Stanica Žilina – Záriečie – september 2019


utorok 3. 9., 17.00 a 20.00
kino
A dýchajte pokojne (r. Ísold Uggadóttir)
Okraj islandského poloostrova Reykjanes. Dve ženy, ktorých osudy sa na krátku chvíľu vďaka nepredvídateľným okolnostiam pretnú. Medzi islandskou slobodnou matkou a africkou ženou žiadajúcou o azyl sa vytvorí intímne puto a obe začnú spoločne bojovať za to, aby sa ich životy vrátili na tú správnu cestu.
A dýchajte pokojne (Andið eðlilega) – Ísold Uggadóttir / IS, SE, BE / 2018 / 100 min / české titulky

sobota 7. 9., 10.00 – 15.00
Malý blší trh
Máte doma nepotrebné, ale funkčné veci? Nábytok, riady, spotrebiče, športové potreby, zberateľské skvosty, oblečenie, obuv, knihy či umenie? Máte možnosť posunúť ich ďalej. Alebo len prísť a nájsť niečo, čo už dlho hľadáte. Veci môžete predávať, vymieňať či rozdávať. Občerstvenie nebude chýbať. Viac info a registrácia predajcov mailom na malytrh@stanica.sk.

utorok 10. 9., 17.00 a 20.00
kino
High Life (r. Claire Denis)
Monte a jeho dcéra Willow žijú v úplnej izolácii na palube kozmickej lode hlboko vo vesmíre. Monte sa stal otcom proti svojej vôli. On aj žena, ktorá dieťa porodila, boli členovia posádky väzňov – odsúdencov na smrť. Skupina trestancov sa rozhodla namiesto doživotia slúžiť vede a stali sa z nich pokusné objekty experimentu – s cieľom nájsť alternatívne zdroje energie, ale aj na výskum ľudskej sexuality v extrémnych podmienkach. Otec a dcéra sa spoločne približujú k cieľu – čiernej diere, kde čas a priestor prestávajú existovať. Filozofická sci-fi režisérky Claire Denis o hľadaní podstaty ľudskosti odohrávajúca sa vo vesmírnych kulisách.
High Life – Claire Denis / DE, FR, GB, PL, USA / 2018 / 110 min / české titulky

piatok 13. 9., 20.20
20 obrázkov x 20 sekúnd naživo
Pecha Kucha Night Žilina, Vol. 43 – Zelený špeciál
Keďže nám pri globálnom otepľovaní začína prihárať, tento večer krátkych inšpiratívnych prezentácii bude venovaný predovšetkým zeleným témam. Čo sa dá robiť na lokálnej úrovni v oblasti ekológie nám predstavia aktívni ľudia zo svojimi projektami – napr. Eko-friendly, GoSpace, Kompostuj.me, Sad Slobody, Čarozem, Permakultúra SK. Dozvieme sa napríklad, ako lepšie predchádzať tvorbe odpadov, ako sa starať o staré odrody stromov, spoznávať flóru nášho regiónu alebo kde sa najbližšie zapojiť do permakultúrnych aktivít. Formát Pecha Kucha je svižný. Každá prezentácia má len 6 minút a 40 sekúnd. Zelený špeciál je súčasťou akcie „Kto udržuje trvalú udržateľnosť?“ – každoročného neformálneho stretnutia eko-aktivistov na Stanici.

utorok 17. 9., 17.00 a 20.00
kino
Lady Bird (r. Greta Gerwig)
Christine má osemnásť a žije s pocitom, že ešte nič nezažila. Že umiera zaživa. Že sa dusí, v škole aj doma pod dohľadom matky, ktorá vie všetko najlepšie. Ako väčšina jej rovesníkov sa rozhodne svoj život radikálne zmeniť. Že to bude bolieť, si nepripúšťa. Komédia Lady Bird herečky a debutujúcej režisérky Grety Gerwig je neobyčajný film o obyčajnom dospievaní. Chytrý, úprimný a výnimočný.
Lady Bird – Greta Gerwig / USA / 2017 / 94 min / české titulky

streda 18. 9., 20.00
koncert
Andrej Šeban sólo
Andrej Šeban je slovenský gitarista, skladateľ, hudobný producent a spevák. Na konte má množstvo spoluprác s menami ako Pavol Hammel, Dežo Ursiny, Richard Müller, Peter Lipa, Marika Gombitová alebo Robo Grigorov V 90. rokoch spoluzakladal progresívnu rockovú formáciu Free Faces a vlastnú inštrumentálnu skupinu Ash Band. Na svojej sólovej dráhe viackrát ukázal, že okrem tradičnej gitarovej tvorby mu nie sú cudzie ani experimenty. V rovnakom duchu pokračuje i na novom trojalbume Triplet, kde kladie špeciálny dôraz na vizuálny aspekt hudby. Zámerom bolo vytvorenie zvukomalebných obrazov, ktoré Andrej charakterizuje ako „kino pre uši“. Na sólovom koncerte zaznejú ukážky z tohtoročnej novinky ako aj prierez doterajšej tvorby, vrátane piesní z albumu Bezvetrie.

