Svetový deň remesiel


Pri príležitosti Svetového dňa remesiel a v duchu ochrany a rozvoja ľudových výrob organizuje Ústredie ľudovej umeleckej výroby v sobotu 14. júna v areáli Kasárne/Kulturpark na Kukučínovej 2 v Košiciach celodenné podujatie spojené s prezentáciou remesiel, predvádzaním výrob, tvorivými dielňami a samozrejme aj sprievodným kultúrnym programom.

KOŠICE, 20. máj 2014 – Natrafiť na skutočného ľudového výrobcu a remeselníka nie je dnes vôbec jednoduché. Obchody nás zaplavujú produktmi masovej výroby, ktorým chýba duša a jedinečnosť. Tú predmetu dokážu vdýchnuť len ľudské ruky a cit, s akým materiál tvarujú. Aj preto vyhlásilo WCC (World Crafts Council) Svetový deň remesiel, ktorý každoročne pripadá na 12. jún. Ústredie ľudovej umeleckej výroby, ako člen WCC, ale aj ako odborný garant v oblasti tradičných remesiel na Slovensku, považuje tento deň za jeden z najväčších sviatkov v kalendárnom roku.

„Úlohou Ústredia ľudovej umeleckej výroby je zachovávať a podporovať tradičné ľudové výroby,“ hovorí generálna riaditeľka ÚĽUV-u, Dana Kľučárová. „Remeselníci nikdy neoplývali bohatstvom. To jediné, čo mali, boli ich ruky a v nich schopnosť pretvoriť prírodné materiály na niečo krásne, estetické a jedinečné. Dnešná doba akoby im chcela zobrať aj toto zdanlivo neodňateľné. Svetový deň remesiel je preto jedinečná príležitosť pripomenúť si význam a jedinečnosť poctivej ľudskej práce. Vo svete plnom sériových čísel by sa tento deň mohol stať akousi oázou estetickosti, do ktorej môžeme aspoň jeden deň v roku utiecť.“ Dodáva Kľučárová.

Košický Kulturpark privíta v sobotu 14. júna tradičných remeselníkov. V areáli Kasární na Kukučínovej 2 sa predstavia ľudoví výrobcovia z blízkeho aj ďalekého okolia Košíc. Návštevníci tu nájdu košikárov, keramikárov, kováčov, čipkárky a mnoho iných remeselníkov, ktorí im predvedú tradičné remeslá.