Stanica Žilina – Záriečie: program na mesiac apríl 2010


streda, 7. apríla 2010, 19.00 h Stanica_LAB
autorská projekcia
MILOŠ TOMIĆ (Srbsko): ANIMÁCIA ODPADU
Projekcie avantgardne popových filmov progresívneho animátora zo Srbska Miloša Tomića, ktorý vyštudoval animovanú tvorbu na FAMU. Srbský animátor života, možno vlastného, možno vášho, berie vlastnou váhou váhu samú. Poézia jeho básní, slov a pohybov visiaca z kotúčov rozohraných odpadkov navlas podobných smetiam, kultúre ulice, nie je možno tým, čo by ste si priali mať v obývačke, ale určite o tom snívate každú noc.
Miloš je gentleman, ktorý s láskou montuje svojich hrdinov z odpadov a odpadlíkov. Aj keď minutážou krátke, sú jeho filmy eposmi plnými sily, sklamania, katarzie a víťazstva. Miloš hladí po duši a jeho filmy, nie náhodou premietané v rozpuku jari, sú jar sama, je to poézia a to nie hocijaká, je to ézia, erózia nám blízkeho filmu. Vitajte, je tu nová doba.
Filmy, zbierky artefaktov života, odpady a smeti vám predstaví umelec života osobne a sám.

piatok, 9. apríla 2010, 19.00 h Stanica_CLASS
autorské čítanie
LITERATÚRA NAŽIVO: JURAJ ŠEBESTA A RADOSLAV TOMÁŠ
Ďalšie pokračovanie voľného cyklu autorských čítačiek a diskusií s pisateľmi súčasnej literatúry. Tentoraz to bude prozaik, prekladateľ a riaditeľ Mestskej knižnice v Bratislave Juraj Šebesta, finalista ceny Anasoft Litera 2009 (s knižkou Keď sa pes smeje), a mladý básnik Rado Tomáš, ktorého tiež reprezentujú viaceré literárne ceny. Hudobným hosťom bude pesničkár Peter Piatko (gitara, spev) so spoluhráčmi – Roman Zibo Zábojník (basa) a Maťo Richtarčík (bicie). Moderuje Peter Staríček a v cene vstupného od nás dostanete aj pohár dobrého vína.

sobota, 10. apríla 2010, 19.00 h Stanica_CLASS
divadelné predstavenie
DISK: GENIÁLNA EPOCHA PODĽA SCHULZA (POKUS O DRAMATICKÚ REKONŠTRUKCIU)
Inscenácia z dielne DISKu, na ktorej sa okrem hercov – členov súboru a režiséra Dušana Vicena scenáristicky, aj dramaturgicky podieľa enfant terrible slovenskej literatúry Vlado Janček a scénograficky výtvarník Milan Mikula.
Hlavnou postavou je malý divadelný súbor, ktorý priamo pred očami divákov zápasí s literárnym odkazom málo známeho, ale geniálneho poľského spisovateľa Bruna Schulza, popraveného v roku 1942 nacistickým gestapákom.
Úryvky nacvičeného opusu o Schulzovom živote a diele sú neustále prerušované pretriasaním, v kontexte Schulzovho diela, malicherných vnútrosúborových ľudských problémov, ale aj problémov vychádzajúcich zo samotnej podstaty Schulzovho diela. Z toho vzniká množstvo bizarných a tragikomických situácií.
Schulzovo dielo tak pôsobí ako niečo, k čomu nie sme schopní preniknúť v dôsledku vlastnej malosti a povrchnosti.
Réžia: Dušan Vicen; účinkujú: Ján Rampák, Vít Bednárik, Pavol Lančarič, Zlata Kazimírová, Dana Gudabová, Ivan Kazimír, Milan Brežák, Jana Albertová, Michal Mažári

