Stanica Žilina – Záriečie: program na mesiac august 2010


štvrtok – nedeľa, 5. – 8. augusta 2010 Stanica_FLUX
tanečný workshop v rámci projektu 3P – Priestor pre pohyb
JARO VIŇARSKÝ: TELO ROZPRÁVA
Workshop Jara Viňarského Telo rozpráva sa sústreďuje na skúmanie tela, vlastnej fyzikality. Účastníci workshopu sú vedení k tomu, aby začali svoje telo vnímať inak, rozpoznali jeho obmedzenia a skúsili ich prekonávať. Workshop, kde môžete objavovať svoj potenciál a schopnosť sebavyjadrenia prostredníctvom tela, je určený najmä pre netanečnú verejnosť. Program workshopov je koncentrovaný a rozvrhnutý do 4 intenzívnych víkendov tak, aby jednotlivé víkendy na seba nadväzovali a vznikla logická postupnosť a aby účastníci na konci celého procesu mali ucelenú a hodnotnú skúsenosť. Keďže dva zo štyroch víkendov už prebehli a vytvorila sa skupina stálych účastníkov, na ďalšie pokračovanie už nie je možné sa prihlásiť.

piatok, 6. augusta 2010, 19.00 h Stanica_LAB
otvorenie výstavy
PETER SNADÍK, KATEŘINA KUBÁNKOVÁ: SlovaKIA
Spoločný projekt fotografa Petra Snadíka a grafickej dizajnérky Kateřiny Kubánkovej, ktorého hlavným motívom je vzťah medzi človekom a robotom. Peter Snadík dva roky dokumentoval závod Kia Motors v Žiline s výstupom vo forme fotografií a videí. Kateřina Kubánkova vstúpila do projektu s autorskou knihou. Finálna výstava, inštalácia z rôznych médií – dokumentárna fotografia, video, grafický dizajn, objekt je založená na myšlienke preniesť atmosféru fabriky do galérie a dať tak možnosť divákovi cítiť estetiku a chlad ľudoprázdnej fabriky. Na výstave neuvidíte šokujúce zábery z fabriky alebo sociálny dokument, skôr zamyslenie nad úlohou robotov a miesto živého človeka v priestore, ktorému dominujú. Obaja autori sú študentmi VŠVU. Výstava potrvá do 3. septembra 2010.

piatok, 6. augusta 2010, 20.00 h Stanica_CLUB
projekcia, koncert, párty
SKICA, FUTURE SOUND OF PETRŽALKA, DJ PUPPESH, VJ DUSAND
Projekcia dokumentu Skica zachytávajúceho najmladšiu generáciu výtvarníkov študujúcich na VŠVU ako off-program piatkovej vernisáže. Plus koncert FSOP, ktorý kombinuje starobilé 8bit electro disco, stare analógové zvuky, zle nahraté útržky opitých indivíduí a vety z televízie, sample starých platní so socpopom … Pred a po selektuje dj Puppesh.

nedeľa – nedeľa, 22. – 29. augusta 2010 Stanica_FLUX
workshop mladých architektov a dizajnérov
LIVING UNDERGROUND 6 – POLOM
Tohtoročný workshop mladých architektov a dizajnérov Living Underground s poradovým číslom 6 zavíta na kultový pomník Polom nad Žilinou, skoro zabudnuté miesto s veľmi silnou atmosférou. Historický monument, ktorý raz do roka privíta väčšie množstvo pamätníkov SNP na čele s nejakým politikom, položia vence a rok sa tam okrem príležitostných nájazdov adolescentov či víkendového turistu zase nič nedeje. Počas predchádzajúcich ročníkov Living Underground naň účastníci workshopu niekoľkokrát vystúpili. Teraz je čas na intervenciu… land art, programatická zmena, prekvapenie pre náhodného turistu či lákadlo pre ďalších. „Cieľom nie je žiadna prvoplánová provokácia… sme si predsa vedomí svojej histórie a jej jednotlivých epizód. Ide nám o upgrade, pozitívnu nadstavbu,“ píše architekt Martin Jančok z ateliéru Plural v pozvánke na workshop. V prípade záujmu o účasť na Living Underground 6 ho kontaktujte – jancok@plural.sk, 0907 262 397.

