Stanica Žilina – Záriečie: program na mesiac máj 2010


streda, 5. mája 2010, 20.00 h Stanica_CLUB
koncert / Kofola Sessions
A SUNNY DAY IN GLASGOW (USA), FRANK WINTER (UK/SK)
A Sunny Day in Glasgow je dream-popová kapela z Philadelphie (Usa), ktorá vznikla v roku 2006. Zasnený gitarový sound skupiny je charakteristický množstvom samplov, gitár, ženských vokálov a melódií. Ich najnovší album „Ashes Grammar” vyšiel minulý rok na labeli Mis Ojos Discos. V slovenskej premiére zahrajú okrem Stanice aj v košickej Tabačke. Koncert pre všetkých, čo majú radi hudbu skupín ako My Bloody Valentine alebo Cocteau Twins.
Frank Winter je hudobný projekt britského fotografa a pesničkára Andrewa Hillarda. Andy žije a pracuje už viac ako 5 rokov na Slovensku . V roku 2008 vydal svoj prvý album „How to be alone”, v roku 2009 nasledoval druhý „The Western Sky” (Slnko Records). Album sa nahrával „naživo” na jeden mikrofón za použitia niekoľkostopého rekordéru tak, aby nahrávky zachytili čo najvernejšiu atmosféru a moment ich vzniku. Sú to bezprostredné intímne výpovede, plné emócií, no pritom nie sú sentimentálne.

sobota, 8. mája 2010, 20.00 h Stanica_LAB
otvorenie výstavy
FAIRY TELL
Otvorenie výstavy zaoberajúcej sa príbehmi, mýtmi, legendami a rozprávkami, ktoré nás sprevádzajú denne, odpradávna. Prenášajú sa ústnym podaním z generácie na generáciu a utvrdzujú naše vedomie. Cez skúsenosti a zážitky každodenného života sa zúčastnené autorky snažia odhaliť ich odveký význam, posolstvo. Tento bol kvôli deťom často pozmenený a dospelí ho už zabudli používať, stotožňovať sa s ním a aplikovať ho na svoju vlastnú skúsenosť.
Výstavu kurátorsky pripravili Jitka Sedláková (Cz) a Lucija Smodiš (Slo), obe nezávisle na sebe pracujúce s touto témou aj ako umelkyne. Práca na výstave je založená na reinterpretácii a komentovaní ich významu cez formu videa. Vďaka tomu pokračuje v tradícii rozprávania príbehu (story-telling), ktoré je pre túto formu osobnej skúsenosti podstatné. Vystavujúce umelkyne: Jitka Sedláková, Klára Žaludová, Veronika Vlková, Magdalena Bažantová, Radana Chocholoušová (všetky Cz) a Lucija Smodiš (Slo).
Vernisáž svojim dubstepovým setom doplní dj-ka Deus Ex Machina (Cz) a na tradičný japonský nástroj šamisen* zahrá Kenya (Jap). (* Šamisen alebo samisen (japonsky 三味線) je japonská dlhokrká brnkacia lutna s troma strunami rozoznievanými veľkým trsátkom).

štvrtok, 13. mája 2010, 19.00 h Stanica_CLUB
projekcia a prezentácia súčasných animovaných filmov
HRANICE ANIMÁCIE
Animé z latinského prekladu značí oživiť. Animátori oživujú svoje predstavy a dávajú im možnosť opätovne oživovať iné predstavy a postavy v nás samých. Veľkou výhodou animácie je práve jej nezávislosť na prírodných zákonoch. To však platí o animácii celkovo – kde sú jej hranice a čo všetko znamená animovať? Sú súčasné veľkofilmy hrané, alebo čisto animované? A 3D? Pustíme sa do krajných, ale aj strednoprúdových polôh, kde sa kontúry rozmlžujú, alebo rovno radikalizujú.
Umelecký riaditeľ medzinárodného festivalu animovaných filmov Fest Anča (SR), riaditeľ prehliadky animovaného filmu PAF Olomouc (ČR) a Tomáš Moravanský predstavia rôzne pohľady na animáciu a premietnu svoje vízie a hranice súčasnej animácie.