streda, 14. apríla 2010, 19.00 h Stanica_CLASS
projekcia, diskusia a krátky koncert / Vážna hudba nevážne
PIANO SOSTENUTO
S klaviristom Ivanom Gajanom o umení desiatich prstov a jednej hlavy. Ľudia, ktorí sa aktívne zaoberajú hudbou, sa nezvyknú často rozhovoriť (až na výnimky). My toho môžeme byť svedkami – jeden z najvýznamnejších predstaviteľov klavírneho interpretačného umenia (nielen) na Slovensku nám prezradí čo to o sebe, o tom, kto a čo ho stále spája so Žilinou, jeho rodiskom a zareaguje na aktuálne témy týkajúce sa „kultúry hudby“. V rámci večera premietneme publicistickú snímku Za klavírom Ivan Gajan, ktorej „hlavný hrdina“ zahrá tiež niekoľko skladieb naživo.

piatok – nedeľa, 16. – 18. apríla 2010 Stanica_FLUX
tanečný workshop
JARO VIŇARSKÝ: TELO ROZPRÁVA
Názov workshopu Jara Viňarského – Telo rozpráva – prezrádza, že sa bude sústreďovať na skúmanie tela, vlastnej fyzikality. Účastníci workshopu budú vedení k tomu, aby začali svoje telo vnímať inak, rozpoznali jeho obmedzenia a skúsili ich prekonávať. Workshop, kde môžete objavovať svoj potenciál a schopnosť sebavyjadrenia prostredníctvom tela, je určený najmä pre netanečnú verejnosť.
Info a prihlasovanie: jarovinarsky@gmail.com

štvrtok, 22. apríla 2010, 17.00 h ulice Mesta Žilina
CYKLOJAZDA – FREE ZEBRA!
Spanilá jazda bicyklov ulicami mesta. Cyklojazda je činom pre seba a svoje mesto, stretnutím a tiež tlakom na motoristov a politikov, aby pustili bicykle na cesty a chodníky, jednoducho do miest. Šieste stretnutie má podtitul Free zebra! a je spojené s kampaňou za zvýšenie ohľaduplnosti automobilistov nielen ku peším nielen na zebre a zvýšenie frekvencie zelenej na prechodoch.
Trasa so začiatkom na Hlinkovom námestí bude dlhá približne 8 km a prístupná všetkým nemotorovým, športovcom aj malým deťom. Zakončí sa v kultúrnom centre Stanica Žilina-Záriečie exhibíciou cyklotrialistov, pripravené bude občerstvenie, hudba, cyklisti a film.
V rámci kampane Free zebra! sa uskutočnia freezingy, karneval na prechode pre chodcov, exhibícia skaterov, workshop ozvučovania bicyklov, výroby závesných vozíkov za bicykle a niekoľko ďalších aktivít. Prebehne aj stretnutie organizácie Cyklistická Aliancia, ktorej cieľom je vytvorenie komunikačnej a kooperujúcej platformy v rámci všetkých spolkov a organizácii, ktoré sa cyklistickou dopravou zaoberajú. Viac na http://www.mulica.sk

štvrtok, 22. apríla 2010, 19.00 h Stanica_CLASS
projekcia filmu
AUTO*MAT
Tématický film na záver cyklojazdy. Martin Mareček, režisér, aktivista a otec je zástancom inteligentného filmového aktivizmu. Vo svojich predchádzajúcich dokumentoch Hry prachu či Zdroj prechádzal postupne od globálnych tém priamo do stredu vlastného života a mesta. To naznačuje podtitul filmu Ráno vstanu a změním svoje město – cielene a vtipne útočí na problém automobilizmu v Prahe a hovorí o „zrode“ cykloaktivizmu v Čechách.
Ovládame mesto, alebo mesto ovláda nás? Stávame sa automatmi? Sme v tom všetci? Inšpirujúci, vtipný a emotívny dokumentárny príbeh hľadá hravým spôsobom odpovede na otázky súvisiace so životom v meste, civilizáciou v pohybe a dobrodružnou cestou občianskej aktivity. Je to osobný príbeh o pokuse premeniť mesto okolo seba. Film kombinuje žáner dokumentu, animácie, hudobného klipu i domáceho videa. Okrem osobného príbehu režiséra rozpráva súčasne príbeh iniciatívy Auto*Mat, medzi ktorej hlavné ciele patrí podpora pešej, cyklistickej a verejnej dopravy. Film vznikajúci niekoľko rokov tak zachytáva svetlé momenty nadšenia – performance na autosalóne, či svätenie nového tunela, až po tragickú udalosť, keď jedného z členov skupiny na ceste z práce na bicykli smrteľne zraní auto.

