Stanica Žilina – Záriečie: program na mesiac október 2010


piatok, 1. 10., 09.00 – 16.00 h
seminár a verejná diskusia
DOBROVOĽNÍCTVO MLADÝCH ĽUDÍ
Pri príležitosti Dňa dobrovoľníctva v skupine Telefónica vás Nadácia Ekopolis a Telefónica O2 Slovakia pozýva na diskusiu a prezentáciu príkladov z praxe. Cieľom je predstaviť celoeurópsky program Think Big, jeho medzinárodný kontext a pilotný ročník na Slovensku. Cieľom je tiež informovať o doterajších výstupoch podporených projektov, inšpirovať iné miestne komunity mladých ľudí a diskutovať o dobrovoľníctve mladých. Poobede bude možnosť si dobrovoľníctvo „vyskúšať v praxi” – nielen zamestanci O2 ale aj vy všetci si môžete zamakať v rekonštruovanom parku-kempingu pod Rondlom.

piatok, 1. 10., 20.00 h
koncert
PINK HORSE
Na neskorú jar 2009 započala hudobná spolupráca medzi klaviristom Jurajom Šulekom a basgitaristom Matúšom Dobešom. Pomocou (a výlučne len) mašinky BR-600 vzniklo v priebehu nasledujúcich mesiacov 10 skladieb rôzneho žánru. Autorský podpis je však jasný. Aj preto možno Pink Horse považovať za istú formu elektronického jazzu. Dvojicu však doplnil vynikajúci bubeník Peter Kurilla a tak to už nie je len o samploch. Žilinská premiéra žilinskej kapely. Žiadne jazzové štandardy, ale pozoruhodné autorské kompozície, zaznie aj niekoľko sólových basgitarových trackov.

nedeľa – nedeľa, 3. – 10. 10.
ŽILINSKÝ LITERÁRNY FESTIVAL
Šiesty ročník festivalu s témou Dobrodružstvo myslenia. Podrobne na http://www.zlf.sk.

pondelok, 4. 10., 20.00 h, S2
divadelné predstavenie
SND: HOLLYROTH, anebo Robert Roth spívá Jana Hollého mrzkoti a pomerkováňá
Originálne rozprávanie a spievanie Roberta Rotha i kadečo ďalšie o bizarnom, jedinečnom a tragikomickom živote Jána Hollého. Predstavenie Slovenského národného divadla po prvýkrát v Žiline. Vynikajúca inscenácia Hollyroth v réžii Rasťa Balleka získala po oceneniach na Novej Dráme (zvláštna cenu poroty a cena študentskej poroty) tri nominácie na najprestížnejšie divadelné ocenenie roka Dosky 2010. Literárna téma a osobitý jazyk inscenácie sa vo vynikajúcom hereckom prevedení Roberta Rotha stávajú pútavým, dynamickým zážitkom, atraktívnym aj pre mladé publikum.

utorok, 5. 10., 20.00 h
čítačka, hudba
číta PETER KARPINSKÝ a KOLOMAN KOCÚR, klavír KAMIL MIHALOV
Zo svojich vlastných textov čítajú slovenskí spisovatelia Peter Karpinský a Koloman Kocúr. Na nevlastnom klavíri ich sprevádza Kamil Mihalov.

streda, 6. 10., 20.00 h
divadelné predstavenie
DIVADLO BEZ DOMOVA: HAIKU
Divadlo bez domova opäť na Stanici, tentokrát s novou divadelnou poetikou, inšpirovanou poéziou haiku a živou diskusiou. Haiku je tradičná japonská nerýmovaná poézia, ktorá má charakteristickú formu (5-7-5 „slabík“).Témou Haiku je väčšinou osobná skúsenosť básnika, ktorú nepopisuje ako príbeh, ale pomocou obrazov prírody a slova, zachytáva svoju skúsenosť, alebo moment, krásu či pominuteľnosť. V inscenácii tvorcovia pracovali s haiku ktoré napísali štyria majstri: zenový majster Macuo Bašó (1644-1694), maliar a estét Yosa Buson (1716-1783), potulný mních Kobajaši Issa (1763-1828), pútnik a opilec Taneda Santóka (1882-1940).
V inscenácii hrajú ľudia žijúci na ulici a telesne postihnutá mládež. Autori Haiku a herci/herečky Divadla bez domova majú čosi spoločné – tiež sú to pútnici bez strechy nad hlavou, ktorí dokážu pomenovať v istej chvíli zdanlivo banálnu vec najpresnejšie, oprostene od nánosov špekulácie a pózy. Môžeme si uvedomiť, že hovoria o živote jasne, jednoducho a trefne…

