Stanica Žilina – Záriečie: program na mesiac december 2010


piatok, 3. 12., 19.00
performance
Miha Erman (Sl) – Room with no Echo
Room with no Echo (Izba bez ozveny) vychádza z experimentov z ancechoickou (bezodzvukovou, akusticky mŕtvou) miestnoťou, kde človek stráca podstatnú časť komunikačných a orientačných zmyslov – jazyk, ktorý nevydáva zvuk a sluch, ktorý je dusený neexistenciou zvuku. Pre divadelného režiséra, zvukového a video umelca, ale aj zubného technika Mihu Ermana je takýto priestor kapsuľou, kde človek stráca väzby s priestorom a spoločnosťou – je vystavený totálnej izolácii – je sám sebou.
Predstavenie sa venuje identite človeka v stave vlastnej jedinečnosti. Cez zvuk, video a interakciu tela s médiami a priestorom, či základnými prírodnými elementami sa snaží zistiť základ reprezentácie a existencie tela samého.
Veda a technológie sú základným modelom pre performance, ktoré sú podporované konceptom a silnou štruktúrou. Miha Erman je známy aj vďaka prepracovaným štúdiám, ktoré predchádzajú jeho predstavenia a projekty. Room with no Echo je projektom, predstavením, inštaláciou, ktorá podľa režiséra „konštruuje a opätovne deštruuje ľudské telo – fyzické, aj sociálne“.

piatok – nedeľa, 3. – 5. 12.
tanečné workshopy
Tanečné workshopy projektu 3P: Finále
Záver série tanečných workshopov v rámci projektu 3P – Priestor pre pohyb, ktorého zámerom je priblížiť súčasný tanec širšej verejnosti. Workshopy pod vedením mladých profesionálnych tanečníkov a choreografov, Zuzany Burianovej a Jara Viňarského, sú zamerané na tanec, pohybovú tvorivosť a objavovanie vlastnej telesnosti v čo najširšom chápaní.
Zuzana Burianová sa venovala dynamike pohybu v práci s partnerom a priestorom, posledný workshop (Pohyb a svetlo) bude rozvíjať hru so svetlom. Jaro Viňarský sa vo svojich dielňach (Telo rozpráva) zameral na hľadanie možností sebavyjadrenia prostredníctvom tela. Oba workshopy začínajú v piatok o 18.00 h. Tí, ktorí sa neodvážili zúčastniť, si môžu prísť pozrieť ukážku z oboch workshopov na spoločnej záverečnej prezentácii v nedeľu o 18.00 h.
Prihlasovanie:
Pohyb a svetlo (Zuzana Burianová) – zburianova@gmail.com
Telo rozpráva (Jaro Viňarský) – uzavretá skupina, jarovinarsky@gmail.com

piatok, 10. 12., 20.00
párty
Eastern Daze @ Stanica
Projekt Eastern Daze mapuje nezávislú umeleckú a hudobnú scénu bývaleho východneho bloku. Na Stanicu privezie výber prezentujúci tie najaktuálnejšie trendy elektronickej hudby tohto regiónu: Rochite (Rumunsko), The Phantom (Poľsko) a domáceho zástupcu Batcha de Mental.

nedeľa, 12. 12., 19.00
tanečno-divadelné predstavenie
VerTeDance (Cz): Emigrantes
Tanečno-divadelné predstavenie o chlapcovi, ktorý musel opustiť dôverne známe miesto nazývané domov. Predstavenie Emigrantes nazerá detskými očami na tému utečenectva. Choreografky Tereza Ondrová a Veronika Kotlíková sa opäť nechali inšpirovať detským videním sveta a spontánnosťou ich pohybového prejavu. Na scéne tak uvidíte 4 dospelých a 5 detských interpretov, ktorí pravidelne navštevovali Ateliéry kreatívneho pohybu Archa.lab. Patrí medzi nich aj Edo Manukjan, arménsky chlapec, ktorého spomienky, sny a priania boli jednou z inšpirácií k predstaveniu. Naživo v ňom vystupuje aj hudobná skupina DVA, predstavenie je teda zároveň aj alternatívnym hudobným koncertom.

nedeľa – štvrtok, 12. – 16. 12.
workshop
Workshop jednominútových filmov
Ďalší workshop, na ktorom si môžete vyskúšať prácu nad scenárom, s videokamerou a strihacím softvérom a natočiť svoj jednominútový film. Témou bude desať francúzskych slov, ktoré každoročne vyberá francúzsky projekt Caravane des dix mots a po celom svete fungujú ako motív pre divadelné, filmové či výtvarné workshopy. Workshop povedie dokumentarista Adam Hanuljak, strihač Peter Kotrha a herečka Lucia Rózsa Hurajová.
Ďalšie info a prihlasovanie: Adam Hanuljak, 0907 488 738, hanuljak@dogdocs.sk