piatok, 23. apríla 2010, 20.20 h Stanica_CLASS
PECHA KUCHA NIGHT ŽILINA – VOLUME 11
Populárny formát 20 obrázkov x 20 sekúnd pre architektov, dizajnérov, výtvarníkov a ďalších tvorivých ľudí. Niektorí zaujímaví autori už pozitívne odpovedali na pozvanie (výtvarníci Dorota Sadovská, Palo Čejka a Tomáš Rafa, architekt Boris Hochel, grafickí dizajnéri Janka Bellanová a Ondrej Gavalda, autor animovaných filmov Andrej Kolenčík a všeumelecká skupina Pacientárium), ostatní ešte neodpovedali a zostávajú tajomstvom. Určite sa však môžete tešiť na dobrý mix aj nejaké prekvapenie. Potvrdení sú už dj-i, ktorí vám spríjemnia celý večer: mladý Viktor Švaňa zo Žiliny a tiež jeden z prezentujúcich sa umelcov – Palo Čejka z Bratislavy. Viac na http://www.pechakucha.sk.

sobota – nedeľa, 24. – 25. apríla 2010, 10.00 – 17.00 h Stanica_FLUX
tanečný workshop
ZUZANA BURIANOVÁ: WORK DYNAMICS II
Druhý zo série intenzívnych tanečných workshopov pod vedením Zuzany Burianovej. Inšpiráciou pre tvorbu vlastných pohybových koncepcií je práca s dynamikou pohybu a hľadanie vzťahu pohybu k rôznym kvalitám okolo nás a v nás.
Workshop bude plynulým pokračovaním práce z jeho prvej časti (13. – 14. marec), ktorý sa venoval téme dynamika pohybu a jej úloha v práci so slovom, partnerom a priestorom. Workshop je však rovnako otvorený aj novým záujemcom. Jeho druhá časť bude zameraná na prácu s dynamikou pohybu v kontexte práce s priestorom a intenzívnejšie zapojenie slova do pohybu.
Info a prihlasovanie: Zuzana Burianová, zburianova@gmail.com

sobota, 24. apríla 2010, 12.00 – 18.00 h SUB_Stanica
SKATE EXHIBÍCIA
Stretnutie skaterov – exhibícia, súťaže a predstavenie nových a starých trendov v skatovaní.

nedeľa, 25. apríla 2010, 16.00 h Mariánske námestie
TANEČNÝ HAPPENING NA MARIÁNSKOM NÁMESTÍ
Tanečný happening v centre mesta pod vedením J. Viňarského a Z. Burianovej pri príležitosti Medzinárodného dňa tanca.

štvrtok, 29. apríla 2010, 19.00 h Stanica_LAB
súčasný tanec

ZUZANA BURIANOVÁ: MANDRAKE

JARO VIŇARSKÝ: BUTTICULA – FIGÚRY BLÁZNA
Večer dvoch tanečných projektov z produkcie Stanice uvádzaných pri príležitosti Medzinárodného dňa tanca. Po predstaveniach bude voľná diskusia s tvorcami pre všetkých, ktorí sa chcú dozvedieť viac jednak o prezentovaných inscenáciách, ale aj o súčasnom tanci ako takom.

ZUZANA BURIANOVÁ: MANDRAKE
Prvá repríza sólového projektu tanečnice, choreografky a pedagogičky Zuzany Burianovej v spolupráci so štyrmi hudobníkmi a filmovým režisérom. Motívom pre vznik predstavenia je Mandrake alebo Mandragora – pre mnohých známy ako liečivá rastlina (hlavne jej koreň), pre iných ako súčasť rituálnych obradov či woodoo bábka. Tak ako každá koreňová sústava je aj toto predstavenie obrazom rozvetvovania, zjednocovania, opakovania, otvárania, varírovania, rozširovania, či zužovania… vyústenia do spoločnej formy.