štvrtok, 7. 10., 20.00 h, S2
koncert
PSÍ VOJÁCI (CZ), TEATRO FATAL (SK)
Hlavnou postavou pražskej skupiny Psí vojáci je spevák, klavirista a textár Filip Topol. Pred rokom 1989 sa
stali cieľom eštebáckeho prenasledovania, vystupovať mohli iba na súkromných undergroundových akciách. Po deväťdesiatomôsmom sa stávajú obľúbenou koncertnou atrakciou a okrem klubových koncertov sa zúčastňujú aj množstva festivalov doma aj v zahraničí. Ich piesne boli použité vo filmoch, podieľali sa aj na scénickej hudbe k niekoľkým divadelným predstaveniam. Hudba skupiny Psí vojáci má korene vo svetovom undergrounde, značný je však aj vplyv skladateľov druhej polovice 18. storočia.
Multižánrový projekt Teatro Fatal tvoria Jakub Ursiny (klavír, spev), Ivo Jankovič (kontrabas), Jana Bútorová (husle, spev), Martin Štefík (husle) a Peter Vavro (gitara, vokály). TF je moderný minimalistický kvintet oscilujúci na pomedzí klasickej hudby, ethnic music, avantgardy, popu a rocku. Začal sa v roku 2009 v Bratislave, v januári 2010 vzniklo CD Divadlo frizúr.

sobota, 9. 10., 20.00 h
čítačka
J. H. KRCHOVSKÝ
V súčasnej českej poézii J. H. Krchovský predstavuje už tri dekády svojský fenomén. Je autorom próz Jakoby a Hodina navíc a mnohých básnických zbierok. Krchovský svoje texty uplatňuje v tvorbe vlastnej skupiny Krch-Off Band, v ktorej pôsobí ako spevák a gitarista (CD Naposled, 2009).

sobota, 9. 10., 21.00 h
dramatizované čítanie
LITERÁRNY CIRKUS KK BAGALU
Čítanie z afrických poviedok a rozprávok Mareka Vadasa, laureáta Ceny Anasoft litera za knihu Liečiteľ a ceny Najkrajšia a najlepšia kniha sezóny za knihu Rozprávky z čiernej Afriky. V dramatizovanom čítaní v réžii Kveťa Palíka účinkujú: Barbora Juríčková, Michal Németh, Barbora Paliková. Po dramatizovanom čítaní bude krátka beseda s Marekom Vadasom a na koniec chilloutový večer dofarbí cestovateľskými fotografiami VJ Huba. Hudba Thierry. Moderuje KK Bagala.

sobota – nedeľa, 9. – 10. 10.
111 ROKOV „RAJECKEJ ANČE“
10. októbra 2010 uplynie presne 111 rokov odvtedy, čo okolo Stanice prefrčal prvý vlak zo Žiliny do Rajca. Stanica vtedy ešte nestála, o názve Žilina-Záriečie nikto ani len nechyroval, miesto sa v cestovných poriadkoch označovalo ako Žilina-tehelňa. Všetko sa mení, vlak prezývaný „Rajecká Anča“ však premáva odvtedy až dodnes. Počas víkendu vás čakajú jazdy historického motorového vozňa M 131 „Hurvínek“, krst detskej komixovej publikácie „Pozor, prichádza vlak“ o vlakoch a staniciach v histórii umenia a premiéra detského animovaného historického dokumentu Historky zo Stanice. Staňte sa priaznivcami 111 ročnej dámy, vyberte si svoju „jazdu“ a vychutnajte si s nami oslavu spôsobom, ktorý je vám najbližší. Presné odchody vlakov nájdete na stránke http://www.stanica.sk.

