Stanica Žilina – Záriečie: program na mesiac marec 2010


piatok, 5. marca 2010, 19.00 h Stanica_CLASS
fyzické divadlo
DIVADELNÉ ŠTÚDIO KOMPÁNIA (HU): KOMENTÁRE K OTHELLOVI
Sugestívne nonverbálne prestavenie inšpirované Shakespearovou hrou Othello. Osem hercov a tanečníkov a dvaja hudobníci experimentálneho súboru Kompánia z Budakeszi spracúva známy príbeh tragickej manželskej žiarlivosti silným pohybovým a obrazným jazykom organicky prepojeným s hudbou. Inscenácia hovorí o ilúzii istoty formou pohybu, tanca a komponuje obrazy vynárajúce sa zo Shakespearovho Othella.
Réžia: Márton Debreczeni

koncert
ANGARA (HU)
Hudobnú skupinu Angara tvoria herci divadelného súboru Kompánia. Skupina skúša hľadať nové harmónie, experimentuje s rôznymi hudobnými žánrami, používa súčasné aj starodávne maďarské hudobné nástroje (gardon, píšťala, basgitara, maďarská ľudová flauta, lutna atď.). Prepája autentickú ľudovú hudbu s improvizačnými technikami moderného jazzu. Kapela sa zaoberá hľadaním a zbieraním starej ľudovej hudby, tradičných folklórnych piesní, polyfonického spevu a štúdiom rôznych rytmických systémov.

utorok, 9. marca 2010, 18.00 h Stanica_CLASS
autorská projekcia dokumentárnych filmov
ZUZANA PIUSSI: BABIČKA, KOLIBA
Projekcia kontroverzných dokumentárnych filmov Zuzany Piussi za osobnej účasti režisérky. Tragikomédia o starnúcej žene, ktorá chce vrátiť čas pri sexe s mladíkmi a príbeh rozkradnutých a už neexistujúcich slovenských filmových ateliérov na Kolibe.

sobota – nedeľa, 13. – 14. marca 2010, 10.00 – 17.00 h Stanica_FLUX
tanečný workshop
ZUZANA BURIANOVÁ: WORK DYNAMICS
Prvý zo série štyroch tanečných workshopov v rámci nového kontinuálneho projektu 3P – Priestor pre pohyb. Projekt zameraný na priblíženie súčasného tanca širšej verejnosti organizuje Stanica Žilina-Záriečie v spolupráci s Tanečným divadlom Alternatív. Úvodný workshop povedie Zuzana Burianová, tanečníčka, choreografka a pedagogička tanca, ktorá už počas štúdia na VŠMU získala nové inšpirácie a skúsenosti na študijných stážach na Stavangerskej univerzite v Nórsku a Concordia University v Kanade. Na tanečnom workshope Work Dynamics, určenom pre amatérskych tanečníkov a priaznivcov tanca bez vekového obmedzenia, si môžu účastníci vyskúšať prácu s dynamikou, objavovať vlastné pohybové štruktúry a nové možnosti svojho pohybu.
Info a prihlasovanie: Zuzana Burianová, zburianova@gmail.com

piatok, 19. marca 2010, 20.00 h Stanica_CLUB
párty
VOICE OF SMADNESS VOL. 2
Piatková párty v znamení dobrých koktejlov a dubstepových rytmov. Za barovým pultom Inc, za mixážnym Es_ha, Jazzcause a Miretz.

nedeľa, 21. marca 2010, 19.00 h Stanica_LAB
divadelné predstavenie
MARIANA ĎURČEKOVÁ, JÁN LUTERÁN: projekt.svadba
Úspešný divadelný projekt študentov VŠMU, Mariany Ďurčekovej a Jána Luterána, opäť na Stanici. Autorská divadelná inscenácia vychádza z reflexie súčasníkov na tému svadby. Mladí ľudia v svadobnej družine reflektujú svoj postoj k minulosti, svadbe a vzťahom. Vodiacou niťou inscenácie sa neplánovane stal záznam skutočnej diskusie tvorcov, ktorá sa rozpútala po vzhliadnutí tradičnej Krivianskej a Zámutovskej svadby. Vznikol tak autentický materiál, ktorý vypovedá o otázkach a problémoch, ktoré v mladom človeku vyvoláva svadba. Tá súčasná aj tá minulá. Inšpiráciu pre scénickú kompozíciu svadobných obrázkov tvorí slovenský svadobný folklór, svadobný gýč, súčasný obrad svadby i svadba tradičná, ľudová so svojskými obyčajmi, zvykmi, tancami, piesňami, symbolmi.
Réžia, koncept: Mariana Ďurčeková a Ján Luterán

pondelok – piatok, 22. – 26. marca 2010 Stanica_FLUX
verejné prezentácie v rámci študentského workshopu
MestoZAhrada 2010 – MESTSKÝ PARK
Tretí ročník otvoreného workshopu študentov záhradnej a krajinnej architektúry z Bratislavy, Nitry a Ledníc, ktorí prichádzajú do nášho mesta, aby pomohli s aktuálnou témou či problémom. Tentoraz to bude téma mestského parku a konkrétne návrhy pre revitalizáciu parku na Bôriku, ktorý mesto plánuje v budúcom roku oživiť. Každý deň o 17.00 h prednáška alebo prezentácia hostí workshopu pre verejnosť, na záver v piatok prvé návrhy študentov. Presný program nájdete na http://www.stanica.sk, vstup na prezentácie je voľný. Organizujeme v spolupráci s Odborom hlavného architekta Mesta Žilina.

