Stanica Žilina – Záriečie: program na mesiac marec 2011


utorok, 1. 3., 18.00
vernisáž výstavy
Lucia Tallová a Jakub Reken: Blur minds, clear sights
Výstava Blur minds, clear sights prináša pohľad na najčerstvejšiu časť celkom rozsiahlej tvorby dvoch mladých autorov Lucie Tallovej a Jakuba Rekena. Obaja sú študenti 4. ateliéru prof. Ivana Csudaia na VŠVU v Bratislave, z ktorého vzišlo už niekoľko známych mien súčasnej slovenskej maľby. Obaja umelci pracujú na poli maľby s podobnou náplňou, ale rôznym maliarskym prístupom. Lucia Tallová pracuje vo svojich sériách obrazov s témou architektúry mesta, ktorú rozpúšťa v ľahkom éterickom sne o svetle, prázdne a voľnosti až ju celú symbolicky potopí v ponurých farbách. Maľby Jakuba Rekena spočiatku inklinujú k formám grafitti kresieb, ale pri detailnom pozorovaní umožní pozorovateľovi objaviť čarovný svet maličkostí v dômyselnom celku vo vizuálnej pôsobivej kompozícii. Výstava, ktorej kurátorom je Miroslav Zajac, potrvá do 6. apríla. Organizujeme v spolupráci s bratislavskou SODA gallery.

utorok, 1. 3., 19.00
koncert / Vážna hudba nevážne
don@u.com (Sk, At): Unpredictable Standards
Projekt „Unpredictable Standards” príležitostného slovensko-rakúskeho zoskupenia don@u.com sa zrodil z dnes už nie príliš originálneho počiatočného nápadu: zremixovať v reálnom čase niekoľko populárnych piesní, melódií, či džezových štandardov. Tento východiskový materiál sa však sústredenou kolektívnou prácou na pódiu neraz mení na nepoznanie, alebo sa vo svojej pôvodnej podobe nikdy ani nevyjaví: podstatná totiž nie je jeho vonkajšia rozpoznateľnosť, ale to, aby na základe vnútornej väzby s tou-ktorou piesňou, či melódiou vznikali súvislosti, ktoré sú vo svojej nepredvídateľnosti neraz prekvapivé pre všetkých zúčastnených…
don@u.com: Marek Piaček, Ronald Šebesta, Peter Zagar, Daniel Matej, Fabian Pollack (At), Judith Unterpertinger (At) a Bernhard Breuer (At).

štvrtok, 3. 3., 20.00
koncert s projekciou
Steven Severin (Uk): Jean Cocteau – Krv básnika
Britský experimentálny hudobník Steven Severin – zakladateľ slávnej skupiny Siouxsie and the Banshees, ktorá posunula dejiny punk rocku do post punkovej podoby, sa po rozpade skupiny vydáva na svoju experimentálnu cestu. Steven Severin, ktorý vo svojej hudobnej dráhe preťal cesty osobnostiam ako John Cale, Alan Moore, Jarboe, Lydia Lunch, Marc Almond či Merc Cunningham, sa od roku 2008 venuje ozvučovaniu nemých filmov. V januári minulého roku premiéroval svoj sólový projekt „Krv Básnika“ v Silent Movie Theater v Hollywoode, aby sa s ním následne vydal na turné po Európe. Projekt je originálnym soundtrackom k rovnomennému kultovému filmu surrealistického režiséra a básnika Jeana Cocteau „Le sang d’un poète“ z roku 1930.

piatok – nedeľa, 4. – 6. 3.
tanečno-pohybový workshop
Jaro Viňarský: Telo pod pokožkou / Anatómia pohybu a choreografie
Pohybovo-tanečný workshop pod vedením profesionálneho tanečníka Jara Viňarského. V novej sérii workshopov, ktoré sú súčasťou celoročného projektu Priestor pre pohyb, sa bude zaoberať pohybom vo vzťahu k ľudskej anatómii, pohľadom do hĺbky tela. Počas prvého víkendu sa zameria na trup a panvu. Tvorivá časť workshopu bude rozvíjať schopnosť artikulovať vlastné myšlienky a témy cez pohyb. Workshopy sú určené širokej verejnosti, hercom a umelcom aj z netanečných oblastí! Bližšie informácie a prihlasovanie: bara@skokoz.sk alebo martina@stanica.sk

utorok, 8. 3. 19.00
súčasný tanec
Jaro Viňarský: Nikdy nezaliaty caj & Posledný krok pred
Dve tanečné sóla Jara Viňarského v jeden večer. Predstavenie Nikdy nezaliaty čaj skúma hranice mužského a ženského sveta v človeku, rovnako ako rozpor medzi spoločenskou rolou muža a jeho skutočnými vnútornými pocitmi. Posledný krok pred je príbehom o jednom z mnohých ľudských pokusov vzlietnuť. Intímna výpoveď, krehké obrazy, intenzívny tanečný prejav, umelecký účinok na hranici metafyzického zážitku.