pondelok, 11. 10., 19.00 h
koncert / Vážna hudba nevážne
CLUSTER ENSEMBLE: LIVING ROOM
Cluster je názov voľného zoskupenia hudobníkov, architektov, výtvarníkov a tanečníkov. Hlavným zámerom Clustru je realizovať multimediálne predstavenia, ktoré spájajú rôzne druhy umenia a reflektujú súčasnosť. Living Room Music je projekt pre štyri organy, dva marakasy, detský klavír, paličky, fľaše. Performance vychádza zo skladby Martina Burlasa Záznam siedmeho dňa. Rytmus pulzuje celým predstavením. Nájdete ho v detskej hre, tlieskaní, rozhovore a aj v meditácii, ktorej sa môžete stať súčasťou. Klavíristi sa zároveň stávajú recitátormi, hercami a perkusionistami. Pri hre používajú predmety, ktoré sú súčasťou vašej domácnosti. Cluster Ensemble sa predstaví v zložení Ivan Šiller, Zuzana Biščáková, Fero Király, Eunjoo Noh a Dalibor Kocian. V programe odznejú skladby autorov Martin Burlas, John Cage a Steve Reich.

streda – sobota, 13. – 16. 10.
graffiti a streetart workshop
STREETART SUMMIT 7
Témou siedmeho pokračovania graffiti a streetart sympózia Streetart Summit je ilúzia – nielen optická, ale aj ilúzia ako klamná predstava, zakrývanie pravej podstaty skutočnosti. 10 vybraných výtvarníkov zo Slovenska (nielen striktne streetartových umelcov) bude počas štyroch dní pracovať v galérii kultúrneho centra Stanica Žilina-Záriečie, ktorá bude po celý čas voľne prístupná aj pre verejnosť. Sympózium zakončí v sobotu večer vernisáž hotových prác. V sprievodnom programe projekcia krátkych filmov so streetart tematikou, sobotňajší otvorený graffiti a streetart jam, koncert rakúskej skupiny Pendler a večerné parties.

sobota, 16. 10., 20.00 h
koncert / Kofola Sessions
PENDLER (At / Karate Joe), DJ KROENEN, DJ PUPPESH
Rakúska skupina Pendler (v nemčine znamená „dochádzajúci“) vystupuje ako trio v zložení Sabine Marte, Markus Marte a Oliver Stotz (ako gitarista hráva aj s rakúskou hudobníčkou Gustav, ktorá dávnejšie vystúpila na Stanici). Ich hudba sa vyznačuje pulzujúcimi gitarovými skečmi, ktoré sú miestami dominujúce, inokedy len mierne v pozadí a dopĺňajú nevtieravé harmónie klávesov a spevu. Celok dotvárajú výtvarne poňaté projekcie, ktoré s hudbou niekedy rezonujú a splývajú, inokedy naopak ostro kontrastujú. Po koncerte nasleduje afterpárty, ktorú budú mať v rukách domáci dji Kroenen a Puppesh.

pondelok, 18. 10., 19.00 h
projekcia
14 SEKÚND – SÚČASNÁ JAPONSKÁ REKLAMA
Komentovaný prierez súčasnou japonskou reklamou, cez ktorú budete mať možnosť zoznámiť sa so širšími súvislosťami, špecifikami a ťažiskovými bodmi japonskej vizuality. Časové obmedzenie 14 sekúnd, ktoré je charakteristické pre japonskú reklamu, je vlastne výzvou imaginácii a variáciou na haiku súčasnosti. Režiséri reklám, copywriteri alebo kreatívci sú v Japonsku popovými hviezdami a pre západné „stars” je cťou byť obsadený do japonskej reklamy. Týmto podivným svetom marazmu, hororu a animácie vás prevedie Klára Doležálková z pražskej FAMU.

