Stanica Žilina – Záriečie: program na mesiac september 2010


štvrtok, 2. 9., 19.00 h Stanica_CLASS
premiéra dokumentu, diskusia
JARO VOJTEK: Z KOLA VON
Premiéra nového krátkometrážneho sociálne ladeného dokumentu Jara Vojteka (My zdes, Hranica). Projekcia sa uskutoční v sále S2 za osobnej účasti režiséra, po skončení premietania bude nasledovať diskusia.
Hlavnou postavou filmu je Róm Jožo / Fero, ktorého závislosť pripravila o všetko a spolu s rodinou ho vytlačila na perifériu spoločnosti. Poznačený neľahkým osudom zostáva večným dieťaťom, ktorého najlepším priateľom sa stal pes Nemo. I napriek prvotnej zaostalosti sa Fero mentálne vyvyšuje nad ostatnými členmi rodiny a ako jediný má snahu o návrat späť do normálneho života.
Vojtek úprimným a neštylizovaným spôsobom sleduje emócie, spomínanie na traumatickú minulosť, ľahostajnosť i „pracovitosť“ jednotlivých členov rodiny. Dej i príbehový oblúk vytvára denná rutina a spôsob života samotných postáv. Autentické zachytenie reality vizuálne dopĺňa jednoduchá kamera a silná téma s výraznými hrdinami, ktorých netreba upravovať či nastavovať v krajšom svetle.
Film Jara Vojteka je drobnokresbou života ľudí na ulici. Žiadne veľké tragédie… len každodennosť.

piatok – nedeľa, 3. – 5. 9. Stanica_CLUB
(nielen) (nietylko) (nejenom) film festival
KINOBUS: HRANICA | GRANICA
Stále tá istá forma, stále krásne nové obce a stále staré kiná. Šieste pokračovanie špecifického festivalu, kde sa diváci vozia autobusmi po starých kinách a nikdy nie naopak, sa bude niesť v hraničnej téme. Nielen filmy na hrane, adrenalínové zážitky a nechemické experimenty, ale aj priestorovo sa dostaneme až za hranice. Navštívime päť obcí slovensko-poľsko-českého rozhrania a prestúpime a pochopíme viac, než dovoľuje telo a myseľ. Podrobne na http://www.kinobus.sk.

nedeľa, 5. 9., 19.00 h Stanica_LAB
otvorenie výstavy
TOMÁŠ CETERA: AUTOŽRÚT
Tomáš Cetera je mladý výtvarník priťahovaný otázkami média, materiálu a formy – v rovine sochy či linorytu. Fascinujú ho klasické médiá, ktoré však jemným, nepatrným gestom posúva do aktuálnej podoby. Výstava-inštalácia s názvom Autožrút pohlcuje celý priestor galérie a vytvára miesto, kde sa návštevník (recipient) dostáva do epicentra uzavretého kruhu. Inštalácia je vytvorená z veľkoformátového linorytu a jeho odtlačkov – pes hryzúci si svoj chvost a paralelne vytvárajúci svojim telom uzatvorený kruh, odkazujúci na znepokojivú možno až nevyrovnanú „bytosť“ neustále pohlcujúcu seba samú – neschopnú uniknúť pred sebou samým. Namnožením takejto bytosti rázom vzniká svorka, „smečka“ znásobujúca svoju silu a obracajúca svoj autodeštrukčný gén nielen voči sebe ale aj voči celému sociálnemu systému, druhu, či rase. Kurátorkou výstavy, ktorá potrvá do 10. októbra 2010, je Jana Huljaková.

sobota, 11. 9. 2010, 10.00 – 22.00 h Stanica_FLUX
otvorená konferencia
BARCAMP ŽILINA 3
BarCamp je medzinárodná sieť user-generated otvorených konferencií, na ktorých sa z účastníkov stávajú prednášajúci. Je to stretnutie ľudí, ktoré sa zrodilo z túžby po zdieľaní a učení v otvorenom prostredí. Zámerom tohto podujatia sú nielen prednášky a ukážky, ale hlavne diskusia a spolupráca prednášajúceho s publikom. Okruh tém tretieho žilinského BarCampu sa bude pohybovať v medziach IT, marketingu, sociálnych médií a dizajnu. Na záver dňa PartyCamp – afterparty s dj-om Alian-om. Viac na http://barcamp-za.sk.