piatok, 11. 3., 20.00
párty
Angelika
Nepravidelná piatková cocktail párty s rezidentným barmanom Incom, dj-om Puppeshom a hosťom, ktorým bude tentokrát dj René (Fr). A keďze je v tento deň Angely, má od nás každá návštevníčka s týmto menom jeden nápoj zdarma.

utorok, 15. 3., 19.00
autorská projekcia
Vít Klusák: Vše pro dobro světa a Nošovic
Dokumentárna groteska provokatívneho režiséra Víta Klusáka (autora filmov Český sen, či Český mír) o poli, na ktorom rastú autá a továrni, ktorá v Nošoviciach pristála ako UFO. Groteska, ktorá sa až príliš podobá na situáciu na predtým zelenom poli kúsok za Žilinou.
Severomoravská dedinka Nošovice bola povestná pivom Radegast a prvotriednou nošovickou kapustou. V roku 2006 sa politickým rozhodnutím stala miestom, kam automobilka Hyundai umiestnila najväčší výrobný závod v Čechách. Kórejská firma za pomoci miestnych politikov rozoštvala domácich obyvateľov a nátlakom sa rozhodla ich „presvedčit“ o odpredaji pozemkov. Aký vplyv má automobilka Hyundai na život v pokľudnej tisícovej dedinke? A robí skutočne spoločnosť Hyundai „všetko pre dobro sveta“? Vít Klusák otvára vo filme dôležité témy, ako je vplyv nadnárodných korporácií na život dediny, šikana zamestnancov a etická zodpovednosť firiem či úplatkárstvo – to všetko s provokatívnym a tragikomickým odstupom.
Slovenská premiéra sa uskutoční za osobnej účasti režiséra.

streda, 16. 3., 19.00
literatúra naživo
Daniela Kapitáňová, Richard Kitta a Enter
Ďalšia zo série autorských čítaní a diskusií so súčasnými slovenskými spisovateľmi, do ktorých v roku 2011 zaradíme vždy aj prezentáciu jedného z literárnych časopisov. Danielu Kapitáňovú vďaka Samkovi Tále a Knihe o cintoríne netreba veľa predstavovať, je jednou z najúspešnejších slovenských autoriek, ktorej knihy majú úspech aj v prekladoch v zahraničí. Druhým hosťom moderátora Petra Staríčka bude Richard Kitta, básnik, organizátor, šéfredaktor a vydavateľ časopisu Enter, ktorý okrem svojich kníh a časopisu odprezentuje aj projekt Irealita a Európsky dom poézie v Košiciach.

piatok, 18. 3., 20.20
architekti, dizajnéri, umelci – 20 fotografií x 20 sekúnd
Pecha Kucha Night Žilina – Volume 14
Prvá tohtoročná Pecha Kucha Noc predstaví naživo v rýchlom formáte, ktorý založili Astrid Klein a Mark Dytham v roku 2003 v Tokiu a dodnes sa rozšíril do 383 miest sveta, ďalších tvorcov a zaujímavých ľudí, o ktorých treba vedieť. Medzi nimi aj extravagantného výtvarníka Františka Skálu zo skupiny Tvrdohlaví (autora výtvarnej predlohy filmu Kuky se vrací), Dušana Vanča, riaditeľa Rádia_FM, jednu z autorov aktuálnej výstavy na Stanici Luciu Tallovú, Elenu Filippi, dramaturgičku Štátneho komorného orchestra v Žiline, známych českých architektov Petra Hájeka (ex-HŠH Architekti) a Svatopluka Sládečka (New Work), sochára Martina Piačeka alebo mladých grafických dizajnérov Pavlínu Morháčovú (Pavka) alebo Samuela Čarnokýho (Bluer). Pozvali sme aj ďalších a môžete sa tešiť. Kompletný program nájdete aktualizovaný na http://www.pechakucha.sk.

utorok, 22. 3., 19.00
projekcia
Filmový klub Jeden svet: Zem bez ľudí
Po tohtoročnom úspechu festivalu Jeden svet sme sa rozhodli priniesť vám kvalitné dokumentárne filmy s témami globalizácie, ekológie, ľudských práv alebo stretov kultúr aj pravidelne počas celého roka. Jeden utorok v mesiaci bude teda odteraz patriť filmom z Jedného sveta, ktoré sa nezmestili už do aj tak plného januárového programu festivalu alebo sa jednoducho tematicky hodia.
Zem bez ľudí – Andreas Apostolides / Grécko / 2009 / 52 min. / české titl.
Tanzánsky národný park Serengeti je považovaný za vzorný príklad starostlivosti človeka o divokú prírodu. Menej sa už vie, že na územie parku o rozlohe Belgicka nesmú vkročiť jeho pôvodní obyvatelia, Masajovia. Dôvod? Ironicky povedané, Masajovia by turistom bránili vo výhľade na slony. Lov zveri je Masajom prísne zakázaný, zatiaľ čo turisti si za tučný poplatok môžu loviť prakticky čokoľvek. Film na smutnom osude Masajov ukazuje, ako môžu západné predstavy o ochrane a turistickom využití divokej prírody negatívne ovplyvniť život pôvodných obyvateľov, ktorí s ňou po stáročia žili v úplnej harmónii.

