Stretnutie slobodných ľudí


Päť scén, množstvo umenia, ale aj diskusie a predstavenie neziskových organizácií.

Koncert pre všímavých, ktorého druhé pokračovanie pripravila Agentúra PohodaAliancia Fair Play, sa bude odohrávať opäť v PKO a symbolicky opäť 17. novembra. „Umenie kompletne zaplní priestory PKO, hrať sa bude v oboch sálach, no využijeme aj divadielko, foyer, chodby i galériu nad vstupom,“ hovorí Katarína Kintlerová, produkčná Agentúry Pohoda. „Chceme, aby to bola oslava radosti a umeleckej slobody a veríme, že každý návštevník si nájde to svoje.“

„Žijeme v zlom období, kedy je veľmi dôležité pripomínať si hodnoty, na ktorých stojí demokratická spoločnosť, pretože sú krehké a zraniteľné. Jazyk hudby, divadla a umenia je na to ako stvorený,“ dodáva Zuzana Wienk z Aliancie Fair Play. „Radi by sme vložili toleranciu, rozmanitosť, úctu k človeku a k slodobe do dramaturgie a obsahu vystúpení.“

Hudba
Budú hrať alternatívne, undergroundové i rockové kapely, dídžeji i ansámble ľudovej i vážnej hudby. Predstavia sa skupiny, ktoré si pamätajú hudobnú scénu pred Novembrom ´89, ako českí The Plastic People of the Universe, Ještě jsme se nedohodli, maďarskí Ági és a fiúk a slovenské spriatelené skupiny Bez ladu a skladu, Chór vážskych muzikantov a Karpatské Chrbáty.

Súčasnú hudobnú scénu budú reprezentovať Chiki-liki-tu-a, Peťo Tázok & Karaoke Tundra, Živé kvety, Diego, Para, Xindl X, Longital, Ink Midget + Pjoni či Tibor Holoda.

Organizátorov teší, že v PKO zahrá aj Slovenský komorný orchester Bohdana Warchala, ktorý si pripravil program z diel Zeljenku, Mozarta, Dvořáka či Breinerových úprav hitoviek od The Beatles. Známe nielen muzikálové melódie v podaní mladého Art Music Orchestra budú zase vítať návštevníkov priamo vo foyer.

Tanec
Foyer sa počas večera zmení aj na tanečný dom, tancovať sa bude v rytme slovenskej Muzičky, rómskeho projektu afterPhurikane a maďarsko-cigánskej kapely Rév. Vyučovať sa bude mužský odzemok a párové čardáše z Čierneho Balogu i zo Satmáru.

Film
Premietať sa bude aj najnovší film trojice tvorcov Martina Hanzlíčka, Fedora Gála a Petra Zajaca Dobré ráno Slovensko! s podtitulom Sedem mesiacov, ktoré nám zmenili život. Ide o prvý film, pod ktorý sa podpísala spoločnosť W PRESS, vydavateľ časopisu .týždeň. Rozpráva príbeh ľudí, meniacich Slovensko v období od novembra 1989 po slobodné voľby v júni 1990. Ako tvrdia tvorcovia, je to retrospektíva bez predstierania falošnej objektivity.

Divadlo
Andrej Krob je veľký človek, blízky priateľ Václava Havla a jeho dlhoročný sused. Jeho Divadlo na tahu funguje už vyše tridsať rokov a sústredí sa práve na Havlove hry. V Bratislave odohrá 17. novembra skvelý Protest, jednoaktovku nielen o pomeroch, ktoré panovali pred novembrom ´89, ale aj o neslobode, ktorá zostáva v mnohých ľuďoch v každom období.

Priamo medzi návštevníkmi odohrá Občianske združenie Pajštún divadelné predstavenie Pajštúnska hradná pani, Občianske združenie PRO VIDA zase ukáže, ako sa robí divadelné predstavenie pre nepočujúcich s využitím videozáznamu.

Výtvarné umenie
V priestoroch PKO budú nielen vystavovať, ale aj tvoriť slovenskí výtvarníci Eva Činčalová, Igor Derevenec, Andrej Dúbravský, Matej Fabián, Katarína Janečková a Kristína Mesároš. Diela, ktoré vytvoria v PKO, budú ešte v ten večer odovzdané výhercom spomedzi návštevníkov, ktorí budú mať záujem a prihlásia sa do žrebovania.

Nebude chýbať aj prezentácia street art a do viacerých workshopov sa budú môcť zapojiť aj samotní návštevníci koncertu.

Literatúra
Na poschodí objektu bude fungovať malá literárna kaviarnička, do ktorej počas večera zavíta aj niekoľko slovenských spisovateľov. Svoju tvorbu tam predstavia Dušan Mitana, Vlado Janček, Laco Kerata, Peter Šulej a Tomáš Janovic, moderovať budú Vlado Michal z Artfora a za literarnyklub.sk Kali Kertész Bagala.

Fotografia
V rámci spomienky na Nežnú revolúciu bude pokrstená fotografická publikácia November ´89 Foto, ktorú vydáva Nadácia Milana Šimečku a vydavateľtsvo Kaligram. Fotografiami do nej prispeli Ján Lőrincz, Petra Bombíková-Maudgil, textom prispeli Fedor Gál, Peter Zajac a grafickú úpravu mal na starosti Miroslav Cipár.

Hnutie kresťanských spoločenstiev detí eRko zase pripraví výstavu fotiek z projektov v Afrike.

Diskusie
Aliancia Fair Play pripravila pre návštevníkov diskusie o aktuálnych občianskych témach, ktoré všímavých ľudí istotne zaujímajú. Sudcovia Jana Dubovcová Alexander Mojš budú hovoriť o Chorých súdoch, na tému Ako sa manipuluje s verejnou mienkou budú diskutovať psychiater Jozef Hašto s filozofom Egonom Gálom. Občiansky aktivista Jaroslav Pavlovič a lesník a ochranár Marián Jasík zase rozoberú tému Moc versus životné prostredie.

Neziskové organizácie
Nadácia Pontis predstaví svoj program a internetový portál Dobrá krajina, ktorý zjednodušuje podporu komunitných projektov, aby sa Slovensko časom stalo skutočne dobrou krajinou. Do projektu je zatiaľ zapojených 51 projektov od 50 mimovládnych organizácií, v PKO sa predstaví 15 z nich.

Ocenenie
Spoločne s Centrom pre práva občana Via Iuris odovzdá Aliancia Fair Play ceny Biela Vrana ľuďom, ktorí sa snažia zmeniť spoločnosť k lepšiemu. Prejavujú pritom odvahu, nadštandardný cit pre spravodlivosť či verejné dobro a vytrvalú vieru v princípy. Prekonávajú prekážky a podstupujú osobné riziko. Prvými Bielymi Vranami sa minulý rok na festivale Bažant Pohoda stali občania Pezinka a konkurzný sudca z Banskej Bystrice Alexander Mojš.

via pohoda.sk