Stanica Žilina – Záriečie: program na mesiac február 2011


utorok – piatok, 1. – 4. 2.
Jeden svet pre školy
Projekcie dokumentárnych filmov o ľudských právach, globálnych problémoch, ekológii a stretoch a stretnutiach kultúr, určené pre študentov stredných a základných skôl. Dokumenty rozširujúce témy výuky občianskej náuky, dejepisu a zemepisu premietame s úvodom odborníkov a diskusiami so žiakmi k témam filmov. Projekcie sú bezplatné a prebiehajú v dopoľudňajších hodinách.
Podrobnú ponuku filmov pre školy nájdete na stránke http://www.stanica.sk, sekcia „Pre školy” alebo vám ich na požiadanie radi pošleme (e-mailom, poštou). Kolektívy zo stredných škôl si môžu nad rámec tejto ponuky vyberať aj z filmov, ktoré premietneme vo verejnej časti prehliadky.
Ak ste učiteľ, alebo študent a chcete prihlásiť svoju triedu na projekciu, kontaktujte Hanku Hudcovičovú Lukšů – hanka@stanica.sk, 0907 178 756.

sobota – nedeľa, 5. – 6. 2. a sobota – nedeľa, 12. – 13. 2.
tanečný workshop
Zuzana Burianová: Pohyb a svetlo
Dva víkendové pohybové workshopy s tanečníčkou, choreografkou a pedagogičkou Zuzanou Burianovou, ktoré prinášajú zaujímavú tému – premeny pohybu vo svetle. Workshopy sú súčasťou dlhodobého projektu 3P – priestor pre pohyb, ktorého zámerom je priblížiť súčasný tanec a fyzické divadlo širšej verejnosti.
Info a prihlasovanie: Zuzana Burianová, zburianova@gmail.com, 0905 344 391

pondelok, 7. 2., 19.00
vernisáž výstavy
Inside-Aut
Výstava Inside-Aut voľne reaguje na tému autizmu. Autormi su traja mladí výtvarníci – Peter Homola, Alexandra Borsíkova a Miro Kohút (kurátorkou výstavy je Katarína Trnovská). Projekt Inside Out iniciovalo Autistické centrum Andreas v snahe priblížiť túto tému prostredníctvom súčasného umenia. Autori nechcú prvoplánovo fotografovať chorých ľudí ani sa pokúšať o komunitné umenie. Citlivo vstupujú do každodennej reality autistov, kde je chápanie skúsenosti spochybnené. Tak ako vzhľadom na širokú škálu autistických prejavov neobstojí v diagnostike slovné spojenie „typický” autizmus, aj umelecké stvárnenie formálne koliduje od subtílneho prejavu fotografie cez intervenciu do verejného prostredia vo forme performancie k interaktívnej inštalácii či videu. Výstava potrvá do 27. februára 2011.

utorok, 8. 2., 19.00
projekcia, diskusia
Klára Tasovská: Polnoc
Vizuálne silná dokumentárna esej, ktorá z rôznych pohľadov skúma tmu (a svetlo ako jej absenciu). Autorka necháva prehovoriť hvezdára smutného z nedostatku tmy, správcu elektrickej rozvodnej siete, cituje z denníkov darkerov (skupina českých mladíkov, ktorí sa v rokoch 2002-2003 dostali do dejín vďaka ilegálnemu skratovaniu stĺpov vysokého napätia a následnému blackoutu) a nakoniec podstupuje experiment aj sama na sebe – nechá sa na niekoľko dní zavrieť do dokonale temnej miestnosti v rámci „terapie tmou”. Využitie časozberných nočných snímkov, abstraktných plôch rôznofarebnej tmy a intuitívna strihová skladba nechávajú divákovi dosť priestoru k premýšľaniu. Magické obrazy sú umocnené experimentálnou hudbou skupiny BBNU. Film získal zvláštne uznanie na Jihlavskom festivale dokumentárnych filmov. Po filme bude nasledovať diskusia s režisérkou.