sobota, 15. mája 2010, 11.00 – 19.00 h Stanica_FLUX
IT konferencia
BARCAMP ŽILINA 2
BarCamp je medzinárodná sieť otvorených konferencií a workshopov. Obsah BarCampu tvoria samotní účastníci, obyčajne sa zameriava na nové aplikácie a trendy na internete súvisiace s technologickým rozvojom. BarCamp Slovakia je združenie slovenských technologických a internetových profesionálov. Tých, čo pracujú v zavedených firmách aj tých, ktorí svoje projekty pripravujú na kolene. Prednášky, stretnutia a diskusie určené najmä pre nadšencov informačných technológií. Viac na http://barcamp-za.sk.

pondelok, 17. mája 2010, 20.00 h Stanica_CLUB
koncert / Kofola Sessions
LONELY DRIFTER KAREN (BARCELONA), EXTRA LIFE (USA)
Medzinárodné trio Lonely Drifter Karen šarmantným spôsobom miešajúce šansón, folk, džez, avant-pop a kabaret na Stanici s veľkým úspechom vystúpilo už v roku 2008 v rámci Žilinského literárneho festivalu. Tentokrá predstavia najmä skladby z nového albumu Fall of Spring, ktorý vyšiel v apríli tohto roka na labeli Crammed Discs. Nasledovník úspešného debutu s názvom „Grass is Singing“ je presvedčivým vykročením vpred. Kapela v zložení Tanja Frinta (At / spev, gitara), Marc Melia Sobrevias (Esp / klávesy, aranžmány) a Giorgio Menossi (Ita / bicie) obohatila svoj hudobný arzenál o dychové aranžmány, drevené fúkacie nástroje, skreslené rockové gitary, invenčné perkusie i pedálovú steel gitaru. Ako hostia vypomohli folková speváčka Emily Jane White, Dana Janssen z Akron/Family a huslistka Carey Lamprecht.
Extra Life je americká kapela vedená newyorským gitaristom/spevákom menom Charlie Looker (súčasný člen Ocrilim, exčlen Zs a Dirty Projectors). Ich skladby sú epické, komplexné a agresívne, avšak so sviežim, osobným, divadelným duchom; temný, komorný avant-pop s chladnou gotickou krásou odkazujúcou na stredoveké chorály. Na Stanici sa predstavia v netradičnej polohe ako akustické duo – Charlie Hooker (gitara, spev) a Caley Monahan-Ward (husle).

štvrtok, 20. mája 2010, 13.00 – 14.00 h Stanica_FLUX
INFORMAČNÝ SEMINÁR PROGRAM KULTÚRA
Informácie k európskemu grantovému programu Kultúra – ako vymýšľať a robiť medzinárodné kultúrne projekty a čo nové v Bruseli. Organizuje Kultúrny kontaktný bod pre všetkých záujemcov, ktorí uvažujú o predložení žiadosti o dotáciu v rámci programu Kultúra alebo tých, ktorí len chcú vedieť viac. Vstup voľný. Viac na http://www.ccp.sk.

sobota, 22. mája 2010, 20.00 h Stanica_LAB
koncert / Kofola Sessions
STUDIO DAN (AT)
18-členný ansábel jazzovej, improvizovanej, rockovej i súčasnej vážnej hudby z Viedne to odpáli ako prvý v roku 2010 v sále S2. Súbor založil a vedie Daniel Riegler, skladateľ a trombónista. V skupine sa stretli najinovatívnejší mladí muzikanti z rakúskej jazzovej a improvizačnej scény, ako aj špecialisti na Novú hudbu. Hudba, ktorú tvoria, je vo výsledku tak rôznorodá, ako je rozdielne zázemie členov súboru. Ich repertoár siahajúci od jazzu po rock, od voľnej improvizácie po Novú hudbu, či dada a konceptuálne skladby od viac ako desiatich skladateľov je zachytený na CD albumoch a webových archívoch, najlepšie však funguje naživo.