15. 12., 19.00
koncert / Vážna hudba nevážne
VENI ensemble: Before and after Silence 6
Séria koncertov Before and after Silence, ktorú VENI ensemble realizuje v rôznych obmenách od roku 2003, je motivovaná záujmom hrať hudbu, ktorá rezonuje s tradičným orientálnym ponímaním umenia ako prostriedku na vnútorné utíšenie, vyprázdnenie mysle a navodenie stavu pokoja.
V programe odznejú skladby týchto autorov: John Cage, Morton Feldman, Giacinto Scelsi, Earle Brown a Daniel Matej

Bratislavský súbor VENI ensemble vznikol na sklonku roku 1987 z iniciatívy nadšencov z radov skladateľov a interpretov (v tom čase prevažne študujúcich na VŠMU v Bratislave), ktorých spájala túžba po hľadaní a slobodnom vyjadrovaní vlastných názorov a postojov prostredníctvom hudby. Základom otvoreného zoskupenia hudobníkov je niekoľko stálych členov, ktorí si na spoluprácu prizývajú podľa potreby ďalších. Ťažisko aktivít VENI ensemble predstavujú najmä koncerty na domácich a zahraničných festivaloch súčasnej hudby, ale súbor tiež nahráva pre domáce a zahraničné médiá.
VENI ensemble: Ronald Šebesta – klarinet, basklarinet, objekty; František Király – klavír, laptop, objekty; Daniel Matej, umelecký vedúci – syntetizátor, elektronika, objekty, dirigovanie; Milan Osadský – akordeón

piatok, 17. 12., 20.20
Pecha Kucha Night Žilina – Volume 13
Šťastná trinásta (a štvrtá tohtoročná) Pecha Kucha Night v Žiline začne už od 17.00 h tradičnou kapustnicou a potom o 20.20 h sériou prezentácií zaujímavých ľudí z rôznych oblastí v dynamickom formáte 20 obrázkov x 20 sekúnd. Z hostí, ktorých sme pozvali, zatiaľ potvrdili Katarína Trnovská a Tomáš Žáček, autori knihy VLNA 68-84 o mladých slovenských architektoch a známy violončelista a organizátor festivalu Konvergencie Jozef Lupták. Z ďalších sa možno môžete tešiť (ešte nepotvrdili) na Dagmar Gurovú z časopisu Nota bene alebo organizátorky centier Labyrint a Áčko, kde sa v Žiline tancuje. Pozvali sme výtvarníkov Ašota Haasa, Ruda Sikoru, Dana Didu, Ninu Šoskovú i Františka Skálu, z grafických dizajnérov Pavku Morháčovú a Sama Čarnokyho, z architektov Petra Hájeka, Michala Diviša a Katku Boháčovú. Pozvali sme aj filozofa Fedora Blaščáka a Elektróna Dušana Škulavíka, ktorý montuje audiosústavy do áut. Uvidíme, kto všetko nakoniec pozvanie príjme.

pondelok, 20. 12., 16.00
slávnostná premiéra filmov a prezentácia DVD
Historky zo Stanice
More v umývadle, ryba, ktorá sa naučila lietať, včela, ktorá perie a krava pasúca sa v Žiline na Hlinách? To sú iba niektoré motívy z našich fantastických i realistických filmových historiek – na ďalšie sa príďte pozrieť!
V rozmedzí rokov 2007-2010 vznikal animovaný dokument Historky zo Stanice o minulosti Stanice Žilina-Záriečie. Bol natáčaný deťmi podľa spomienok získaných ešte v roku 2003 od najstarších členov rodiny M., ktorá kedysi žila na Stanici. Okrem tohto veľkého projektu sa nám za tento čas podarilo natočiť tiež ďalšie – kratšie detské animované filmy: Prispôsobivá ryba, Prestretý stôl, Nespokojný televízny diviak a O tom, ako sa pralo na Stanici. Celý tento súbor teraz prezentujeme na spoločnom DVD.
Komponovaný program vianočného podvečera pripravujeme v spolupráci so ZUŠ L. Árvaya – jej výtvarným, hudobným a dramatickým odborom. Je možné, že sa tu zastaví aj Ježiško?

pondelok – štvrtok, 20. – 23. 12., 12.00 – 20.00
Vianočný výpredaj na Stanici
Vianočný trh, bazár, burza, alebo len príjemné posedenie pri vianočných nápojoch a piesňach. Hlavným ťahákom improvizovaného obchodu bude celoročná permanentka na všetky akcie na Stanici v roku 2011 v špeciálnom darčekovom balení. V bazári (galérii Stanice) však nájdete aj množtvo iných, viac či menej rozumných vecí. Knižky a Cd-čka, nejaké to umenie, či iné vecičky, ktoré sa na Stanici za tie roky nazbierali. Na mieste vám zväčšíme, vytlačíme a zarámujeme fotku vás alebo vašich blízkych zo Stanice, ak ju nájdete na http://www.flickr.com/stanica. Pripravené sú aj veci, ktoré získate celkom zadarmo a samozrejme, nezištne poskytujeme priestor aj všetkým umelcom a dizajnérom, ktorí sú zo Žiliny a chceli by prísť predávať svoje diela a potešiť tak tašky vianočných zúfalých nákupcov. Kto by chcel predávať alebo vymieňať, nech napíše na info@stanica.sk, odpíšeme každému. Vianica Žilina-Záriečie bude otvorená od 20. do 23. 12. 2010 denne od 12.00 do 20.00 h.

