Stanica Žilina-Záriečie – program na máj 2014


štvrtok – nedeľa, 1. – 4. 5.

hudobný workshop pre deti

Detské Karaoke sinfonium 5/2014

V poradí posledný operný tréning ukončí štvormesačné snaženie o zbudovanie orchestra s deťmi a zocvičenie súčasnej opery. Na tvorbe diela pod názvom 2’16’’ a pol: Vesmírna odysea sa celkovo podieľa zmiešaná skupina detí aj dospelých v škále od začiatočníkov až po vrcholových interprétov v oblasti hudby. Počas práce na sinfoniu boli deťom predstavené ikonické hudobné diela aj profesionálne výkony svetových orchestrov. Mnohé motívy a štruktúry sa v podobe parafráz, názvukov a citácií objavujú aj v definitívnej verzii opery. Niektoré skladby napísal dirigent Marek Piaček priamo podľa požiadaviek projektu. A nielen toto všetko sľubuje pozoruhodný výsledok… nenechajte si ho ujsť! Premiéra v Žiline bude nasledovaná uvedením v pražskom divadle Archa.

piatok 2. 5., 20.00

koncert / krst nového albumu

Lukáš Oravec Quartet feat. Radovan Tariška

Lukáš Oravec pred pár týždňami vydal svoj debutový album „Introducing Lukáš Oravec Quartet feat. Radovan Tariška“ a pokrstí ho práve tomto koncerte, ktorý otvorí aj sezónu sály S2. Quartet vznikol začiatkom roku 2012 a svojou kvalitou okamžite zaujal jazzových nadšencov. Kapela odohrala rozsiahlu šnúru klubových koncertov a festivalových vystúpení po celej Európe.

Lukáš Oravec Quartet: Lukáš Oravec – trúbka / krídlovka; Ľuboš Šrámek – klavír; Dávid Hodek – bicie; Tomáš Baroš – kontrabas + Radovan Tariška – saxofón

sobota 3. 5., 20.00

stand-up comedy

O dvoch (Tomáš Hudák & Juraj „Šoko” Tabaček)

Stand-up comedy, moderovaný večer dvoch viac či menej známych „standupistov“, ktorí kopú napríklad aj za stajňu Silné Reči Jána Gorduliča, roast show Na facku, Od veci_FM v Rádiu_FM a majú dostatok drzosti postaviť sa pred žilinské publikum. „Povieme vám, čo ste nechceli vedieť a skúsime ustáť to, čo sme od vás nechceli počuť ;-),“ Juraj Šoko Tabaček a Tomáš Hudák.

nedeľa 4. 5., 17.00

detská súčasná opera / premiéra

2’16“ a pol: Vesmírna odysea

Detská súčasná opera vznikla spoluprácou viac ako 20 detí a profesionálnych hudobníkov Slovenskej filharmónie v Bratislave. Ide pritom o rovnocennú spoluprácu, deti zažívajú seriózne účinkovanie v orchestri a súčasnú hudbu na vlastnej koži a profesionálni hudobníci seriózne pristupujú na túto hru. Výsledok príjemne prekvapí – je autentický a osciluje medzi vážnou hudbou a súčasnými ruchmi. Hlavnými osami deja sú ticho a detské strašidelné príbehy.

Opera vznikla v rámci medzinárodného projektu Karaoke Europe, ktorý prepája umelecké aktivity štyroch rôznych kultúrnych organizácií z Európy, medzi ktorými je okrem Stanice aj Divadlo Archa z Českej republiky, PanoDrama z Maďarska a 5e Kwartier z Holandska.

Réžia: kolektív; Kompozícia a dirigent: Marek Piaček

utorok 6. 5., 10.00, 17.00 a 20.00

projekcia

Hrana – 4 filmy o Marekovi Brezovskom (r. Patrik Lančarič)

Film HRANA je svedectvom o krátkom, ale mimoriadne dynamickom živote jedného z najtalentovanejších slovenských hudobných skladateľov novej doby Mareka Brezovského a zároveň podáva obraz o celej jednej generácii, ktorá dospievala v chaotickom porevolučnom období prvej polovice deväťdesiatych rokov 20. storočia.

