Svetova premiera dokumentarneho filmU Diera v hlave


U našich západných susedov začal Medzinárodný festival dokumentárneho filmu Jihlava a Slovensko na ňom bude mať horúce želiezko v ohni. Režisér Robert Kirchhoff tam v stredu 26. októbra 2016, uvedie v svetovej premiére očakávaný film Diera v hlave, venovaný rómskemu holokaustu v Európe počas Druhej svetovej vojny.

diera_v_hlave01

Dokumentárna esej vznikala pod pracovným názvom Cesta lesom priebežne od roku 2003 v siedmych krajinách Európy. Náročné nakrúcanie a zber materiálu prebiehali postupne, okrem Slovenskej a Českej republiky, na viacerých miestach Poľska, Nemecka, Chorvátska, Srbska, Nemecka a Francúzska. Vo filme vystupujú protagonisti s priamou skúsenosťou s historickými udalosťami, ale aj ich príbuzní, novinári a aktivisti. Podľa Kirchhoffa je dnes jeho téma aktuálnejšia ako kedykoľvek predtým. „Európa sa zjednotila, ale paradoxne sa vnútorne rozdelila. V poslednom období sledujeme takmer neuveriteľné prejavy xenofóbie, rasizmu a neznášanlivosti v Európe, ktorá proklamuje, že stojí na princípoch humanizmu a tolerancie,“ tvrdí známy dokumentarista, ktorého snímka Kauza Cervanová v roku 2013 na jihlavskom festivale zvláštnu cenu poroty, stala sa najnavštevovanejším klubovým filmom v slovenských kinách a rozprúdila búrlivú verejnú diskusiu. Diera v hlave sa venuje rasovej genocíde Rómov a Sinti, ktorá je zamlčovanou kapitolou európskych dejín napriek tomu, že sa jej obeťami stalo vyše 500 000 tisíc osôb. Podľa Kirchhoffa tým najhorším, čo môžeme urobiť, je na tragédiu zabudnúť. Svojím najnovším filmom chce podľa vlastných slov skúmať pamäť – tú, ktorú si Rómovia a Sinti nesú so sebou, ale aj tú, ktorú vníma naše kolektívne vedomie. „Ide o našu spoločnú históriu, takmer sa ju nepodarilo zmapovať a tak v nej a v našej pamäti ostala diera, v ktorej sa stratila aj skúsenosť rómskej tragédie,“ dodáva Kirchhoff.

diera_v_hlave02

Uvedením v súťažnej sekcii „Mezi moři“ na MFDF Jihlava začne film svoju festivalovú púť, ktorej nasledujúcou zastávkou bude už začiatkom novembra DOK Leipzig v Nemecku, ďalšie z významných podujatí venovaných dokumentárnej kinematografii. Do slovenských kín by mala Diera v hlave vystúpiť v marci budúceho roka. Producentom filmu je spoločnosť HITCHHIKER Cinema, koproducentmi sú Česká televízia, Rozhlas a televízia Slovenska a atelier.doc. Viac informácií o snímke nájdete na webstránke http://www.aholeintheheadfilm.com

vimeo.com/174349401