Svetová premiéra slovenského dramatika v Divadle Lab


Premiérový maratón novej divadelnej sezóny oficiálne začína! Už 27. októbra uvedie Divadlo Lab svetovú premiéru inscenácie slovenského dramatika Petra Scherhaufera – Hovorkyne!

Na Slovensku ešte málo známy dramatik Peter Scherhaufer, pochádza z prostredia žurnalistiky a PR, no na konte má viacero divadelných a rozhlasových textov. Svoje hry zväčša situuje do rodinného prostredia a s humorným nadhľadom v nich komentuje príbuzenské väzby a medziľudské vzťahy. Divadelná hra Hovorkyne, alebo tajomstvo Septagramu, ktorá získala tretie miesto v súťaži Dráma 2006, je v tomto ohľade výnimkou.

Hovorkyne neprinášajú iba klasický pohľad do zabehnutých stereotypov práce hovorcov v politickej mašinérií, ale sú tiež utopickou vidinou smerovania spoločnosti. Dej nás prenesie do neznámej krajiny, v ktorej prosperita dosiahla svoj vrchol a vládne strany nahradil jediný človek – Minister. V tomto „ideálnom štáte“ súkromné firmy ochotne vybavujú štátne zákazky, hovorkyne a hovorcovia poslušne tlmočia idey svojich nadriadených a vládca postupne pracuje na svojej vízii novej budúcnosti. Ideálnejší čas pre vyhlásenie najväčšieho tendra v dejinách ľudstva neexistuje.

Scherhauferov text osciluje medzi spoločenským a intímnym. Na malej ploche prichádza s množstvom rôznych tém. Otvára otázky o ľudskej rozmanitosti, analyzuje rozkol profesionality a vlastného presvedčenia, ale zaoberá sa aj mierou osobnej zodpovednosti. Popri všetkých vážnych témach si zachováva priestor pre špecifický, často až šibeničný humor, čím nastavuje zrkadlo mnohým javom súčasnej spoločnosti.

Príďte sa 27.10. o 19:00 hod. zúčastniť štátnej súťaže, ktorá môže veľa zmeniť! Zúčastnite sa tendra, ktorý predstavuje ten najväčší historický míľnik! V inscenácii Hovorkyne sa v  réžii Iva Dobrovodského predstavia študenti 4. ročníka herectva.

Peter Scherhaufer: Hovorkyne
Premiéra: 27. 10. 2014, 19:00 hod
Divadlo Lab, Svoradova 4, Bratislava
Divadelná fakulta VŠMU