Hrana – 4 filmy o Marekovi Brezovskom – Patrik Lančarič / SR / 2014 / 125 min

streda 7. 5., 18.00

diskusia

Kampaň do eurovolieb na Slovensku: PR alebo vízia?

Sľubujú silné Slovensko, Bratislavu ako hlavné mesto Európy a ochranu pred migrantami. Čo z toho skutočne môžu ovplyvniť europoslanci a čo je iba politická kampaň? Prídte si o tom podiskutovať s politickými komentátormi a expertmi na PR. Organizuje webzine Visegrad Revue (www.visegradrevue.eu) s podporou Nadácie otvorenej spoločnosti.

streda 7. 5., 20.00

sólový recitál / Vážna hudba nevážne

Ondrej Veselý – gitara

Recitál mladého slovenského gitaristu, skladateľa a aranžéra Ondreja Veselého, rodáka zo Žiliny. V čisto „slovenskom” programe zaznejú v svetovej premiére skladby Lukáša Borzík a Ondreja Veselého, ktoré doplnia diela domácich skladateľských osobností, akými sú Viera Janárčeková, Iris Szeghy, Peter Machajdík, Marián Budoš a Jozef Kolkovič.

piatok 9. 5., 20.00

koncert

DJ Vec & Martin Valihora, Zapaska (UA), DJ Milan 105 kg Krajčí

DJ Vec a bubeník Martin Valihora vytvorili spoločný projekt, v ktorom hrajú hlavnú úlohu improvizácia a freestyle. Zažijete originálny duel bicie vs. gramofóny a sample na najvyššej úrovni v podaní dvoch fenoménov slovenskej hudobnej scény. V rámci koncertu Vec nebude stáť len za gramcami, ale pár skladieb aj naživo zarapuje a dočkáme sa aj nového spoločného treku.

Zapaska je spoločný projekt ukrajinskej dvojice Iana Shpachynska a Pavlo Nechytaylo. Obaja hrajú v rôznych kapelách, Pavel sa zároveň venuje archeológii a Yana filozofii. Zapaska spája tieto dva svety do jedinečného indie popu. Odkrýva nánosy tradičnej ukrajinskej hudby a oživuje ju organickou zmesou tanečnosti, lo-fi minimalizmu, hip hopu či blues. Slovenské vydavateľstvo Slnko Records vydáva Zapaske v máji nový album Kontur.

Následná párty Endorfun Trial Bashavel II. – Guru Memories bude v réžii žilinskej legendy, ktorou nie je nik iný, ako DJ Milan 105 kg Krajčí. Podujatie je oficiálnou afterpárty po štvrtkovom preteku Endorfun Trail – Beh Víťazstva 2014.

sobota 10. 5., 9.00 – 17.00

konferencia OZ Proti korupcii

Protikorupčný festival

Žilinské občianske združenie Proti korupcii organizuje (nielen) v priestoroch Stanice svoj prvý antikorupčný festival. V hlavnom dopoludňajšom bloku bude Zuzana Wienk a jej hostia – Marek Vagovič (novinár), Tom Nicholson (investigatívny novinár), Gabriel Šípoš (riaditeľ Transparency International Slovensko) – analyzovať, čo objavila investigatívna žurnalistika na Slovensku za posledné roky. V druhom odpoľuďňajšom bloku bude Vanda Tuchyňová a jej hostia – podnikatelia Marián Kolník (vrcholový manažér, lektor FranklinCovey), Štefan Sladeček (podnikateľ, matematik), Štefan Súkeník (majiteľ Kinekusu) – diskutovať na tému ako podnikať bez korupcie a úplatkov. Nasleduje samostatná prednáška Toma Nicholsona a podvečer o 18.30 sa program presunie do Domu odborov, kde sa v rámci festivalu uskutoční Večer s Janom Krausom a jeho hosťami – herečkou Petrou Polnišovou, novinárom Tomom Nicholsonom a byvalým ministrom vnútra Danielom Lipšicom.

utorok 13. 5., 10.00, 17.00 a 20.00

projekcia

Cudzí obed (r. Riteš Batra)

Vtipná, elegantná a pozitívne ladená romanca, zo súčasnej Bombaji o kuriéroch, ktorí doobeda doručujú obedáre z kuchýň manželiek do kancelárií manželov a večer prázdne zase späť. Len jeden zo štyroch miliónov obedárov je doručený nesprávnemu adresátovi.