štvrtok – streda, 16. – 22. 9.
EURÓPSKY TÝŽDEŇ MOBILITY
Štvrté pokračovanie festivalu alternatív k motorom a aktivít so spoločnou snahou urobiť z mesta miesto pre ľudí. Projekt, ktorý prepája umelcov, aktivistov a odborníkov do spoločnej snahy predstaviť bezpečné a zdravé, jednoducho dokonalé mesto, mesto ako priestor na život. Počas tohto týždňa sa viac ako 650 miest Európy spojí do podpory miest pre ľudí, nie pre autá. Podrobne na http://www.mulica.sk.

štvrtok, 16. 9., 19.00 h
otvorenie výstavy
PRÍBEHY DVOCH KOLIES
Príbehy dvoch kolies alebo Zo života starých bicyklov je autorská výstava znalca a zberateľa bicyklov Petra Pavča. Bicykel je na svete dlhšie ako vlak, parný stroj i auto. Aj keď sa jeho základná koštrukcia od konca 19. storočia moc nezmenila, budete prekvapení, koľko inžinierov si nad ním lámalo hlavu.

štvrtok, 16. 9., 20.20 h
EKO PECHA KUCHA NIGHT
Šesť minút a štyridsať sekúnd, alebo 20 obrázkov x 20 sekúnd, tentokrát pre ľudí pracujúcich so zodpovedným umením, aktivizmom, verejným priestorom a samozrejme cyklistikou. Séria prezentácií, ktoré ukážu, ako sa ľudia snažia primäť svoje okolie k akcii a vymaniť ho z pasce konzumu.

štvrtok, 16. 9., 22.22 h
párty
PRESSBURGER RETRO DJ CLUB
Peter Pavčo je okrem zberateľa bicyklov aj umeleckým kováčom, a v danej chvíli najmä zberateľom a prezentérom starých, veľmi starých platní. Pokojná a spokojná nostalgická diskotéka so starými, veľmi starými časmi, keď sa ešte dievčatá vozili na bicykli v sukni.

piatok, 17. 9., 16.00 h, Mariánske námestie
SILENT DISCO (out of the routine)
Mariánske námestie trochu inak. Príďte si zatancovať a užiť muziku, ktorá nikoho neruší. Vopred zostavíme playlist najlepšej hudby na tancovanie, skákanie a krepčenie a pôjdeme na to. Jediné, čo potrebujete, je váš prehrávač MP3 a chuť tancovať. Ostatné zariadi ulica.

sobota, 18. 9., 10.00 – 20.00 h, ulica J. M. Hurbana
OTVORENÁ ULICA
Na jeden deň uzatvoríme Hurbanovú ulicu v centre mesta pre autá a otvoríme ju chodcom, cyklistom, in-linerom. Ulice sú synonymom komunikácie, preto sa budeme snažiť otvoriť ju stretnutiam a zábave. Verejný priestor je synonymom betónu, preto sme sa rozhodli zaplaviť ulicu trávou a pripraviť tu piknik, park, pozvať ľudí, ktorí z recyklovaných materiálov vyrábajú šperky, oblečenie a doplnky, ale aj bicykle.
Počas celého dňa – prezentácia cyklokomunít a umenia ulice: Flatland, Biketrial, Yo-Yo style, Capueira, exhibícia majstra Slovenska v Hackise, koncert (Bene), ďalej napr. workshop skrášľovania bicyklov, prezentácie a požičiavanie kolobežiek, dievčenská dielňa opravy bicyklov, DJ či workshopy pre deti.