JARO VIŇARSKÝ: BUTTICULA – FIGÚRY BLÁZNA
Intímne a mimoriadne intenzívne sólové predstavenie originálneho slovenského tanečníka Jara Viňarského. Inscenácia, ktorá sa úspešne hrala na rôznych festivaloch (VAD, NU Dance Fest) je v neustálom tvorivom procese, ani jedno z uvedených predstavení nie je rovnaké. Mení sa hudba, svetlá, premieňa sa scéna, posúva sa dĺžka predstavenia, Viňarský experimentuje s hranicami vlastného pohybového slovníka.
„Nepokojne hľadám a pátram po figúrach, podobách blázna – šialenca, tak, ako ho poznajú rôzne dostupné mýty (Jester, Trickster). Pátram po ňom v sebe, stretávam ho v mnohých podobách v ľuďoch, ktorých stretávam.“

piatok, 30. apríla 2010, 15.00 – 20.00 h SUB_Stanica
UMENIE PO NAŠOM GYMNÁZIA HLINSKÁ
Jednodňový festivalík, zbierka aktuálneho aj menej aktuálneho, individuálneho aj kolektívneho, vlastného aj učiteľmi inšpirovaného, amatérskeho aj talentovanejšieho umeleckého snaženia študentov Gymnázia na Hlinskej ulici 29 v Žiline. Akcia s už 20-ročnou (!) tradíciou, spojená dôležitou osobou profesorky Erniholdovej, ktorá učila aj niektorých ľudí zo Stanice. Umenie po našom je samozrejme otvorené aj pre širokú verejnosť, vstup je voľný, detailný program nájdete na mieste.

piatok, 30. apríl 2010, 17.00 h kníhkupectvo Artforum
scénické čítanie
TANEC A LITERATÚRA
Scénické čítanie literárnych, teoretických a filozofických textov s tematikou tanca v kníhkupectve Artforum. Výber textov: Jaro Viňarský, vstup voľný.

Počas školského roka 2009/2010 Stanica_KID
ATELIÉRY STANICA

Ateliér Mini – výtvarný klub pre deti od 4 do 6 rokov, každý pondelok od 16.30 do 18.00 h. Info a prihlasovanie: hanka@stanica.sk, 0907 178 756

CAFÉ_Stanica
Kaviareň na Stanici je otvorená každý pracovný deň od 12.00 do 20.00 h a počas večerných akcií, k dispozícii je bezplatný wi-fi hot spot, ktorý poskytuje spoločnosť HMZ Rádiokomunikácie – Bluenet.

GALÉRIA_Stanica
Aktuálne výstavy (galéria je otvorená v pracovné dni 12.00 – 20.00 h a počas večerných akcií):

1. – 30. apríla 2010
Mutabooks
Výstava prezentujúca v rôznych formách súčasnú knižnú ilustráciu, pričom všetkých vystavujúcich spája okrem krajiny pôvodu (ČR) časopis Box. Na jeho voľnom smerovaní sa tentokrát podieľali: Dora Dutková , Martin Kubát, Iva Skřivánková, Pavel Kahotska, Silvie Vavřinová, David Hřivňacký, Sylvie Kořánková, Daria Čančíková, Petr Korunka, Alena Drahokoupilová, Pavla Byrtusová a Martin Krkošek.

Stanicu prevádzkuje občianske združenie Truc sphérique. Viac info aj aktuálne o programe na http://www.stanica.sk. Rezervácie lístkov mailom na rezervacie@stanica.sk alebo telefonicky na čísle 041 – 56 23 564.

Stanicu nájdete aj na:
Facebook – http://www.facebook.com/group.php?gid=54333192761
Twitter – http://www.twitter.com/stanicazilina
Last.fm – http://www.last.fm/venue/8823308+Stanica
Flickr – http://www.flickr.com/photos/stanica/sets/