Swine Days ponúknu medzinárodnú zmes výtvarného umenia a elektronickej hudby


Blog Swine Daily organizuje 22.-23.4. na Stanici Žilina-Záriečie festival súčasného umenia a hudby

Mladý slovenský nezávislý blog Swine Daily, ktorý sa zameriava najmä na hudbu a vizuálne umenie, oslavuje svoj prvý rok! V spolupráci s kultúrnym centrom Stanicou Žilina-Záriečie pripravil medzinárodný dvojdňový program. Swine Days, to je Pecha Kucha Night, diskusia, výstava, workshopy, live elektronická hudba a párty.

V piatok večer (22.4.) vám predstavíme na Pecha Kucha Night umelcov a zaujímavých ľudí z oblasti kultúry, ktorí nás počas roku oslovili. Druhú polovicu programu PKN bude mať na starosti samotná Stanica Žilina-Záriečie. Po prezentáciách bude na bare Special After Party s tajným hosťom. Pozvanie potvrdili redaktori českého Radia Wave, pražská ilustrátorka Lucie Lučanská, nezávislé vydavateľstvá Take Take Take a KudlaPress, slovenskí maliari Juraj Florek, Martin Lukáč a ďalší.

Viac info vo FB udalosti tu: http://bit.ly/PechaKuchaSwineDays

V sobotu (23.4.) sa od obeda bude celý program odohrávať v priestoroch Staničky a v Plusmínusnula galérii. Od obeda budú prebiehať umelecké a dizajnové workshopy, neskôr bude pri bare neformálna diskusia s mladými vizuálnymi umelcami z Česka a Slovenska o súčasnom umení. Na workshopy, výstavu a diskusiu bude dobrovoľné vstupné. Večer sa od 19:30 začne hudobný program.

Hlavným headlinerom soboty bude budapeštiansky producent Imre Kiss so slovenskými koreňmi, ktorý sa na Slovensku ukázal aj na minuloročnom festivale Pohoda. V jeho hudbe sa mieša temné ponuré techno so špinavou lo-fi tanečnou hudbou. Imre sa okrem slovenského labelu Proto Sites (sublabel Exitabu) ocitol aj v londýnskom vydavateľstve Lobster Theremin a maďarskom Farbwechseli. V Budapešti sa podieľa na novej rave párty sérii Crisis Sound System.

Rozhovor s Imre Kissom ➤ http://bit.ly/ImreRozhovor

Pred Imrem sa predstaví trojica producentov a DJ-ov súčasnej elektronickej hudby:

MANOID je mladý producent temnej elektroniky z Varšavy, ktorý sa v rámci Swine Days objaví na Slovensku úplne po prvýkrát. Spolupracoval napríklad s poľskou speváčkou Polou Rise a má za sebou výborné EP SYNESTEZIJA (vypočujte si na SoundCloude). Momentálne pracuje na skladbách k novému EP.
https://soundcloud.com/manoid-music

Foolk, občianskym menom Dušan Vančo, je na hudobnej scéne známou postavou. Pôsobil ako riaditeľ Rádia_FM, šéf nových médii RTVS a momentálne pracuje v Rádiu Európa 2. Na konte má dokopy 5 nahrávok a jeho najnovší singel “You (So Not Chill)” mal premiéru na BBC Introducing. V súčasnosti pracuje na svojom novom koncepte, downtempo songoch v rôznych žánrových formách, ktoré na Swine Days premiérovo predstaví vo svojom live sete.
http://bit.ly/YouSingel

Samuel Smola aka Whithe, to je len 17-ročný producent z Bratislavy, ktorého snová a ambientná hudba výborne navnadí na Imreho Kissa. Whithe robí čoraz väčšie vlny na domácej scéne a bol nominovaný v shortliste Radio_Head Awards, ale takisto sa môže pochváliť aj zahraničnými spoluprácami. Jeho track “Mistakes” (https://www.youtube.com/watch?v=94fHXKcyINo) má na YouTube už vyše 100,000 videní.

Vypočujte si jeho skladby na SoundCloude:
https://soundcloud.com/whithe-sam

Lístky si v predpredaji môžete zakúpiť už teraz prostredníctvom Predpredaj.sk na http://bit.ly/PredpredajSwineDays Na oba dva dni festivalu je cena vstupenky 7€, pre študentov je zlacnené vstupné 5€. Taktiež sa dajú kúpiť lístky aj osobitne len na vybraný jeden deň festivalu za 5€, respektíve 3€.

Šéfredaktor Swine Daily Krištof Budke o Swine Days povedal: “Počas dvoch dní nášho malého festivalu Swine Days chceme návštevníkom ukázať, ktorí umelci a hudobní interpreti nás zaujali počas minulého roka. Výtvarníci a zaujímaví ľudia z oblasti kultúry sa odprezentujú na piatkovej Pecha Kucha Night, v sobotu odporúčam večerné live sety DJ-ov z Poľska, Maďarska a Slovenska. Súčasnú elektronickú hudbu doplnia netradičné vizualizácie od ženského pražského VJ-ského dua LOLLAB. Myslíme si, že takýto typ festivalov na Slovensku chýba a sme veľmi radi, že ho môžeme zorganizovať v našom spriatelenom kultúrnom centre Stanica Žilina-Záriečie.”

O Swine Daily: Blog Swine Daily (pomenovaný mierne ironicky podľa obce Lietavská Svinná) založil na začiatku roku 2015 18-ročný študent Krištof Budke. Pôvodne mal slúžiť ako portál na informácie o slovenskej hudobnej scéne. Neskôr sa rozrástol redakčný tím, Swine Daily sa začali viac zameriavať na hĺbkové rozhovory s výtvarníkmii aj hudobníkmi, recenzie z koncertov, výstav aj festivalov. Súčasťou je aj séria hudobných mixov najmä od výtvarníkov z celého sveta. Swine Daily sa chcú viac zameriavať aj na organizáciu podujatí a koncertov.