Stanica Žilina – Záriečie: program na mesiac jún 2010


utorok, 1. júna 2010, 18.00 h SUB_Stanica
divadelné predstavenie vo francúzštine
LA CICATRICE CHAUVE
Amatérsky divadelný súbor žilinského Bilingválneho gymnázia predstavuje po druhýkrát divadelnú inscenáciu „La cantatrice chauve“ od Ionesca. Slabá réžia, diváci, ktorí sa búria a obkľučujú scénu pred očami hercov. Tí sa nezmôžu na pokračovanie v hre a nastáva totálny chaos. „A keďže sme z francúzskej sekcie, tento chaos je navyše umocnený týmto poetickým ale ťažko zrozumiteľným jazykom. Hra hovorí o vzťahu herec – divák, o možných ťažkostiach pri hraní a o absurdite reálneho života, ktorá narúša reprezentáciu absurdnej divadelnej hry,” dodáva Nicolas Theys, pedagóg zo školy. Vstup voľný.

streda, 2. júna 2010, 19.00 h
koncert
IGOR CVACHO & 3DRIVE
Krst nového CD Igor Cvacho & 3Drive – Modré dni.

piatok, 4. júna 2010, 19.00 h Stanica_CLASS
autorské čítanie
LITERATÚRA NAŽIVO: MICHAL HVORECKÝ – DUNAJ V AMERIKE
Michal Hvorecký, jeden z najúspešnejších slovenských spisovateľov, číta zo svojho celkom nového románu, ktorý vychádza v máji 2010. Okrem toho, že Michal Hvorecký (1976) stihol napísať a vydať šesť prozaických kníh, ktoré vyšli aj v prekladoch do viacerých jazykov, stíha čítačky, píše do novín a veľa cestuje. Dve sezóny strávil prácou na dunajských lodiach a o tejto skúsenosti napísal Dunaj v Amerike. Ako hosť príde sa predstaví vj Zden so špeciálnou projekciou ku čítačke, ktorú vytvoril na základe fotiek kapitána Johanna Eilingsfelda.

sobota, 5. júna 2010, 19.00 h Stanica_LAB
divadelná adaptácia najhoršieho filmu všetkých čias
PACIENTÁRIUM: PLÁN B Z VESMÍRU
Divadelná adaptácia „najhoršieho filmu všetkých čias” (Plan 9 from Outer Space, r. Edward D. Wood Jr.) z dielne Pacientária zatriasla, či skôr otriasla slovenským divadelným svetom. A ako to už pri takýchto veciach býva, divadelný svet sa rozdelil na kategorických odporcov a nadšených interpretátorov. A krátka (len niečo viac než polhodinová) inscenácia si užíva status kultového predstavenia, vypredanú sálu v bratislavskom Štúdiu 12 i pozvania po Slovensku, dokonca aj na miesta, kde sa divadlo inak nehrá.
Však ono to ani možno nie je divadlo… ale čo to potom je? Multimediálne performance a zároveň pokus o „seriózne” pretlmočenie vízia Eda Wooda pre 21. storočie. Absolventi VŠMU, režisér Andrej Kolenčík a scenárista Lukáš Sigmund, spoločne stavili na klišé inváznych sci-fi filmov z 50. rokov, ako aj všetky ostatné rekvizity a výrazové prostriedky zachytávajúce naivitu pokleslých žánrov z tohto obdobia. Rovnako ako film aj predstavenie teda hľadajte v kategóriách B až Z.

sobota, 5. júna 2010, 20.00 h Stanica_LAB
projekcia a prednáška
PRECHÁDZKA FILMOVÝM PEKLOM – NAJHORŠIE FILMY VŠETKÝCH ČIAS
Po predstavení Plán B z vesmíru sa v rámci spoločného večera uskutoční prednáška a premietanie Petra Konečného z portálu Kinema.sk, ktorá nebude len o tomto (Plan 9 from Outer Space), ale aj ďalších najhorších filmoch všetkých čias, pretože Peter tvrdí: „Možno by ste neverili, ale existujú aj horšie filmy, ako tie od slávneho režiséra Eda Wooda. Otázkou však je, ktoré sú najhoršie? Tie, ktoré majú negatívne recenzie, alebo vyhradené prvé pozície v rebríčkoch Bottom 100? Čo ak sú práve tieto tituly tými najzábavnejšími a (ne)chcene „podarenými“ filmovými kúskami?“ V pekelnej filmovej jazde nocou na Stanici príde aj na film so sloganom „Is the monster man… fish… or devil?“