streda, 9. 2., 15.00 a 17.00
Stretnutie s učiteľmi ZŠ a SŠ
Ste učiteľ na základnej alebo strednej škole v Žiline? Chcete sa dozvedieť viac o Stanici a o programe, ktorý ponúkame pre vašich žiakov z oblasti súčasného umenia – praxe i teórie (aj histórie)? Pozývame vás srdečne na dve spoločné stretnutia, lebo aj nás zaujímajú vaše plány a potreby. Stretnutie bude neformálnou diskusiou o možnej spolupráci medzi vašou školou a našim kultúrnym centrom.
Viac info: Hanka Hudcovičová Lukšů, hanka@stanica.sk, 0907 178 756

piatok, 11. 2., 19.00
divadelné predstavenie
Sláva Daubnerová: M. H. L.
Dokumentárna monodráma inšpirovaná životom a dielom prvej profesionálnej divadelnej režisérky Magdy Husákovej Lokvencovej (1916-1966), manželky prezidenta normalizačného Českolovenska, Gustáva Husáka. Inscenácia získala ocenie Dosky v kategórii „Objav sezóny”, v denníku SME bola nominovaná na udalosť roka v kultúre a úspešne precestovala všetky významné slovenské festivaly.
Scénický koncept a réžia: Sláva Daubnerová

utorok, 15. 2., 19.00
projekcia, prednáška
Peter Konečný: Zakázané filmy
Šéfredaktor filmového portálu Kinema.sk Peter Konečný sa vracia na Stanicu s ďalšou zo svojich interaktívnych prednášok a projekcií.
Môže byť návšteva kina škodlivá? Večer prísne zakázaných filmov bude hovoriť o škodlivosti audiovizuálnych materiálov v podobe negatívnych, predovšetkým psychických dopadov na jedinca a spoločnosť, spôsobených ich nadmernou a hlavne neregulovanou konzumáciou, čo je téma aktuálna nielen ostatných pár rokov. „Škodlivé“ prvky, za ktoré bývajú považované najmä pornografia, vulgárnosť, násilie a brutálne usmrcovanie, boli v špecifickej forme vo filmoch prítomné už v 10. rokoch 20. storočia, keď sa fenomén kinematografie stal súčasťou celospoločenskej diskusie a predmetom záujmu výchovných a vedeckých kruhov. Ak sa hovorí o účinkoch kinematografie, do popredia sa dostávajú najmä názory o jej negatívnych vplyvoch. Naozaj však platí, že nás filmy „kazia“ a je nutná ich regulácia v dosahu na diváka?

utorok, 22. 2., 18.00 – 20.00
workshop
Veľa drobností na jednej vlne (úvod do plstenia)
Šťastne sme sa preplietli až do nového roka a od základov pletenia sa posunieme k základom plstenia. Plstenie je textilná technika našich predkov. Základným materiálom je ovčia vlna v rôznych podobách a v súčasnosti aj v rôznych farebných variáciach. Hotovými výrobkami môžu byť rozmanité objekty – vo veľkosti od malých šperkov a hračiek až po tašky, papuče či dokonca koberce.
Chýba Vám v živote niečo plstené? A dostali ste práve chuť sami si niečo uplstiť? Začneme tým najjednoduchším – drobnými výrobkami zhotovenými technikou mokrého plstenia.
Info a prihlasovanie: Hanka Hudcovičová Lukšů, hanka@stanica.sk, 0907 178 756

utorok, 22. 2., 19.00
projekcia, prednáška
Fest Anča fičí
Programový dramaturg Fest Anče Andrej Kolenčík a jeho subjektívny výber najlepších animovaných filmov v polčase medzi uplynulým a nadchádzajúcim ročníkom festivalu. Aké filmy by vybral, ak by bol členom súťažnej poroty?
Vo výbere sa ocitnú najoceňovanejšie filmy zo svetových festivalov ako aj bizarné experimenty, na ktoré divák len tak ľahko na youtube nenatrafí. Premietanie bude doplnené o najnovšie animované videoklipy a na záver bude aj prekvapenie z tajného Fest Anča archívu.

sobota, 26. 2., 20.00
tematický večer
Februárové fúzy 2011
Prichádzajú každý rok pravidelne na konci februára. Tematický večer s prvkami kabaretu, určený všetkým generáciám a každému pohlaviu. Tretí ročník prehliadky tých najmenších, najtučnejších, najtenších, najdlhších fúzov, trsov, módnych trendov. Medzinárodná porota zasadne a rozhodne o najlepšom, o tom, v ktorom je budúcnosť a nádej všetkých mužov, žien aj detí.