1. žilinská cykloSOBOTA
Cyklovýlet okolím Žiliny pre „víkendových cyklistov“ organizovaný Turistickou informačnou kanceláriou mesta Žilina. Vyrazte do prírody, užite si zelene a pokoja, a zakončite výlet na Otvorenej ulici.

nedeľa, 19. 9., 13.00 h, ihrisko pri CZŠ Romualda Zaymusa
exhibícia, voľný jam
Flatland.sk, Biketrial, Yo-yo, Capueira

pondelok, 20. 9., 19.00 h
ŽILINA VO FILME
Ako sa zmenilo mesto v priebehu vekov? Ako vyzerali miesta, ktoré sú nám dôverne známe, pred 70timi rokmi? Viac ako hodina dokumentov, amatérskych záberov od roku 1937 do 1949 – sprievod živnostníkov, Tiso na púti do Višňového, Eduard Beneš v Žiline, alebo futbal Žilina – Sparta. Prezentácia bude komentovaná historikom.

utorok, 21. 9., 09.00 h, Radnica mesta Žilina
workshop
INTEGRÁCIA CYKLOTRÁS
Workshop vedený Tomášom Cachom z Prahy určený hlavne pre odbornú verejnosť. Integrácia „iných“ (cyklistov) do spoločnosti zabezpečuje, že väčšina (vodiči) si „zvykne“ na menšinu. Vyznačenie pruhov pre cyklistov na širokých cestách pre autá je jednoduchý, lacný a efektívny systém podpory cyklistiky. Prečo sa nerobí?

streda, 22. 9.
Svetový deň bez áut
DO PRÁCE, ŠKOLY, NA VÝLET – MHD, BICYKLOM, PEŠI
Zapojte sa aj vy do Svetového dňa bez áut – nechajte svoje auto doma a choďte ráno s kolegami či kamarátmi autobusom, zoberte deti do školy peši alebo využite bicykel. Pomôžete nielen sebe, ale aj mestu, odľahčíte uliciam, ušetríte, a rovno sa aj zabavíte. Akcia realizovaná s pomocou Nadácie Pontis.

streda, 22. 9., 17.00 h, zraz na Hlinkovom námestí
CYKLOJAZDA #7
Príďte a zažite skvostný, opojný jesenný pocit, keď slabší riadia premávku. Dajte najavo svoj názor, alebo sa len príďte zviezť. Jazda je nenáročná a bezpečná aj pre malé deti, in-linerov, skaterov alebo rodičov s deťmi či starších cyklistov. V spolupráci s CYS Žilina a Nadáciou Pontis.

nedeľa, 19. 9., 19.00 h Stanica_LAB
divadelné predstavenie
BOJAN JABLANOVEC (SLO): CASABLANCA THERAPY
O láske tak trochu inak. Divadelné predstavenie, ktoré je vo svojej výpovedi drsné, otvorené, strohé. A zároveň očisťujúce, alebo aspoň znepokojujúce. Kľúčovou témou inscenácie je láska, ale nie v jej romantickom poňatí, ale aj ako zdroj politickej moci, násilia. Láska ako pozitívna životná sila sa premenila na politický a mediálny gýč alebo fetiš marketingovej pop-kultúry.
Medzinárodný divadelný projekt známeho slovinského režiséra Bojana Jablanovca vznikol metódou autorskej práce s hercami z Poľska, Dánska a Slovinska. Projekt vznikol v koprodukcii medzinárodného projektu DNA (Development of New Art) v produkcii organizácie Nová síť. Uvádzame v angličtine s českými titulkami.

piatok – sobota, 24. – 25. 9. 2010, 09.00 – 17.00 h
dobrovoľnícky projekt
NAŠA ŽILINA
Naša Žilina je projekt firemného dobrovoľníctva, ktorý Nadácia Pontis realizovala po prvýkrát v roku 2009 podľa vzoru podujatia Naša Bratislava. Zamestnanci firiem – dobrovoľníci, prichádzajú priamo do komunitných organizácií, ktorým nezištne pomáhajú pri realizácii rôznych aktivít. Upravujú dvory a záhrady, čistia parky a verejné priestranstvá, pomáhajú pri upratovaní, drobných maliarskych prácach, či skrášľujú vnútorné priestory. Využiť môžu aj svoje skúsenosti a vedomosti. Tie nepredávajú, ale darujú. Rozšíria tak znalosti ľudí z neziskových organizácií z oblasti marketingu, PR komunikácie, personalistiky či práce s počítačom.
Na Stanici pomáhali minulý rok zhruba dve desiatky dobrovoľníkov s prácou na hlinenej omietke v sále S2. Tentokrát sa zapoja do úprav parku-kempingu pod Rondlom, ktorý postupne meníme na celoročne použiteľný verejný priestor. Ten by mal okrem funkcie parku slúžiť aj ako mestský kemping, detské ihrisko, či športovisko. Sami sme zvedaví, čo všetko sa podarí za dva dni stihnúť.
Podujatie organizuje Nadácia Pontis v spolupráci so skupinou firiem Engage a Mestom Žilina. Generálnym partnerom podujatia je Kia Motors Slovakia. Hlavným partnerom je Stredoslovenská energetika. Viac info na http://www.nasazilina.sk.