piatok, 26. marca 2010, 19.00 h Stanica_LAB
bábkové divadlo
TEATRO TRUHLA (CZ): JEZDCI Z PROMISETOWNU
Lútková kovbojka v podaní bábkového divadla Teatro Truhla. Predstavenie je napriek žánru vhodné skôr pre dospelých, prípadne staršie deti – malé radšej nechajte doma, bude sa strieľať, piť aj krv potečie.

streda, 31. marca 2010, 19.00 h Stanica_CLUB
otvorenie výstavy
MUTABOOKS
Otvorenie výstavy prezentujúcej v rôznych formách súčasnú knižnú ilustráciu, pričom všetkých vystavujúcich spája okrem krajiny pôvodu (ČR) časopis Box. Box vznikol ako spoločná aktivita absolventov ilustrácie VŠUP v Prahe, ktorí sa týmto zborníkom postupne vymaňujú z koľají ilustrácie a otvárajú si širšie pokusné pole – ring. Ring určený na box. Voľný priestor, kde si väčšinou na zvolenú tému skúšajú rôzne formy vyjadrenia. Všetko je povolené. Tak sa môžete stretnúť napríklad so zborníkom zabaleným v desiatovom sáčku. Okrem klasickej ilustrácie na výstave očakávajte aj voľnú grafiku, plagát alebo animácie, či mechanické objekty a la hracie skrinky.
Na voľnom smerovaní boxu sa tentokrát podieľali: Dora Dutková , Martin Kubát, Iva Skřivánková, Pavel Kahotska, Silvie Vavřinová, David Hřivňacký, Sylvie Kořánková, Daria Čančíková, Petr Korunka, Alena Drahokoupilová, Pavla Byrtusová a Martin Krkošek. Výstava potrvá do konca apríla.

streda, 31. marca 2010, 20.00 h Stanica_CLUB
koncert / Kofola Sessions
DVA (CZ), dné (CZ)
Nie je folk ako folk. Živý dôkaz toho, že české pesničkárstvo prešlo od čias Brontosaurov dlhú cestu. Akusticko elektrické duo Dva vzniklo na jar roku 2006. Sami seba charakterizujú ako Non-exist nations folklore, čiže „Folklór neexistujúcich národov“ a nepriamo odkazujú k vplyvom ako tango, kabaret, cirkus, popsongy, kuchynský beatbox či freakfolk. Koncerty sú často doprevádzané živou meotarovou projekciou projektu 2m (Magdalena Hrubá a Markéta Lisá – tiež Midi Lidi a Audiofenky). dné unikol z malej českej dedinky kvôli tamojšej neuveriteľnej kultúrnej izolácii. Teraz žije v Prahe. Má 24 rokov. So svojou gitarou, piánom, melodikou, glockenspielom, perkusiami, notebookom a kúskami dreva oživuje spomienky z príjemných zimných večerov strávených napínavou hrou kanasty…

Počas školského roka 2009/2010 Stanica_KID
ATELIÉRY STANICA

Ateliér Mini – výtvarný klub pre deti od 4 do 6 rokov, každý pondelok od 16.30 do 18.00 h. Info a prihlasovanie: hanka@stanica.sk, 0907 178 756

CAFÉ_Stanica
Kaviareň na Stanici je otvorená každý pracovný deň od 12.00 do 20.00 h a počas večerných akcií, k dispozícii je bezplatný wi-fi hot spot, ktorý poskytuje spoločnosť HMZ Rádiokomunikácie – Bluenet.

GALÉRIA_Stanica
Aktuálne výstavy (galéria je otvorená v pracovné dni 12.00 – 20.00 h a počas večerných akcií):

20. februára – 21. marca 2010
PETRA HEROTOVÁ, DANIELA BARÁČKOVÁ (CZ): POME ŽILINA
Výstava intermediálnych umelkýň, absolventiek ateliéru Jiřího Davida na VŠUP v Prahe. Baráčková pracuje s krátkymi, intuitívne manipulovanými záznamami všedných situácií či už vo videách alebo obrazoch, ktoré často zostavuje do súvisiacich priestorových inštalácií. Herotová sa vyjadruje tiež kresbou, často s humorom a nadsádzkou podanou jednoduchou lineárnou formou. Žilinskú výstavu tvoria diela, ktoré spája motív záznamu jednoduchého hesla či výroku ako najjednoduchšej a najčistejšej výpovede určitého životného názoru alebo postoja. Jedná sa o diela staršie i novšie, ktoré spoločne s vecami vytvorenými pre túto výstavu tvoria hravú mozaiku.

Stanicu prevádzkuje občianske združenie Truc sphérique. Viac info aj aktuálne o programe na http://www.stanica.sk. Rezervácie lístkov mailom na rezervacie@stanica.sk alebo telefonicky na čísle 041 – 56 23 564.

Stanicu nájdete aj na:
Facebook – http://www.facebook.com/group.php?gid=54333192761
Twitter – http://www.twitter.com/stanicazilina
Last.fm – http://www.last.fm/venue/8823308+Stanica
Flickr – http://www.flickr.com/photos/stanica/sets/