Stanica Žilina-Záriečie
Kultúrne centrum Stanica prevádzkuje občianske združenie Truc sphérique. Viac info aj aktuálne o programe na http://www.stanica.sk. Rezervácie lístkov mailom na rezervacie@stanica.sk alebo telefonicky na čísle 041 – 56 23 564.

CAFÉ_Stanica
Kaviareň na Stanici je otvorená každý pracovný deň od 12.00 do 20.00 h a počas večerných akcií, k dispozícii je bezplatný wi-fi hot spot, ktorý poskytuje spoločnosť HMZ Rádiokomunikácie – Bluenet.

GALÉRIA_Stanica
Aktuálne výstavy (galéria je otvorená denne 12.00 – 20.00 h a počas večerných akcií):

14. 1. – 4. 2. 2010
Ako to vidí Zuzka? (art-brut home video)
Kto je Zuzka? Zuzka je Martinova sestra, ktorá rada fotí a natáča videá. Pred rokmi si kúpila prvý lacný digitálny foťák a cez objektív objavuje okolitý svet. Jar, leto, jeseň, zima, deň za dňom, rok za rokom. Sadenie zemiakov, sušenie sena, zbieranie zemiakov, rezanie dreva, pálenie slivovice, zabíjačka. Jazda autom, jazda autom, jazda autom. Opakujúce sa námety a motívy, nekomplikované záznamy, obyčajný život. Zuzkin svet. Čo je ale „to”, čím nás tie jednoduché všedné amatérske zábery tak priťahujú? Radosť, ktorú cítime zo Zuzkinho zaujatia natáčaním, systematického a nekalkulovaného zaznamenávania najbližšieho. Radosť z pozerania sa na nezámerné obrázky všedných dní. Niečo z impresionistických maliarov 19. storočia, abstraktné kompozície. Práca s kamerou, výber záberov, filmárske postupy, triky a vtipy. Spontánne vstupovanie do záberov, Zuzka s kamerou v ruke obeduje, ide na bicykli… a to všetko v Hanáckej „vesnici”. Sentimentálna irónia, dedinský realizmus, postruralizmus. Dôležitým bodom projektu-výstavy sa stal samozrejme výber videí – ide o hru s nájdeným materiálom („čo sa stane, ak…”). Možno, že to Zuzka vôbec nemyslela takto, ale „my to tam vidíme”.
Autorka videí: Zuzana Krkošková
Koncept výstavy: Pavla Krkošková Byrtusová, Blanka Švédová

7. – 27. 2.
Inside-Aut
Výstava Inside-Aut voľne reaguje na tému autizmu. Autormi su traja mladí výtvarníci – Peter Homola, Alexandra Borsíkova a Miro Kohút (kurátorkou výstavy je Katarína Trnovská). Projekt Inside Out iniciovalo Autistické centrum Andreas v snahe priblížiť túto tému prostredníctvom súčasného umenia. Autori nechcú prvoplánovo fotografovať chorých ľudí ani sa pokúšať o komunitné umenie. Citlivo vstupujú do každodennej reality autistov, kde je chápanie skúsenosti spochybnené. Tak ako vzhľadom na širokú škálu autistických prejavov neobstojí v diagnostike slovné spojenie „typický” autizmus, aj umelecké stvárnenie formálne koliduje od subtílneho prejavu fotografie cez intervenciu do verejného prostredia vo forme performancie k interaktívnej inštalácii či videu.

Stanicu nájdete aj na:
Facebook – http://www.facebook.com/StanicaZilinaZariecie
Twitter – http://www.twitter.com/stanicazilina
Last.fm – http://www.last.fm/venue/8823308+Stanica
Flickr – http://www.flickr.com/photos/stanica/sets/

via stanica.sk