štvrtok, 10. júna 2010, 16.00 h Stanica_KID
otvorenie výstavy
VEĽKÁ INVENTÚRA
Spoločná výstava projektov Stanice pre deti a tvorby výtvarného odboru ZUŠ L. Árvaya pôsobiaceho na Stanici, do ktorých sa v uplynulom školskom roku spolu s účastníkmi výtvarných vzdelávacích programov pre školy i verejnosť zapojilo viac ako 400 návštevníkov. Kurátorská koncepcia výstavy: Cvrček Cvrčko a p. Stano. Výstava potrvá do konca júna.

štvrtok, 10. júna 2010, 17.00 h Stanica_KID
PECHA KUCHA NIGHT ŽILINA – DETSKÝ ŠPECIÁL
Podvečer prezentácií vo svižnom formáte, tentoraz s deťmi, pre deti alebo o deťoch.

sobota, 12. júna 2010, 18.00 h Stanica_LAB
koncert / Vážna hudba nevážne
MUSICA FALSA ET FICTA: PREDÁTOR
Improvizačný symfonický ochester Musica Falsa et Ficta ozvučí akčnú klasiku Predátor s Arnoldom S. v hlavnej úlohe. Orchester Musica Falsa et Ficta je zameraný na kolektívnu improvizáciu. Vznikol v decembri 2006 a tvoria ho študenti bratislavského Konzervatória, VŠMU a rôzni muzikanti združujúci v sebe predpoklad pre kolektívne hranie.
Umelecký vedúci – Miro Tóth, dirigent – Marek Piaček. Obsadenie: študenti Konzervatória v Bratislave, študenti Konzervatória v Žiline, študenti VŠMU, študenti Katedry hudby FPV Žilinskej univerzity v Žiline a hostia. Film bude simultánne dabovaný do slovenčiny a pre intenzívnejší zážitok sa odohrá v novej sále Stanice S2.

sobota – piatok, 12. – 18. júna 2010 Stanica_FLUX
workshop minútových filmov
NATOČTE SI JEDNOMINÚTOVÝ FILM
Točíte vlastné filmy alebo by ste si chceli natočiť svoje prvé video? Je tu ďalšia možnosť sa to naučiť a natočiť s pomocou troch lektorov (Peter Snadík, Adam Hanuljak, Peter Kotrha) počas jedného týždňa vlastný minútový film.
Novinkou je, že sa na workshope pokúsime o spojenie mladých a seniorov, možno z toho niečo zaujímavé vyjde!
Ak máte záujem sa prihlásiť, alebo chcete viac informácií, napíšte na adresu petersnadik@gmail.com alebo volajte 0907 353 287 – Peter Snadík. Workshop je zdarma.

pondelok, 14. júna 2010, 20.00 h Stanica_LAB
multimediálne predstavenie / verejné uvedenie pracovnej verzie
HANDA GOTE (CZ): METAL MUSIC (work in progress)
Hra, nadsádzka a búranie zaužívaných postupov vnímania sú typické pre zatiaľ neoznačenú a nevidenú produkciu. Takou bude aj predpremiéra pracovnej verzie novinky multimediálneho zoskupenia Handa Gote vznikajúceho v rezidencii na Stanici.
Slovo Handa Gote znamená v japončine spájkovačka. Tento názov si skupina zvolila preto, že rada pracuje s nájdeným a recyklovaným materiálom, používa staré, opotrebované, alebo rozbité veci, čo je veľmi „český“ spôsob tvorby. Všetci sú tiež obdivovateľmi japonskej kultúry pre jej vznešenosť a cit pre harmóniu. Výsledný štýl je zmesou českého solder-gun punku a túžbou po japonskej jemnosti a delikátnosti. Členovia divadla sa snažia vytvoriť niečo na spôsob syntetického divadla, používajú prvky fyzického divadla, vizuálneho umenia, využívajú živú hudbu a sound art a veľa pracujú s technológiou. Majú radi low-tech, ale je pre nich zaujímavé kombinovať ho s high-techom (keď majú dosť peňazí na nové veci).

