Tanečník Jaro Viňarský v prestížnom newyorskom divadle La MaMa


Predstavenie Bastard, prvá časť trilógie The Painted Bird (Pomaľované vtáča) so slovenským tanečníkom Jarom Viňarským, vzniklo v koprodukcii kultúrneho centra Stanica Žilina-Záriečie. Jeho premiéra sa uskutočnila v júli tohto roku na úvod prehliadky slovenského nezávislého divadla a tanca KioSK. Od 11. do 21. novembra 2010 sa predstavenie hrá v prestížnom nezávislom divadle La MaMa E.T.C. v New Yorku.

„Autorom The Painted Bird | Bastard (1. časť) je v New Yorku žijúci slovenský choreograf Pavel Zuštiak, ktorý sa rozhodol spolupracovať práve s Jarom Viňarským, v tom čase často pôsobiacom práve na Stanici,” objasňuje dôvody medzinárodnej spolupráce Martina Filinová, divadelná dramaturgička Stanice. Okrem Viňarského na predstavení spolupracoval Zuštiak s newyorkským hudobníkom a skladateľom Christianom Fredericksonom.

Trilógia The Painted Bird („Pomaľované vtáča”) je voľne inšpirovaná metaforou zo známeho románu Jerzyho Kosińského z roku 1956, odohrávajúceho sa v čase 2. svetovej vojny. V jednej z kapitol hrdina novely stretne muža, ktorý od hnevu pomaľuje vtáča farbou a vypustí späť do kŕdľa, v ktorom je považované za votrelca a doďobané na smrť. „Príbeh poslúžil Zuštiakovmu predstaveniu ako alegória – v predstavení rozvíja témy exilu, vysťahovania, vykorenenia, inakosti, identity. Teda témy, ktoré sa týkajú jeho samotného – nielen ako tvorcu, ale aj emigranta, ktorý po odchode zo Slovenska študoval a pracoval v Holandsku, Belgicku, Dánsku a nakoniec sa usadil v USA,” dodáva Martina Filinová.

Do New Yorku Zuštiak odišiel v roku 1999, od roku 2004 vedie vlastný súbor Palissimo. V roku 2009 bola jeho práca uznaná rezidenciou Princess Grace Foundation a Baryshnikov Arts Center, v roku 2010 získal Guggenheimovo štipendium. Má za sebou niekoľko vlastných predstavení v divadlách i site-specific inštalácií a projektov v netradičných priestoroch. Spája divadlo a tanec a iné žánre spoluprácou s inými umelcami. Vďaka kontaktu s vynikajúcim tanečníkom Jarom Viňarských sa podujal na profesionálny návrat na Slovensko a tým je práve predstavenie Bastard. Reprízy predstavenia na Slovensku pripravuje kultúrne centrum Stanica na september 2011.

The Painted Bird | Bastard (1. časť) je ko-produkciou súboru Palissimo Inc. (Usa) a kultúrnych organizácií Stanica Žilina-Záriečie (Sk), Inštitút Jerzyho Grotowského (Pl) a La MaMa E.T.C. (Usa).

Web:http://www.stanica.sk/2010/08/10/palissimo-the-painted-bird-bastard-1-castpalissimo-the-painted-bird-bastard-part-i/
http://www.thepaintedbird.org

via stanica.sk