piatok – sobota, 22. – 23. 10.
medzinárodná konferencia grafického dizajnu
KUPÉ 6 – Kvalitatívne kritériá dizajnu v centre a na periférii
„Kvalitný“ dizajn diktovaný inštitucionálnymi a často aj geografickými centrami (výtvarne školy, grafické štúdiá, občas aj reklamné agentúry) vs. periférne prístupy a spôsoby uvažovania (amatérske, zastarané, manieristické, historizujúce, ornamentálne, či vidiecke) – to je hlavná téma šiesteho ročníka medzinárodnej konferencie grafického dizajnu Kupé. Účastníkov čaká séria prednášok od lektorov z viacerých krajín Európy, diskusie na tému, ale napríklad aj piatková párty.

pondelok, 25. 10., 19.00 h
súčasný tanec
CIE GIOLISU (BE): ULTIME EXIL
Tanečné predstavenie Lisy de Boit a Giovanniho Scarcellu, tanečníkov zo skupín Ultima Vez a Ex Nihilo. Predstavenie zahalené v hmle je tápaním pre dve osoby, ženu a muža. Spája v sebe impulzívny tanec s ľudskými gestami. Smutný, melancholický príbeh „hrdinky” Ultimy rozpráva o nádeji a osamelosti, ktorá môže byť znamením smrti, ako aj nádejou na nový život. Duet veľmi citlivo, ale úderne rozohráva večný príbeh o stretnutiach a odchádzaniach, o exile zo zeme nikoho, z minulosti.

streda, 27. 10., 18.00 h
verejná diskusia
AKÉHO CHCE KULTÚRA PRIMÁTORA?
Akú chcú kultúru kandidáti na primátora Žiliny?
Čo plánujú v oblasti, ktorá je málokedy na bilboardoch politickej kampane? Akých ľudí z kultúry chcú so sebou priviesť na mestský úrad? Je primátor pre kultúru dôležitý? Kultúra volí už mesiac pred komunálnymi voľbami, príďte si aj vy na Stanicu vybrať svojho kandidáta. Pozvanie do diskusie prijali štyria kandidáti na primátora Žiliny – Ivan Harman (SDKÚ), Igor Choma (SMER), Ľubomír Bažík (KDH) a Patrik Groma (nezávislý).

streda, 27. 10., 20.00 h
koncert / Kofola Sessions
KAZETY (CZ), THE UNIQUES (SK)
Českú elektro-punk-popovú skupinu Kazety tvoria traja členovia – David Doubek alias Ventolin (elektrická gitara, samplery, spev), Johana Švarcová (klávesy, spev) a Jirka Havlíček aka Černý eso (VJ). Na hudobnej scéne debutovali v roku 2007 po tom, čo sa rozpadla kapela Undo. Začiatkom roka 2008 odohrali prvé vystúpenie, ešte pod názvom Cassete. Po spolupráci s berlínskym producentom Jayropeom vydali 1. novembra 2009 debutový album v brnianskom labeli X Production. S Kazetami je na spoločnom československom turné elektro-indie-new wave kapela The Uniques. Podľa mnohých ide o najtalentovanejšiu mladú slovenskú skupinu súčasnosti. Na svojom konte majú čerstvý minialbum In the Dust, ktorý nielen nahrali, ale aj sami produkovali, mastrovali a vydali. Viac ako nahrávky sú pre The Uniques dôležité koncerty, na ktorých obecenstvo dostáva obrovskú dávku energie a perfektnú show.