nedeľa 22. 9., 17.00, štart na Hlinkovom námestí
Posledná Cyklojazda
Doteraz sme spolu prebicyklovali viac než 250 kilometrov mestom, strávili celý jeden deň v sedle, prešli asi po všetkých cestách a cestičkách prvej, druhej aj tretej triedy a načierno aj po mnohých chodníkoch. Celkovo nás bolo odhadom 3.000, aj keď veľa z vás bolo takmer na všetkých cyklojazdách. Ďakujeme za ne – všetky boli výnimočné, všetky boli krásne a dúfame, že mali aspoň nejaký účinok. Vieme, že je stále čo robiť, dohliadať na mesto, tlačiť firmy k zodpovednosti, písať na vládu a snažiť sa žiť udržateľne. Nič z toho nevzdávame a pokračujeme. Len cyklojazdy asi na chvíľu končia. Kto sa preto chce v našej spoločnosti zviesť poslednýkrát a zažiť moc nad autami, blbnúť, naháňať nespratníkov, ktorí sa predbiehajú, urobiť si krásne spoločné fotky z mosta a možno aj zajesť nejaký chlebíček a potľapkať sa po ramenách, príďte – bude nedeľa, najkrajší možný deň na slobodnú jazdu mestom.

utorok 24. 9., 17.00 a 20.00
kino
Také krásne šaty (r. Peter Strickland)
Sheila Woolchapelová zablúdi v snahe zlepšiť si deň do jemne podivného butiku. Čaká ju schôdzka naslepo a nové šaty by snáď mohli prelomiť smolný rad nepoužiteľných nápadníkov. Červené šaty, ktoré jej sugestívne ponúkne predavačka, sú možno trochu odvážne, ale tak krásne! Bohužiaľ sú aj prekliate. Čoho všetkého sú schopné? Prinesú Sheile šťastie, alebo záhubu? To vie snáď len personál obchodu, kde po nociach prebiehajú vzrušujúce okultné rituály, ale verte, že ani predpieranie nepomôže… Divoká asambláž svojbytného režiséra Petra Stricklanda je rovnako tak poctou kultovým giallo filmom, ako vyjadrením obdivu k matérii textilu, ktorý sa ocitá v hlavnej úlohe.
Také krásne šaty (In Fabric) – Peter Strickland / GB / 2018 / 118 min / české titulky

streda 25. 9., 19.00
tanečno – hudobné predstavenie
Zuna a Maok: Pre Gaiu
Predstavenie dvoch skúsených improvizátorov – tanečnice Zuny Vesan Kozánkovej a hudobníka a multiinštrumentalistu Maoka. Cez pohybový materiál, hudobnú improvizáciu, výber nástrojov a vizuálnu stránku prinášajú do predstavenia tému Zeme, aby ňou tak vyjadrili svoj vzťah k prírode a podnietili k citlivejšiemu vnímaniu človeka v jeho hľadaní si miesta a úlohy v živote na tejto planéte.

sobota 28. 9., 10.00 – 19.00
Vegánske hody Žilina
3. ročník žilinských Vegánskych hodov bude opäť v záhrade pod Rondlom. Naväčší festival udržateľnej a k zvieratám ohľaduplnej kuchyne je stretnutím kuchárov, reštaurácií, obchodov a výrobcov ponúkajúcich tie najlepšie jedlá čisto rastlinného pôvodu, ale aj kozmetiku a drogériu netestovanú na zvieratách. Nebude chýbať celodenný program diskusií a prednášok, infostánky neziskových organizácií, ale ani možnosť vyskúšať si virtuálnu realitu či zakúpiť si benefičné tričká.

Stanica Žilina-Záriečie
Kultúrne centrum Stanica prevádzkuje občianske združenie Truc sphérique. Viac info aj aktuálne o programe nájdete na http://www.stanica.sk.

CAFÉ_Stanica
Kaviareň na Stanici je otvorená každý pracovný deň od 10.00 do 22.00 h, v ostatných dňoch od 12.00 do 22.00 h a počas večerných akcií. K dispozícii je bezplatný wi-fi hot spot a bezplatné parkovanie, celý areál vrátane toaliet je bezbariérový.

Stanicu nájdete aj na:
Facebook – http://www.facebook.com/stanicazilina
Twitter – http://www.twitter.com/stanicazilina
Instagram – http://instagram.com/stanicazilina
Flickr – http://www.flickr.com/photos/stanica/sets/
Youtube – http://www.youtube.com/stanicask