Tablety alebo mobily? Slováci majú radšej čítačky e-kníh


Elektronické knihy najradšej Slováci čítajú prostredníctvom čítacích zariadení. Preferujú ich pred mobilmi a tabletmi a oceňujú výhody, ktoré im čítačky prinášajú.

Kým v minulosti najviac čitateľov e-kníh pozeralo do obrazoviek svojich notebookov, dnes je najobľúbenejšia špecializovaná čítačka e-kníh. V prieskume kníhkupectva Martinus.sk to potvrdilo viac ako 50 % opýtaných. Oproti notebookom, mobilom či tabletom, ponúkajú čítačky nesporne viac výhod, dávno to nie je už len nevyhnutný displej bez odleskov. Na trhu existuje široká škála týchto prístrojov, z ktorých sa dá vyberať.

Všetky moderné čítačky už zvyknú mať kapacitu minimálne 2 GB, vďaka čomu sa do nich zmestia tisíce kníh. Pre väčšinu modelov platí, že sa k nim dá pridať ešte microSD karta, ktorá pamäť rozšíri o ďalších 32 GB. Po úplnom nabití väčšina čítačiek dokáže fungovať niekoľko týždňov. Reálna dĺžka však bude závisieť od intenzity čítania, ale napríklad aj od zvolenej veľkosti písma (menšie písmo znamená menej časté obracanie strán) či nasvietenia obrazovky. Vďaka svojej kapacite a výdrži sa čítačky stali obľúbenou alternatívou papierových kníh na cestách.
Jednotlivé typy alebo značky čítačiek sa navzájom líšia kvalitou a rozlíšením displeja, rýchlosťou procesora, dotykovým ovládaním, ale aj nasvietením displeja. Cena čítačky sa pohybuje v rozpätí od približne 50 eur do 150 eur za špičkové zariadenia. Vstupná investícia sa ale po čase vráti:

e-knihy sú spravidla minimálne o tretinu lacnejšie ako ich papierové verzie.
V súčasnosti je už väčšina dostupných čítačiek na vysokej technologickej úrovni. Zásadné vylepšenia v tejto oblasti v dohľadnej dobe nie sú očakávané. Spravidla platí, že čím kvalitnejšiu a lepšie vybavenú čítačku si čitateľ vyberie, tým lepší zážitok ho čaká. V neposlednom rade možno pri nákupe čítačky zaváži aj jej elegantný dizajn vo viacerých farebných prevedeniach a zaujímavé ochranné puzdra.

Čítanie elektronických kníh prostredníctvom čítačky môže priniesť skutočný zážitok z čítania. Najlepšie to však ocenenia samotní knihomoli, ak si vyberú z desiatok modelov tú najlepšiu čítačku pre seba.