Stredná Európa reprezentuje na festivale Wilsonic


Festival Wilsonic sa tradične zameriava na podporu umelcov zo Slovenska a strednej Európy. Rovnako tomu bude aj tento rok.

Festival Wilsonic sa uskutoční od 11. do 13. júna v priestoroch bratislavskej pláže Summer Club Incheba.

Wislonic spája. Jedným z jeho zámerov je nielen priviezť známejšie zahraničné kapely, ale predstaviť aj to najzaujímavejšie z hudby, ktorá vzniká na Slovensku či u našich najbližších susedov. Vďaka súčasným technológiám sa aj stredoeurópskym producentom darí držať krok s aktuálnou muzikou. Česká republika má napríklad silnú dubstepovú základňu.

Side9000 pôvodne začínal ako producent hiphopových kapiel. Už vtedy však bolo v jeho hudbe cítiť, že hranice hiphopu sú mu pritesné. Kým všetci samplovali, prípadne chytali za chvost odznievajúce americké trendy, Side produkoval temné skladby, v ktorých kládol dôraz na rytmické štruktúry. A jedného dňa zistil, že MC je vlastne navyše. Odvtedy patrí k najzuajímavejším československým producentom súčasnej urban music.

Podobne je na tom slovenský Ukrajinec Karaoke Tundra. Meno si urobil na domácej hiphopovej scéne, do ktorej vniesol prvky experimentálnej elektroniky. Tej sa venoval predtým, ako začal spolupracovať s rappermi. Spoločne s Peťom Tázok nedávno nahrali Album, ktorý slovenský rap posunul až do polohy konceptuálneho umenia. V súčasnosti hráva s turntablistom Spinhandzom. Aj tvorba Foolka alias Dušana Vanča máva akési obdobia. Chvíľu sa venoval nu jazzovým experimentom či londýnskej urban music vystrihnutej z katalógu vydavateľstva Ninja Tune, v súčasnosti ho však baví takzvaný glitch-hop. Sľúbil, že niektoré z takýchto skladieb predstaví aj na festivale Wilsonic.

Mladý Isobutane je už „klasikom“ slovenského elektronického experimentovania, konkurovať mu však začal ešte mladší Jonatán Pastirčák alias Pjoni. Keď mal dvanásť, hrával v kapele Tucan a kritici ho považovali za ďalší slovenský „kaščákovský“ zázrak. Potom však objavil noise, click’n’cuts a experimentálnu elektroniku. Chlapec z okruhu bratislavskej A4 predvedie, že tínedžerské talenty máme aj na Slovensku.

Z českého Hradca Králové príde aj folktronické duo DVA. Elektronickí kabaretiéri privezú svoj český hudbný cirkus z aktuálneho albumu Fonók. Slovenský klasik DNC zase predvedie svoju predstavu o tanečnej hudbe. Poľský experimentálny hip-hop priblížia Napszyklat. Je to kapela, ktorá má za sebou niekoľko remixov i vlastné EP a kombinuje rap s prvkami jungle a až raveového hnevu, cez ktorý kde tu preskakujú naivistické postupy plné detských hračiek. Nie je to ani hip-hop ani klasická tanečná klubová hudba, ale je to neuveriteľná zábava. Najmä naživo.

Ak sa chcete tohtoročného festivalu Wilsonic, ktorý potrvá od 11. do 13. júna zúčastniť, stačí si zakúpiť vstupenky vo vynovenom internetovom obchode na http://www.wilsonic.sk. Najnižšie, tzv. členské ceny získa každý registrovaný návštevník wilsonic.sk. Predpredaj ponúka aj sieť Ticketportal. Focus on Hungary vo štrvtok 11. júna je však pre každého zdarma.

Wilsonic je mestský hudobný festival, ktorý prezentuje aktuálne hudobné trendy nielen z oblasti elektronickej hudby. Wilsonic je urbánnou oslavou, elegantne spájajúcou svet koncertov s atmosférou klubov a tanečných párty. Wilsonic je udalosťou, ktorá predstavuje originálnu a inovatívnu hudbu z celého sveta, s dôrazom na to najzaujímavejšie z tvorby strednej a východnej Európy, bez rezignácie na atraktívne globálne mená.

via wilsonic.sk