne sprístupnené na http://www.ted.com. Medzi rečníkov, ktorí na TEDe vystúpili patria, okrem iných, aj zakladateľ Microsoftu Bill Gates, zakladateľ fy Microsoft Bill Gates, bývalý viceprezident USA Al Gore, výskumníčka primátov Jane Goodall, zakladatelia spoločnosti Google, spevák skupiny U2 Bono, motivátor Anthony Robbins, spisovateľka Isabel Allende, či predseda vlády Veľkej Británie Gordon Brown. Výročná konferencia TED sa každoročne koná v Long Beach v Kalifornii; Okrem toho sa každý rok v Edinburgu vo Veľkej Británii koná TEDGlobal a v roku 2009 sa konala v Mysore v Indii konferencia the TEDIndia. Mediálne iniciatívy TED zahŕňajú stránku TED.com, kde sa denne pridávajú nové videá vystúpení, tzv. TEDTalks a Otvorený projekt prekladu, v rámci ktorého je možné získať titulky a interaktívne prepisy príhovorov, čo umožňuje dobrovoľníkom na celom svete prekladať vystúpenia TED do svojho rodného jazyka. TED tiež vyhlasuje výročnú cenu TED Prize, kde traja výnimoční jednotlivci s želaním zmeniť svet dostanú príležitosť realizovať svoje želania. Ďalšou iniciatívou je TEDx – formát, ktorý umožnuje jednotlivcom alebo skupinám kdekoľvek vo svete usporiadať miestne, samoorganizované podujatia. A na záver je tu TED Fellows – program, ktorý pomáha inovátorom z celého sveta, aby sa stali súčasťou spoločenstva TED a vďaka jeho pomoci ešte znásobili dopad ich výnimočných svet meniacich projektov a aktivít.
Čo je TEDx:
TEDx – písmeno „x“ v názve znamená, že ide o nezávisle organizované podujatie. Formát TEDx vznikol v duchu motta „myšlienky hodné šírenia“ ako program miestnych, samostatne organizovaných podujatí, ktoré umožňuje ľuďom stretnúť sa a spoločne zažiť atmosféru pripomínajúcu konferencie TED. Podujatia TEDx sú zmesou premietaných videí TEDTalks a živých vystúpení rečníkov, ktorých účelom je podnietiť hlboké diskusie a nadviazať vzťahy v malej skupine. Tieto miestne samoorganizované podujatia nesú značku TEDx, kde x = nezávisle organizované podujatie TED. Konferencia TED definuje všeobecný rámec pre program TEDx, ale jednotlivé podujatia TEDx sú organizované nezávislými organizátormi, ktorí musia spĺňať určité pravidlá a predpisy.