Štefánik cestuje do Bologne


Baletný súbor Štátneho divadla Košice sa v pondelok 22. marca 2010 predstaví v talianskej Bologni. „V predvečer otvorenia Medzinárodného veľtrhu kníh pre deti a mládež Bologna 2010 uvedieme naše najnovšie multimediálne tanečné predstavenie M.R.Štefánik, ktoré malo premiéru 18. decembra minulého roka. Autormi libreta sú šéf baletu ŠD Košice Ondrej Šoth a Zuzana Mistríková, choreografie pripravovali O.Šoth, Maksym Skľar, Ľudmyla Vasylieva a Juraj Kubánka,“ povedal produkčný baletu Pavol Hrehorčák. Štefánika odohrá balet v Arene del Solo v Bologni a bude to vôbec prvé uvedenie tohto diela mimo domovskej scény.

Slovensko je pravidelným účastníkom tohto festivalu, ale tohtoročná účasť bude výnimočná tým, že prvýkrát bude naša krajina v pozícii čestného hosťa festivalu. Program prezentujúci slovenskú kultúru v rámci bolonského veľtrhu je rozdelený na dve časti. Jedna sa bude odohrávať v priestoroch veľtrhu, kam majú prístup len profesionáli a profesionálky, a druhá priamo v meste.

Na veľtrhu sa budú konať napríklad výstavy slovenskej ilustrácie či odborné semináre o európskej detskej literatúre, slovenskej ilustrácii, na ktorom sa zúčastní aj maliar Dušan Kállay, či modernej slovenskej autorskej rozprávke, ktorý povedie autor Ján Uličiansky. Ten bude v Bologni prezentovať aj svoje najnovšie dielo, rozprávku Štyria škriatkovia a víla, ktorú len prednedávnom v celoslovenskej premiére uviedla činohra nášho divadla.

via sdke.sk