piatok – nedeľa, 3. – 5. septembra 2010 Stanica_CLUB
(nielen) (nietylko) (nejenom) film festival
KINOBUS: HRANICA | GRANICA
Stále tá istá forma, stále krásne nové obce a stále staré kiná. Šieste pokračovanie špecifického festivalu, kde sa diváci vozia autobusmi po starých kinách a nikdy nie naopak, sa bude niesť v hraničnej téme. Nielen filmy na hrane, adrenalínové zážitky a nechemické experimenty, ale aj priestorovo sa dostaneme až za hranice. Navštívime päť obcí slovensko-poľsko-českého rozhrania a prestúpime a pochopíme viac, než dovoľuje telo a myseľ. Podrobne na http://www.kinobus.sk.

nedeľa, 5. septembra 2010, 19.00 h Stanica_LAB
otvorenie výstavy
TOMÁŠ CETERA: AUTOŽRÚT
Tomáš Cetera je mladý výtvarník priťahovaný otázkami média, materiálu a formy – v rovine sochy či linorytu. Fascinujú ho klasické média, ktoré však jemným, nepatrným gestom posúva do aktuálnej podoby. Výstava-inštalácia s názvom Autožrút pohlcuje celý priestor galérie a vytvára miesto, kde sa návštevník (recipient) dostáva do epicentra uzavretého kruhu. Inštalácia je vytvorená z veľkoformátového linorytu a jeho odtlačkov – pes hryzúci si svoj chvost a paralelne vytvárajúci svojim telom uzatvorený kruh, odkazujúci na znepokojivú možno až nevyrovnanú „bytosť“ neustále pohlcujúcu seba samú – neschopnú uniknúť pred sebou samým. Namnožením takejto bytosti rázom vzniká svorka, „smečka“ znásobujúca svoju silu a obracajúca svoj autodeštrukčný gén nielen voči sebe ale aj voči celému sociálnemu systému, druhu, či rase. Kurátorkou výstavy, ktorá potrvá do 10. októbra 2010, je Jana Huljaková.

CAFÉ_Stanica
Kaviareň na Stanici je otvorená každý pracovný deň od 12.00 do 20.00 h, v lete aj cez víkend od 10.00 do 20.00 h a počas večerných akcií. K dispozícii je bezplatný wi-fi hot spot, ktorý poskytuje spoločnosť HMZ Rádiokomunikácie – Bluenet.

GALÉRIA_Stanica
Aktuálne výstavy (galéria je otvorená v pracovné dni 12.00 – 20.00 h, cez víkend 10.00 – 20.00 h a počas večerných akcií):

6. 8. – 3. 9. 2010
Peter Snadík, Kateřina Kubánková: SlovaKIA
Spoločný projekt fotografa Petra Snadíka a grafickej dizajnérky Kateřiny Kubánkovej, ktorého hlavným motívom je vzťah medzi človekom a strojom. Peter Snadík dva roky dokumentoval závod Kia Motors v Žiline s výstupom vo forme fotografií a videí. Kateřina Kubánkova vstúpila do projektu s autorskou knihou. Finálna výstava, inštalácia z rôznych médií – dokumentárna fotografia, video, grafický dizajn, objekt je založená na myšlienke preniesť atmosféru fabriky do galérie a dať tak možnosť divákovi cítiť estetiku a chlad ľudoprázdnej továrne.

Stanicu prevádzkuje občianske združenie Truc sphérique. Viac info aj aktuálne o programe na http://www.stanica.sk. Rezervácie lístkov mailom na rezervacie@stanica.sk alebo telefonicky na čísle 041 – 56 23 564.

Stanicu nájdete aj na:
Facebook – http://www.facebook.com/group.php?gid=54333192761
Twitter – http://www.twitter.com/stanicazilina
Last.fm – http://www.last.fm/venue/8823308+Stanica
Flickr – http://www.flickr.com/photos/stanica/sets/

via stanica.sk