Cudzí obed – Riteš Batra / India, FR, D / 2013 / 104 min / české titulky

+ Tanec tigra – Martin Repka / India, AT, SR / 2013 / 16 min

streda 14. 5., 18.00 – 22.00, rôzne miesta v Žiline

Noc literatúry 2014

Dobrodružná nočná púť za súčasnou európskou literatúrou po netradičných miestach v meste. Žilina sa už po štvrtýkrát zapojí do medzinárodného podujatia Noc literatúry, ktoré iniciovali České centrá rôznych európskych krajín.

Čítať budú známe osobnosti zo Žiliny a slovenskej kultúrnej scény, napríklad prozaička, novinárka a scenáristka Oľga Feldeková, herci Michal Németh a Juraj „Šoko” Tabaček, banková ombudsmanka Eva Černá, ale napríklad aj pamiatkár Vladimír Majtán.

Tento rok sa po poslucháčske zážitky vyberieme do priestorov v centre mesta, v okolí Mariánskeho námestia: Krajský pamiatkový úrad, Meštiansky dom č. 13, Galéria Plusmínusnula, obchodný dom Crystal palace, Múzeum Alexandra Lombardiniho, ZŠ Romualda Zaymusa alebo krásna budova bývalej ČSOB banky, dávnejšie filiálky Rakúsko-uhorskej banky. Na každom z uvedených miest získate brožúrku s podrobnými informáciami a mapkou, Vaša trasa preto môže začať v ľubovoľnom bode. Podujatie ukončí literárne ponocovanie v kníhkupectve Artforum.

štvrtok 15. 5., 19.00

prednáška

Cestovateľské kino: Bicyklom do Ázie

Autentické rozpravanie o netradičnej cyklo-púti na východ alebo „o tom ako sme sa nedostali na bajkoch do Indie”. Fotky, slová, zážitky.

piatok 16. 5., 20.00

improvizačný večer

Za barom: Jam session #1

V otvorenom cykle večerov Za barom dostanú priestor lokálni aj nelokálni umelci/muzikanti v nezvyčajných, ale o to dobrodružnejších polohách – improvizáciách. Improvizované budú zostavy, koncerty, pocity a improvizovať budú môcť aj priamo diváci. Všetko bude vznikať v prítomnom priestore a čase, každý koncert v tejto edícií bude jedinečný a neopakovateľný. V otváracej jam session si spolu zahrajú Peter Kurilla, Matúš Dobeš a Juraj Šulek z kapely Pink Horse Quartet spolu s hosťami Michaelou Hrbáčkovou a Lukášom „Puchom“ Puchovským.

sobota – nedeľa, 17. – 18. 5., 14.00 – 18.00

workshop pre deti

Záhradníkov fotoalbum – fotoilustrátorské sympózium s Pavlou Krkoškovou Byrtusovou

V mesiaci kveteň si prihlásení ilustrátori vezmú na mušku staničnú zeleň a zaznamenajú a spracujú ju formou klasickej čiernobielej fotografie. Ilustrovanie bude tentoraz vychádzať z motívu rastlín a záhrady a technicky nás čaká práca s čiernobielou fotkou – fotenie na negatív a vyvolávanie v čiernej komore. Dielňa je vhodná pre deti od 6 rokov. Info a prihlasovanie: 0949 354 582, martu@stanica.sk

sobota 17. 5., 17.00

divadelné predstavenie pre deti

Kapor na scéne: O Snehulienke

Kto by nepoznal známy príbeh o Snehulienke … ale viete, ako vyzerá bežný deň Snehulienky v domčeku siedmych trpaslíkov? Prečo Hapčí stále kýcha a čo rozosmeje zamračeného Dudroša? V tejto verzii rozprávky si napr. deti spolu so Spachtošom pripomenú čísla na hodinách, s Vedkom zistia, čo sa môže stať, keď necháme v kúpeľni tiecť vodu bez dozoru. Budú mať možnosť naučiť Dudroša správne pozdraviť a možno aj princ bude pri prebúdzaní Snehulienky potrebovať malú radu a pomoc…Nebude chýbať ani zlá ježibaba a otrávené jablko. Skrátka, tradičná rozprávka v netradičnom zábavno-poučnom prevedení.

