Swingový Majáles – 13.mája v Piešťanoch a 20.mája v Bratislave


Dlhoročnú tradíciu májových tanečných zábav, takzvaných majálesov, tento rok opäť oživia v Bratislave a Piešťanoch štýlovými tančiarňami v duchu hot jazzu a swingu dvadsiatych až štyridsiatych rokov minulého storočia.

O histórii majálesov na Slovensku, ako aj o týchto dvoch konkrétnych, nám porozprávala spoluorganizátorka a speváčka Jana Dekánková: „Tradícia majálesov má ďalekosiahlu históriu, ktorej začiatok sa dá vystopovať až do dôb Rímskeho impéria, kedy starovekí Rimania oslavovali bohyňu jari a plodnosti Maiu. Na území Slovenska sa majálesy tešili veľkej obľube už od čias Rakúsko – Uhorska. Pôvodne išlo o študentské oslavy príchodu mája – osláv lásky, mladosti a prírody. V medzivojnovom období sa organizovali rôzne majálesy, od spoločensky najvyššie postavených, mestských majálesov cez majálesy organizované rôznymi bankami, spolkami či cechmi až po ľudové veselice. Po druhej svetovej vojne sa do majálesov bohužiaľ primiešal politický podtón. Až po revolúcii sa opäť stali slobodnou zábavou pre ľudí bez rozdielu, ale skôr vo forme netanečných koncertov populárnych kapiel. Na Swingových majálesoch chceme ľudí vrátiť na tanečný parket a preniesť ich v čase do elegantnej éry dvadsiatych až štyridsiatych rokov minulého storočia, kedy sa ľudia k sebe správali akosi nonšalantnejšie a slušnejšie. Dámy chodili elegantne oblečené a páni im vždy pridržali dvere či stoličku. Veríme, že návštevníkom swingových majálesov sprostredkujeme zážitok, na aký budú ešte dlho spomínať.“

V piatok 13.5.2016 SWINGOVÝ MAJÁLES V PIEŠŤANOCH
Začiatok o 19:00 hod.
Adresa: Elektrárňa Piešťany, Staničná ul. Č.51, 921 01 Piešťany
Vstupné: 8 € v predpredaji, 10 € v deň akcie
Lístky je možné v predpredaji zakúpiť v sieti Ticketportal

Preneste sa v čase a zažite pravú atmosféru tančiarne 30-tych a 40-tych rokov. FATS JAZZ BAND je prvotriedny deväťčlenný orchester, ktorý oživuje tradíciu hot jazzu a swingu. Tanečná škola B-Swing, ktorá urobí na majálese workshop, združuje nadšencov, ktorí pomôžu aj vám stať sa dámami a gentlemanmi swingovej éry.
http://www.elektrarnapiestany-zse.sk / http://www.fatsjazzband.com / http://www.b-swing.sk

V piatok 20.5.2016 SWINGOVÝ MAJÁLES V BRATISLAVE
Začiatok o 19:00 hod.
Adresa: Véčko (V-klub), Národné osvetové centrum, Námestie SNP 12, 812 34 Bratislava
Odporúčaný dress code: 20-te až 40-te roky, t.j. od charlestonu po swing (nie je však povinný)
Vstupné: 13 € / 8 € / 1 € ZŤP
Lístky je možné v predpredaji zakúpiť v sieti Ticketportal
Spoluorganizátor: Národné osvetové centrum, Spoločnosť priateľov dobrej hudby, o.z.

Tretí ročník Swingového majálesu v Bratislave prináša opäť atmosféru slávnych majálesov z dôb prvej republiky a bude plný energickej swingovej hudby, tanca, dobrôtok a v neposlednom rade pozitívneho espritu! Okrem tradičného programu sa bude v tento večer krstiť aj nové CD Fats Jazz Bandu s nostalgickým názvom „That Old Feeling“!

Swingový orchester Fats Jazz Band hrá autentickú hot jazzovú a swingovú hudbu presne tak, ako si ju môžete vypočuť snáď už len zo starých šelakových platní. Sedem skvelých hudobníkov a dvaja šarmantní speváci Vás prenesú do obdobia prohibície 30-tych rokov ale takisto Vám zahrajú aj šlágre doyena slovenskej populárnej hudby tohto obdobia – Františka Krištofa Veselého, či českej hviezdy Inky Zemánkovej.

Počas večera budete mať jedinečnú príležitosť naučiť sa grátis základy tanečných krokov swingových tancov od majstra Európy Petra Kepiča a jeho partnerky Lili Svejkovskej z tanečnej školy Swing Wings z Brna.

Na každej tančiarni Vám prinášame možnosť odniesť si z večera spomienku v podobe fotografie vo vintage fotokútiku a nebude tomu inak ani tento krát.

Večer je určený rovnako pre tých, ktorí si radi pri kvalitnej hudbe posedia pri vínku, ako aj pre tých, ktorých nohy nedokážu ostať dlho pod stoličkou.

http://www.nocka.sk / http://www.fatsjazzband.com / http://www.swingwings.cz

FATS JAZZ BAND je profesionálny 9 členný orchester s virtuóznym klaviristom, vynikajúcimi inštrumentálnymi sólistami a šarmantnými spevákmi. Ich repertoár tvoria autentické aranžmány hot jazzových a swingových skladieb. Počas ich koncertov znejú naživo originálne diela džezových umelcov ako Fats Waller, Louis Armstrong, Billie Holiday, Teddy Wilson, Tommy Dorsey, Ella Fitzgerald, Lester Young, Count Basie a mnoho ďalších. Hudobníci Fats Jazz Bandu hrajú na historických hudobných nástrojoch z 30-tych a 40-tych rokov minulého storočia, čo dodáva bandu nezameniteľný, podmanivý zvuk.
http://www.fatsjazzband.com

SWING WINGS je tanečná škola, ktorá vznikla v roku 2013 v Brne. Tanečné skúsenosti si lektori priniesli z rôznych kútov sveta a v Brne za tri roky vybudovali tanečnú komunitu s vyše 200 nadšencami, ktorí ďalej šíria krásu swingových tancov lindy hop, boogie woogie, ale aj charleston, two-step či shag. Lektori tanečnej školy vyhrávajú jednu súťaž za druhou a najnovšie sa stali majstrami Európy v tanci lindy hop. http://www.swingwings.cz