Tanec smrti v daždi, množstvo podnetov na konferencii


Druhý deň 4. ročníka Festivalu divadiel strednej Európy, ktorý organizuje Občianske združenie Košické divadlo v spolupráci so Štátnym divadlom Košice, opäť zaúradovalo počasie. Po štvrtkových skúsenostiach organizátori rozhodli, že aj piatkové večerné predstavenie sa odohrá vonku na hlavnom festivalovom Pódiu.

Napokon dážď a zima mierne poznačili divácku účasť na predstavení Danse Macabre Spoločnosti Gergye Kristiana z Budapešti. Napriek tomu sa pred pódiom pod dáždnikmi tlačilo niekoľko desiatok, najmä mladých Košičanov, ktorých netradičná choreografia malého tanečného súboru zaujala a nešetrili potleskom.

Salvy smiechu, stovky rozbitých tanierov a úžasná klauniáda. Také bolo neskorovečerné predstavenie Taniere vo festivalovom Stane. Rodák z Košíc Števo Capko spolu s kolegom Jiřím „Bilbom“ Reidingerom rozohrali na pódiu množstvo skečov a často až akrobatických kusov. Napokon sa do „pozitívnej deštrukcie“ zapojili aj diváci a mnohí odchádzali domov so suvenírmi v podobe črepov z podpismi oboch hlavných aktérov.

Množstvo zaujímavých myšlienok odznelo aj počas prvého dňa Konferencie divadiel strednej Európy, ktorá je prvýkrát súčasťou festivalu. Podľa riaditeľa divadla Petra Himiča, už prvý deň ukázal, že zámer stretnutia riaditeľov divadiel sa podarilo naplniť. V príspevkoch odznelo množstvo zaujímavých myšlienok a hovorilo sa najmä o spolupráci aj v súvislosti s neustále sa blížiacim rokom 2013, v ktorom budú Košice Európskym hlavným mestom kultúry.

,,Slovensko je jedným z mála štátov, ktorý je priamym zriaďovateľom až štyroch divadiel. Navonok to vyzerá dobre a štát je za to chválený, ale to je trochu zdeformovaný pohľad. Podpora štátu sa nedá zúžiť len na to, že je zriaďovateľom. Výnimočnosť tohto postavenia je často prekážkou, najmä pri hľadaní iných zdrojov financovania,“ povedal v úvodnom príspevku riaditeľ košického divadla. Ako dodal práve rozdielnosť v zriaďovateľskej podstate je veľmi determinujúca pri nadväzovaní medzinárodnej spolupráce, s ktorou má košické divadlo najbohatšie skúsenosti zo všetkých štátnych kultúrnych inštitúcií na Slovensku. Problémy s využívaním fondov EÚ potvrdil aj riaditeľ Divadla J. Kochanowského z poľského Radomu. „Dostať sa do programov je často veľmi problematické. Okrem týchto zdrojov množstvo grantových programov vypisuje aj naše ministerstvo kultúry, ale táto forma je často ako lotto. Navyše lotto závislé od výsledkov volieb,“ uviedol Zbygniew Rybka. Ako dodal v Poľsku kedysi fungoval divadelný zákon, ale teraz sa aj na divadlá pozerá ako na nejaké priemyselné fabriky. „Okrem politiky, peňazí a odborov však nemáme v divadle žiadne problémy,“ dodal Rybka s úsmevom.

Legislatívne prekážky v práci potvrdili aj riaditelia divadiel z Maďarska – Imre Havasi z Národného divadla v Miškolci a Lajos Vass z Národnej opery v Budapešti. V Maďarsku platí novoprijatý zákon o umelcoch, nazývaný aj divadelný, ktorý zaviedol osobitné hodnotenie divadiel podľa rôznych kritérií. Od tohto hodnotenia je závislá aj podpora od štátu pre jednotlivé divadlá.

V súvislosti s titulom Európske hlavné mesto kultúry 2013 bolo veľmi zaujímavé vystúpenie zástupcov Národného divadla Radu Stanca z rumunského Sibiu Lavinie Olexe a Adriana Tibu. Sibiu bolo Európskym hlavným mestom kultúry v roku 2007. Obaja potvrdili, že aj z pohľadu divadla bol tento titul prínosom, ale na druhej strane aj to, že práve divadlo v mnohom prispelo k úspechu Sibiu. Divadlo každoročne organizuje veľký medzinárodný divadelný festival, na ktorom sa v tomto roku zúčastnili zástupcovia viac ako 70 krajín. Podľa Tibu divadlo sa snažilo už pred rokom 2007 prilákať na hosťovania svetoznámych umelcov a napokon aj tí svojim lobingom prispeli k udeleniu titulu EHMK. ,,Návštevnosť divadla sa po roku 2007 dvihla o dvesto percent a kapacitu máme využitú na 98 percent. Divadlo dokonca hráva aj počas divadelných prázdnin, najmä pre návštevníkov mesta. „Dôležité je získať podporu celej komunity. Na projekte EHMK sa napríklad v Sibkiu podieľalo viac ako 1200 dobrovoľníkov, ktorí prispeli k úspechu projektu,“ dodala Olexe.

Tretí festivalový deň, sobota prinesie až päť produkcií a snáď aj lepšie počasie. Od 14,30 sa postupne predstavia – vo festivalovom Stane, po nich Petőfiho divadlo z maďarskej Šoprone odohrá predstavenie Ľahké mravy v Historickej radnici a vzápätí sa predstaví v Historickej budove ŠD Divadlo J. Kochanowského z Radomu v Poľsku s antickou drámou Oidipus v netradičnom naštudovaní a najmä scénografii, ktorá opäť prinesie do divadelného priestoru arénu a sedenie divákov na pódiu. Obe spomínané predstavenia budú simultánne prekladané do slovenčiny. Ťahákom najmä pre mladšiu generáciu bude o 19,30 hod. na hlavnom festivalovom Pódiu určite muzikál Boyband, v ktorom Nová scéna z Bratislavy ponúka netradičný pohľad na fenomén chlapčenských skupín, ale aj množstvo hitov z rokov minulých. Ostatným dnešným predstavením bude inscenácia Griga vo festivalovom Stane. Herci z Nového divadla v Krakowe rozohrajú motívy života v ruskej dedine na motívy poviedok Ivana Pavloviča Čechova.

via sdke.sk