Scénar, réžia, účinkujú: Miška Pastorková a Jarka Hatiarová; Výroba bábok: Lukáš Tandara

nedeľa 18. 5., 17.00

študentský komorný koncert

Komorná chvíľka

Pohodový podvečer v kaviarni Stanice spríjemnený hudbou komorného obsadenia obľúbených nástrojov klavír a violončelo. Účinkujú Nikoleta Lučanová – klavír, študentka Žilinskej univerzity v Žiline a Andrea Kovářová – violončelo, študentka Ostravskej univerzity v Ostrave. V programe zaznejú skladby Franza Liszta, Franza Schuberta, Piotra Iľjiča Čajkovského a Francisa Poulenca.

utorok 20. 5., 10.00, 17.00 a 20.00

projekcia

iShorts; Plienky, dôchodok, puberta

Detstvo, puberta, dospelosť, staroba a smrť. Týmto životným etapám sa asi ťažko vyhneme. Čo keď sa ale začnú prelínať a narážať na seba? Práve o týchto situáciách nakrúcali tvorcovia kraťasov, ktorých sme sa zaradili do programu iShorts : Plienky, dôchodok, puberta. Vždy s odstupom, a vždy s nadsázkou. Aj tak z toho života nevyviazneme živí.

streda 21. 5., 19.00

pohybová performance

Ja Ja Ja Ne Ne Ne (Pl): Fight, fight – that´s all we can do

Boj ako šou pre pobavenie publika existuje už od nepamäti. Má v sebe mnoho divadelného – scénu, divákov a účinkujúcich na scéne, ktorí do toho dávajú všetko. Tam ide totiž o veľa!

Pohybová performance Fight, fight, that´s all we can do je inšpirovaná ženským wrestlingom a archetypom ženskej bojovníčky. Myšlienku boja však neponúka len na zdvihnutie adrenalínu a pobavenie. Jednotlivé obrazy v sebe skrývajú rôzne odkazy a prepojenia s bežným životom, kde môže byť boj chápaný vo viacerých rovinách. Pomedzi ne sa v jednotlivých súbojoch performerky pohrávajú s hranicou, ktorú táto šou ponúka a wrestling sa mení na tanec dvoch tiel, v ktorom balansuje hranica intimity, nenávisti, sily a vášne.

Účinkujú: Magda Tuka, Anita Wach; Zvuk a video: Myles Stawman

štvrtok – piatok, 22. – 23. 5.

festival sieťovej kultúry

Multiplace 2014

Multiplace je festival sieťovej kultúry, ktorý od roku 2002 každoročne prebieha paralelne vo viacerých miestach na Slovensku, v Českej republike, Rakúsku, Poľsku, Maďarsku, na Islande a v ďalších krajinách. Hlavným cieľom festivalu Multiplace je podpora tvorby mediálneho umenia a kritická reflexia života a kultúry v prostredí nových technológií. Organizácia festivalu je decentralizovaná, Multiplace je skôr kolektívnou iniciatívou skupiny organizátorov a občianskych združení. V roku 2014 sa časť programu festivalu presunie na dva dni do Žiliny, kde pre vás pripravujeme výstavu v galérii Plusmínusnula, seminár o vzdelávaní v oblasti mediálneho umenia a performance.

nedeľa 25. 5., 17.00

ochutnávka

Orientálna Vegánska nedeľa

Na ďalšej vegánskej nedeli sa zameriame na orientálnu kuchyňu. Ázijské jedlá nie sú u nás žiadnou exotikou a sú veľmi obľúbené. Pretože sa v nej vo veľkej miere používa zelenina, je ľahko stráviteľná a výrazné korenia jej dodávajú šmrnc. Preto je veľmi populárna aj u vegetariánov a vegánov.

utorok 27. 5., 10.00, 17.00 a 20.00

projekcia

Omar (r. Hany Abu-Assad)