streda, 22. 12., 19.00
hudobno-literárny večer
Modrý Peter (Milčák) a (Julova) Fujakiáda
Narodili sa v rovnakom roku (Fujak 10. 10. a Milčák 12. 12.) a poznajú sa už dlho. Väčšina piesní, ktoré Julo Fujak zložil, je práve na texty Petra Milčáka. Ten okrem vlastných básni predstaví aj svoje vydavateľstvo Modrý Peter, ktoré sa špecializuje na poéziu a vydáva krásne pôvodné a prekladové knižky. Julo Fujak pokrstí nový album Konvergencie do vrecka, ktorý práve vyšiel vo vydavateľstve Hevhetia. Multižánrový večierok multižánrových osobností v predvečer Vianoc moderuje Peter Staríček.

Počas školského roka 2010/2011 Stanica_KID
ATELIÉRY STANICA

Ateliér Mini – výtvarný klub pre deti od 4 do 6 rokov: kreslenie, maľovanie, modelovanie, fotografovanie formou zaujímavých tematických projektov. Každý pondelok od 16.30 do 18.00 h. Info a prihlasovanie: hanka@stanica.sk, 0907 178 756

Tlačiar – Knihár – dielňa, v ktorej si môžete vyskúšať rôzne grafické techniky (sieťotlač, linoryt, suchá ihla) a následnú tlač na papier či textil. Workshop je tematicky zameraný na knihu a tak sa bližšie pozrieme aj na knižnú väzbu a ďalšie úpravy tlačovín. Výsledkom by mal byť spoločný zborník, v ktorom každý účastník nájde svoju grafiku či text.
Dvoj- až trojmesačný kurz určený pre začínajúcich grafikov od 15 rokov (horná veková hranica neobmedzená). Každý štvrtok od 18.00 do 20.00 h. Info a prihlasovanie: mjk@cmail.cz, +420 724 135 494.

Foto laboratórium – každú druhú stredu medzi 17.00 a 19.00 h sa ateliér Stanice mení na dielňu foto experimentov. 15 a viac roční záujemcovia o klasické aj netradičné techniky zachytávania reality nielen na foto papier sa môžu hlásiť Pavle Byrtusovej na fjk@cmail.cz, +420 725 145 343 alebo Dušanovi Dobiašovi na dusan@stanica.sk, 0908 186 140.

Foto inkubátor – objavovať netušené možnosti foto média budeme aj s mladšími adeptami na Pulitzerovu cenu za fotografiu v rámci nového Foto inkubátoru. Ateliér určený pre 11 až 15 ročných fotkychtivých sa koná každú druhú stredu medzi 15.00 a 17.00 h. Info a prihlasovanie: Dušan Dobiaš, dusan@stanica.sk, 0908 186 140.

CAFÉ_Stanica
Kaviareň na Stanici je otvorená každý pracovný deň od 12.00 do 20.00 h a počas večerných akcií, k dispozícii je bezplatný wi-fi hot spot, ktorý poskytuje spoločnosť HMZ Rádiokomunikácie – Bluenet.

GALÉRIA_Stanica
Aktuálne výstavy (galéria je otvorená denne 12.00 – 20.00 h a počas večerných akcií):

18. 11. – 19. 12. 2010
Memory Kontrol: Obete a hrdinovia (1939 – 1945)
Fotografi Jaroslav Žiak a Šymon Kliman pristupujú v spoločnom projekte odlišne k jednej téme – „Hrdinovia“. Sú nimi účastníci SNP – partizáni aj členovia Prvej československej armády. Výstavu fotiek dopĺňa site specific intervencia výtvarníka Svätopluka Mikytu Stále obete, ktorý už dlhé roky prekresľuje rozličné série zabudnutých obrázkov rôznych masových podujatí z obdobia dvoch totalít a záznam z projektu Living Undergoround 6 – Polom.

Stanicu prevádzkuje občianske združenie Truc sphérique. Viac info aj aktuálne o programe na http://www.stanica.sk. Rezervácie lístkov mailom na rezervacie@stanica.sk alebo telefonicky na čísle 041 – 56 23 564.

Stanicu nájdete aj na:
Facebook – http://www.facebook.com/StanicaZilinaZariecie
Twitter – http://www.twitter.com/stanicazilina
Last.fm – http://www.last.fm/venue/8823308+Stanica
Flickr – http://www.flickr.com/photos/stanica/sets/

via stanica.sk