Stavanie májov


V nedeľu 27. apríla 2014 pozývame návštevníkov do Slovenského národného múzea v Martine – Múzea slovenskej dediny na podujatie Stavanie májov, ktorým privítame letnú návštevnícku sezónu. Program bude trvať od 10.00 do 16.00 h.

Máje – symboly lásky – postavia a ozdobia členovia FS Bystričan z Považskej Bystrice. Za sprievodu hudby a tanca vyrastú pod ich rukami máje pred krčmou z Oravskej Polhory a pri domoch z Nolčova a Novote o 11.00, 12.30 a 14.30 h. Po celý deň bude hrať ľudová hudba Skupinka.

Nečarovaný ženích jak nemastený hrach! V ľúbostnej poradni sa návštevníci dozvedia vzácne rady o magických praktikách pri ľúbostných záležitostiach, ktoré vrcholili s prebúdzajúcou sa prírodou v jarnom období.

Ako sa ochrániť pred strigami a zlými silami prezradí poradňa Májová noc má svoju moc. V nej sa návštevníci dozvedia o prosperitnej mágii, poverách a ochrane proti zlým silám, ktoré sa vo väčšej miere prebúdzajú na sv. Juraja a v noci z 30. apríla na 1. mája.

Do tajov ľudového liečenia pomocou liečivých rastlín, ktorých zber sa začína v jarnom období, nechá návštevníkov nazrieť Bylinkárska poradňa babky korenárky.

Malí i veľkí návštevníci si budú môcť svoju šikovnosť vyskúšať v tvorivej dielni a pripravené budú aj kolky, chodúle a iné rodinné kratochvíle

V rámci programu sú pripravené ukážky tradičnej ľudovej výroby a občerstvenie ponúkne drevená krčma.

O 13.30 sa budú konať ev. a. v. služby Božie v kostole z Rudna.

http://www.snm-em.sk, http://www.snm.sk, http://www.skanzenmartin.sk