utorok, 22. júna 2010, 17.00 h Stanica_CLASS
ukončenie školského roka pod taktovkou žilinských konzervatoristov
KONIEC ROKA S DYCHOVKOU KONZERVATÓRIA
Dve kapely aj bigband… Peťo Stolárik oživuje krátku tradíciu, ktorá vznikla na žilinskom Konzervatóriu, keď bol jeho študentom. Každý rok koncom júna sa dychovkári stretli v záhrade pod Rondlom, uvarili guláš alebo upiekli nejaké zviera a hrali. Pri niektorých šlágroch okoloidúci dôchodci tajili dych: „Taká krásna hudba… “ Uvidíme, ako zatvoria konzervatoristi školský rok tentoraz.

štvrtok, 24. júna 2010, 20.00 h Stanica_LAB
koncert, listening párty
ALTERNATÍVA NEHRYZIE – PJONI, VJ CHAOSDROID, DJ PSTMN
Večer s mladou slovenskou experimentálnou hudbou, ktorá zďaleka nie je tak nebezpečná, ako si myslíte. Presvedčte sa na vlastné uši. Jonatán Pastirčák alias Pjoni hrával ako dvanásťročný v kapele Tucan a kritici ho považovali za ďalší slovenský „kaščákovský“ zázrak. Potom objavil noise, click’n’cuts a experimentálnu elektroniku. Na živých vystúpeniach kombinuje violončelo, hlas, citaru, objekty a kaoss pady do výsledného, občas melancholicky ambientného a občas nadupane noisového zvuku. Obraz bude mať v rukách mladá vj-ka Chaosdroid a pokoncertnú listening afterpárty dj pstmn. Vstup voľný.

sobota, 26. júna 2010, 11.00 – 19.00 h SUB_Stanica
otvorený streetart a graffiti jam
STREETART SUMMIT 6 OPEN AIR
Už viac ako rok uplynul od posledného Streetart Summitu Open Air v Žiline. Nenechali sme si ujsť príležitosť na opätovné stretnutie pri ešte sále čerstvo otvorenej legálnej stienke pri kultúrnom centre Stanica Žilina-Záriečie a v spolupráci s mestom Žilina sme pripravili ďalší otvorený graffiti a streetart jam pre všetkých, ktorí si chcú slobodne zamaľovať. Snáď sa opäť objaví pestrá vzorka tých najlepších (nielen) zo Slovenska. Počas celej akcie sa budú za gramofónmi striedať dji DiscoMajky a Róbert Zeleňák.

Počas školského roka 2009/2010 Stanica_KID
ATELIÉRY STANICA

Ateliér Mini – výtvarný klub pre deti od 4 do 6 rokov, každý pondelok od 16.30 do 18.00 h. Info a prihlasovanie: hanka@stanica.sk, 0907 178 756

CAFÉ_Stanica
Kaviareň na Stanici je otvorená každý pracovný deň od 12.00 do 20.00 h a počas večerných akcií, k dispozícii je bezplatný wi-fi hot spot, ktorý poskytuje spoločnosť HMZ Rádiokomunikácie – Bluenet.

GALÉRIA_Stanica
Aktuálne výstavy (galéria je otvorená v pracovné dni 12.00 – 20.00 h a počas večerných akcií):

10. 6. – 30. 6. 2010
Veľká inventúra
Spoločná výstava projektov Stanice pre deti a tvorby výtvarného odboru ZUŠ L. Árvaya pôsobiaceho na Stanici, do ktorých sa v uplynulom školskom roku spolu s účastníkmi výtvarných vzdelávacích programov pre školy i verejnosť zapojilo viac ako 400 návštevníkov. Kurátorská koncepcia výstavy: Cvrček Cvrčko a p. Stano.

Stanicu prevádzkuje občianske združenie Truc sphérique. Viac info aj aktuálne o programe na http://www.stanica.sk. Rezervácie lístkov mailom na rezervacie@stanica.sk alebo telefonicky na čísle 041 – 56 23 564.

Stanicu nájdete aj na:
Facebook – http://www.facebook.com/group.php?gid=54333192761
Twitter – http://www.twitter.com/stanicazilina
Last.fm – http://www.last.fm/venue/8823308+Stanica
Flickr – http://www.flickr.com/photos/stanica/sets/

via http://www.stanica.sk