štvrtok, 30. 9., 19.00 h Stanica_LAB
autorská projekcia
SAHRAA KARIMI – AFGÁNSKE ŽENY ZA VOLANTOM
Autorská projekcia dokumentu, ktorý pojednáva o (ne)možnosti ženy v ázijskej kultúre získať pre nás tak základné právo, akým je jazda automobilom. Cez pohľad režisérky sa aj naše nazeranie na vlastnú krajinu, kde s ľudskými právami nemáme problém, javí v novom svetle. Mladá afgánska režisárka Sahraa Karimi, žijúca od roku 2002 na Slovensku, priniesla do slovenského dokumentu viacero nových otázok a rozmerov sociálneho aktivizmu. Projekciu uvedie osobne, po premietaní bude nasledovať diskusia.

Počas školského roka 2010/2011 Stanica_KID
ATELIÉRY STANICA

Ateliér Mini – výtvarný klub pre deti od 4 do 6 rokov: kreslenie, maľovanie, modelovanie, fotografovanie formou zaujímavých tematických projektov. Od druhej polovice septembra. Info a prihlasovanie: hanka@stanica.sk, 0907 178 756

CAFÉ_Stanica
Kaviareň na Stanici je otvorená každý pracovný deň od 12.00 do 20.00 h a počas večerných akcií, k dispozícii je bezplatný wi-fi hot spot, ktorý poskytuje spoločnosť HMZ Rádiokomunikácie – Bluenet.

GALÉRIA_Stanica
Aktuálne výstavy (galéria je otvorená v pracovné dni 12.00 – 20.00 h a počas večerných akcií):

5. 9. – 10. 10. 2010
Tomáš Cetera – Autožrút
Tomáš Cetera je mladý výtvarník priťahovaný otázkami média, materiálu a formy – v rovine sochy či linorytu. Fascinujú ho klasické média, ktoré však jemným, nepatrným gestom posúva do aktuálnej podoby. Výstava-inštalácia s názvom Autožrút pohlcuje celý priestor galérie a vytvára miesto, kde sa návštevník (recipient) dostáva do epicentra uzavretého kruhu. Inštalácia je vytvorená z veľkoformátového linorytu a jeho odtlačkov – pes hryzúci si svoj chvost a paralelne vytvárajúci svojim telom uzatvorený kruh, odkazujúci na znepokojivú možno až nevyrovnanú „bytosť“ neustále pohlcujúcu seba samú – neschopnú uniknúť pred sebou samým. Namnožením takejto bytosti rázom vzniká svorka, „smečka“ znásobujúca svoju silu a obracajúca svoj autodeštrukčný gén nielen voči sebe ale aj voči celému sociálnemu systému, druhu, či rase. Kurátorkou výstavy je Jana Huljaková.

16. 9. – 10. 10. 2010
Príbehy dvoch kolies
Príbehy dvoch kolies alebo Zo života starých bicyklov je autorská výstava znalca a zberateľa bicyklov Petra Pavča. Bicykel je na svete dlhšie ako vlak, parný stroj i auto. Aj keď sa jeho základná koštrukcia od konca 19. storočia príliš nezmenila, budete prekvapení, koľko inžinierov si nad ním lámalo hlavu.

Stanicu prevádzkuje občianske združenie Truc sphérique. Viac info aj aktuálne o programe na http://www.stanica.sk. Rezervácie lístkov mailom na rezervacie@stanica.sk alebo telefonicky na čísle 041 – 56 23 564.

Stanicu nájdete aj na:
Facebook – http://www.facebook.com/StanicaZilinaZariecie
Twitter – http://www.twitter.com/stanicazilina
Last.fm – http://www.last.fm/venue/8823308+Stanica
Flickr – http://www.flickr.com/photos/stanica/sets/

via http://www.stanica.sk