piatok, 29. 10., 20.20 h
PECHA KUCHA NIGHT ŽILINA – VOLUME 12
Populárny prezentačný formát 20 obrázkov x 20 sekúnd predstavujúci tvorbu zaujímavých ľudí z rôznych oblastí opäť na Stanici. Na tuctovej (dvanástej) Pecha Kucha Night Žilina vystúpia napríklad architekti Petr Hájek (HajekArchitekti.cz), Jiří Přibyl (Koncern.cz) a Martin Lepej (Unimo.sk), výtvarník Rado Čerevka (Kassaboys), divadelná režisérka a herečka Sláva Daubnerová (pat.sk), Michal Žarnay zo Žilinskej univerzity a Erika Tordová, ktorá predstaví izolovanie domov drevným vláknom (Hofatex.sk). Pozvali sme aj architekta Michala Diviša (mda.sk), ktorého OC Mirage sa práve dokončuje a ďalších zaujímavých hostí, takže to bude určite zase raz výborný večer.

Počas školského roka 2010/2011 Stanica_KID
ATELIÉRY STANICA

Ateliér Mini – výtvarný klub pre deti od 4 do 6 rokov: kreslenie, maľovanie, modelovanie, fotografovanie formou zaujímavých tematických projektov. Každý pondelok od 16.30 do 18.00 h. Info a prihlasovanie: hanka@stanica.sk, 0907 178 756

Tlačiar – Knihár – dielňa, v ktorej si môžete vyskúšať rôzne grafické techniky (sieťotlač, linoryt, suchá ihla) a následnú tlač na papier či textil. Workshop je tematicky zameraný na knihu a tak sa bližšie pozrieme aj na knižnú väzbu a ďalšie úpravy tlačovín. Výsledkom by mal byť spoločný zborník, v ktorom každý účastník nájde svoju grafiku či text.
Dvoj- až trojmesačný kurz určený pre začínajúcich grafikov od 15 rokov (horná veková hranica neobmedzená). Od 4. 11. každý štvrtok od 18.00 do 20.00 h. Info a prihlasovanie: mjk@cmail.cz, +420 724 135 494.

CAFÉ_Stanica

Kaviareň na Stanici je otvorená každý pracovný deň od 12.00 do 20.00 h a počas večerných akcií, k dispozícii je bezplatný wi-fi hot spot, ktorý poskytuje spoločnosť HMZ Rádiokomunikácie – Bluenet.

GALÉRIA_Stanica
Aktuálne výstavy (galéria je otvorená denne 12.00 – 20.00 h a počas večerných akcií):

5. 9. – 10. 10. 2010
Tomáš Cetera – Autožrút
Inštalácia vytvorená z veľkoformátového linorytu a jeho odtlačkov – pes hryzúci si chvost a paralelne vytvárajúci svojim telom uzatvorený kruh. Kurátorkou výstavy je Jana Huljaková.

16. 9. – 10. 10. 2010
Príbehy dvoch kolies
Autorská výstava znalca a zberateľa bicyklov Petra Pavča s podtitulom Zo života starých bicyklov. Bicykel je na svete dlhšie ako vlak, parný stroj i auto. Aj keď sa jeho základná koštrukcia od konca 19. storočia príliš nezmenila, budete prekvapení, koľko inžinierov si nad ním lámalo hlavu.

16. 10. – 7. 11. 2010
Streetart Summit 7
Výstava výsledkov graffiti a streetart sympźia Streetart Summit. Zúčastnení umelci: Pure728, Peter Trmos, Maroš Obšivan, Alica Gurinová, Dagmara Tragonová, Branislav Laho, Ondrej Gavalda, Andrej Kolenčík, Tomáš Rybár a Peter Dlhopolček.

Stanicu prevádzkuje občianske združenie Truc sphérique. Viac info aj aktuálne o programe na http://www.stanica.sk. Rezervácie lístkov mailom na rezervacie@stanica.sk alebo telefonicky na čísle 041 – 56 23 564.

Stanicu nájdete aj na:
Facebook – http://www.facebook.com/StanicaZilinaZariecie
Twitter – http://www.twitter.com/stanicazilina
Last.fm – http://www.last.fm/venue/8823308+Stanica
Flickr – http://www.flickr.com/photos/stanica/sets/

via stanica.sk