nedeľa, 27. 3., 19.00
výtvarné divadlo
Handa Gote (Cz): Rain Dance
Výtvarné divadlo Rain Dance je inšpirované na jednej strane „filozofiou“ prírodných národov a na strane druhej profánnymi zábavnými žánrami a disciplínami, v čele s televíznym modelom zábavy – akýmsi ekvivalentom fast-foodu. Táto absurdná temná groteska spája klišé zábavného priemyslu, skepsu pomaly rastúcu v celej západnej kultúre, zblúdilých démonov starého sveta, ktorí si v novej dobe nevedia rady, rovnako ako jej obyvatelia. Existenciálny horor o túžbe po vyslobodení, ktoré nikdy nepríde.
Handa Gote je konceptuálne post dramatické divadlo, striedajúce vo svojom inštrumentári zvukové inštalácie, pohybové a tanečné divadlo, živú hudbu, výtvarné divadlo a technológie. Ich tvorba je ovplyvnená minimalizmom, východnou filozofiou a hnutím Do It Yourself. Miešajú v sebe české kutilstvo, recykláciu objektov a technológií a inšpiráciu japonským haiku. Skupina vznikla roku 2005. Handa Gote je japonský výraz pre pájkovačku.

utorok, 29. 3., 19.00
komentovaná projekcia
Peter Konečný: Najväčšie chyby
Šéfredaktor filmového portálu Kinema.sk Peter Konečný sa vracia na Stanicu s ďalšou zo svojich interaktívnych prednášok a projekcií. Najväčšie filmové chyby, alebo keď sa v Hollywoode pomýlia.
Aj vy si myslíte, že filmy a hlavne tie Made in Hollywood, sú dokonalé? Že v nich predsa nemôže existovať žiadna, ani len najmenšia filmárska chybička. Tak to potom určite zabudnite na večer filmových chýb so šéfredaktorom portálu kinema.sk Petrom Konečným. Pozrieme sa na skriptové, faktické, technické i iné vtipné chybičky známych filmov…

štvrtok, 31. 3., 16.00 – 20.00
ďakovný ceremoniál
Masáž a koláč za vaše 2% z daní
31. marca je posledný deň, kedy môžete odovzdať vaše daňové priznanie a ak sa rozhodnete podporiť svojimi dvomi percentami Stanicu (a nie Maticu), ponúkame originálny darček – masáž vašej krčnej chrbtice priamo v galérii Stanice a k tomu ešte teplý koláč od Sestier Šrámkových. Plus darček v podobe lístka na prvoaprílový event na Stanici.

Stanica Žilina-Záriečie
Kultúrne centrum Stanica prevádzkuje občianske združenie Truc sphérique. Viac info aj aktuálne o programe na http://www.stanica.sk. Rezervácie lístkov mailom na rezervacie@stanica.sk alebo telefonicky na čísle 041 – 56 23 564.

CAFÉ_Stanica
Kaviareň na Stanici je otvorená každý pracovný deň od 12.00 do 20.00 h a počas večerných akcií, k dispozícii je bezplatný wi-fi hot spot, ktorý poskytuje spoločnosť HMZ Rádiokomunikácie – Bluenet.

GALÉRIA_Stanica
Aktuálne výstavy (galéria je otvorená denne 12.00 – 20.00 h a počas večerných akcií):

1. 3. – 6. 4. 2011
Lucia Tallová a Jakub Rekken: Blur minds, clear sights
Kurátor: Miroslav Zajac
Výstava Blur minds, clear sights prináša pohľad na najčerstvejšiu časť celkom rozsiahlej tvorby dvoch mladých autorov Lucie Tallovej a Jakuba Rekena. Obaja sú študenti 4. ateliéru prof. Ivana Csudaia na VŠVU v Bratislave, z ktorého vzišlo už niekoľko známych mien súčasnej slovenskej maľby. Obaja umelci pracujú na poli maľby s podobnou náplňou, ale rôznym maliarskym prístupom. Lucia Tallová pracuje vo svojich sériách obrazov s témou architektúry mesta, ktorú rozpúšťa v ľahkom éterickom sne o svetle, prázdne a voľnosti až ju celú symbolicky potopí v ponurých farbách. Maľby Jakuba Rekena spočiatku inklinujú k formám grafitti kresieb, ale pri detailnom pozorovaní umožní pozorovateľovi objaviť čarovný svet maličkostí v dômyselnom celku vo vizuálnej pôsobivej kompozícii. Organizujeme v spolupráci s bratislavskou SODA gallery.

Stanicu nájdete aj na:
Facebook – http://www.facebook.com/StanicaZilinaZariecie
Twitter – http://www.twitter.com/stanicazilina
Last.fm – http://www.last.fm/venue/8823308+Stanica
Flickr – http://www.flickr.com/photos/stanica/sets/

via stanica.sk