Mladého pekára Omara delí od jeho tajnej lásky Nadji múr. Múr, ktorý pretína celé územie Palestíny a ktorý kvôli práci, rodine či láske denne preliezajú stovky mužov. Rovnako ako Omar pritom často o fúz unikajú guľkám strážcov. Na Západnom brehu neexistujú jednoznačné situácie ani jednoduché rozhodnutia, a tak aj Omar musí čeliť bolestnej voľbe. Po atentáte na izraelského vojaka padne do zajatia a vojenská polícia ho donúti hrať hru na mačku a myš. S „komplicmi” – kamarátmi z detstva Tarekom a Amjadom čelia podozreniu zo zrady. Omarovo vnútro je rozpoltené rovnako ako jeho krajina. Všetko čo robí, však robí pre Nadju.

Omar – Hany Abu-Assad / Palestína / 2013 / 97 min / české titulky

streda 28. 5., 19.00

súťažný večer

Filmový kvíz s Petrom Konečným

Máte radi filmy, radi sa o nich rozprávate a ešte radšej súťažíte? Tak nepremeškajte prvý filmový kvíz na Stanici s množstvom zaujímavých ukážok, otázok a netradičných kinematografických disciplín. Ak nás chcete potešiť svojimi filmovými znalosťami, zabaviť sa a vyhrať fajn veci, odporúčame vytvoriť si vopred 2 až 4-členné tímy a prihlásiť sa mailom na rezervacie@stanica.sk. Milovníci a fanúšikovia filmu – vidíme sa na prvom slovenskom, čisto filmovom kvízovaní.

sobota – nedeľa, 31. 5. – 1. 6.

divadelno-pohybový workshop

Hana Varadzinová: Herecký tréning performera v línii telo – priestor – rytmus

Divadelno-pohybová dielňa zameraná na herecký tréning performera v línii telo – priestor – rytmus a na spôsoby objavovania výrazu performera a tiež prácu s prvkami výrazu a artikuláciou fyzického prejavu. Lektorkou dielne je Hana Varadzinová, absolventka pražskej DAMU a súčasne dlhodobá členka medzinárodného divadelného súboru Farma v jeskyni. Účastníci dielne tak majú jedinečnú možnosť vyskúšať si praktické postupy tvorivej a autorskej práce, ktorými herci Farmy v jeskyni prechádzali pri vytváraní vlastných inscenácií. Info a prihlasovanie: 0907 425 221, robo@stanica.sk

  1. Stanica Žilina-Záriečie

Kultúrne centrum Stanica prevádzkuje občianske združenie Truc sphérique. Viac info aj aktuálne o programe na http://www.stanica.sk. Rezervácie lístkov mailom na rezervacie@stanica.sk alebo telefonicky na čísle 0948 344 606.

CAFÉ_Stanica

Kaviareň na Stanici je otvorená každý pracovný deň od 10.00 do 22.00 h a počas večerných akcií, k dispozícii je bezplatný wi-fi hot spot, ktorý poskytuje spoločnosť HMZ Rádiokomunikácie – Bluenet.

  1. Počas školského roka 2013/2014

Ateliéry Stanica

Pondelok

15.00 – 18.00 Pidipondelky (rodiny s batoľatami a predškolákmi)

17.00 – 18.30 Hatta joga s dynamickými prvkami

18.00 – 20.00 Linoryt

18.30 – 20.00 Dahn joga

Streda

15.30 – 17.30 Výtvarka 2 (deti od 12 rokov)

Štvrtok

15.30 – 17.30 Výtvarka 1 (deti 6-11 rokov)

17.30 – 20.00 (prvý a tretí štvrtok v mesiaci) Otvorený klub Na dobrej vlne – ručné pletenie (dospelí 15+)

Piatok

15.30 – 17.00 Minivýtvarka (deti 4-6 rokov)

Info a prihlasovanie: martu@stanica.sk, 0949 354 582. Účasť na Pidipondelkoch a pidiutorkoch je možná aj bez prihlásenia.

Grafická dielňa Uutěrky – grafika, tlač, kníhväzba (konzultácie a otvorené hodiny v dielni podľa individuálneho dohovoru)

Info: mjk@cmail.cz, 0949 849 378