streda, 26. mája 2010, 19.00 h Stanica_CLASS
divadelné predstavenie
JÁN ŠIMKO: POSLEDNÁ HISTORICKÁ ÚLOHA MLADEJ GENERÁCIE
Čo sa stane, keď sa na nejakom žúre dozviete, že v Prahe niekoho zbili a začala sa revolúcia? Jasné, perestrojka beží štyri roky, režimy vo východnej Európe padajú jeden za druhým, Berlínsky múr rozoberajú prví turisti, a v Československu už tiež niečo cítiť vo vzduchu. Ale to je politika a život je predsa úplne inde. Príbehy študentov, ktorí si vo vypätých chvíľach Novembra 89 udržali miesto na okraji diania.
Inscenácia rozpráva o zamatovej revolúcii 1989, ktorú viedli študenti a herci, z pohľadu jej účastníkov. O naivite a ideáloch a o ich stave po dvadsiatich rokoch. O divadle revolúcie a dôležitom zástoji hercov v nej. O študentoch a hercoch v roku 2009 a o tom, či by ešte mohla byť nejaká revolúcia.
Divadelné predstavenie vzniklo v produkcii kultúrneho centra Stanica Žilina-Záriečie. Réžia: Ján Šimko

piatok – nedeľa, 28. – 30. mája 2010 Stanica_FLUX
tanečný workshop
JARO VIŇARSKÝ: TELO ROZPRÁVA
Workshop Jara Viňarského Telo rozpráva sa sústreďuje na skúmanie tela, vlastnej fyzikality. Účastníci workshopu sú vedení k tomu, aby začali svoje telo vnímať inak, rozpoznali jeho obmedzenia a skúsili ich prekonávať. Workshop, kde môžete objavovať svoj potenciál a schopnosť sebavyjadrenia prostredníctvom tela, je určený najmä pre netanečnú verejnosť. Program workshopov je koncentrovaný a rozvrhnutý do 4 intenzívnych víkendov tak, aby jednotlivé víkendy na seba nadväzovali a vznikla logická postupnosť a aby účastníci na konci celého procesu mali ucelenú a hodnotnú skúsenosť. Keďže prvý zo štyroch víkendov prebehol v apríli a vytvorila sa skupina stálych účastníkov, na ďalšie pokračovanie už nie je možné sa prihlásiť.

Počas školského roka 2009/2010 Stanica_KID
ATELIÉRY STANICA

Ateliér Mini – výtvarný klub pre deti od 4 do 6 rokov, každý pondelok od 16.30 do 18.00 h. Info a prihlasovanie: hanka@stanica.sk, 0907 178 756

CAFÉ_Stanica
Kaviareň na Stanici je otvorená každý pracovný deň od 12.00 do 20.00 h a počas večerných akcií, k dispozícii je bezplatný wi-fi hot spot, ktorý poskytuje spoločnosť HMZ Rádiokomunikácie – Bluenet.

GALÉRIA_Stanica
Aktuálne výstavy (galéria je otvorená v pracovné dni 12.00 – 20.00 h a počas večerných akcií):

8. – 31. 5. 2010
Fairy Tell
Výstava zaoberajúca sa príbehmi, mýtmi, legendami a rozprávkami, ktoré nás sprevádzajú denne, odpradávna. Prenášajú sa ústnym podaním z generácie na generáciu a utvrdzujú naše vedomie. Cez skúsenosti a zážitky každodenného života sa zúčastnené autorky snažia odhaliť ich odveký význam, posolstvo. Tento bol kvôli deťom často pozmenený a dospelí ho už zabudli používať, stotožňovať sa s ním a aplikovať ho na svoju vlastnú skúsenosť.
Výstavu kurátorsky pripravili Jitka Sedláková (Cz) a Lucija Smodiš (Slo), obe nezávisle na sebe pracujúce s touto témou aj ako umelkyne. Práca na výstave je založená na reinterpretácii a komentovaní ich významu cez formu videa. Vďaka tomu pokračuje v tradícii rozprávania príbehu (story-telling), ktoré je pre túto formu osobnej skúsenosti podstatné. Vystavujúce umelkyne: Jitka Sedláková, Klára Žaludová, Veronika Vlková, Magdalena Bažantová, Radana Chocholoušová (všetky Cz) a Lucija Smodiš (Slo).

Stanicu prevádzkuje občianske združenie Truc sphérique. Viac info aj aktuálne o programe na http://www.stanica.sk. Rezervácie lístkov mailom na rezervacie@stanica.sk alebo telefonicky na čísle 041 – 56 23 564.

Stanicu nájdete aj na:
Facebook – http://www.facebook.com/group.php?gid=54333192761
Twitter – http://www.twitter.com/stanicazilina
Last.fm – http://www.last.fm/venue/8823308+Stanica
Flickr – http://www.flickr.com/photos/stanica/sets/

via stanica.sk