Stanica Žilina – Záriečie – október 2017
piatok – nedeľa, 29. 9. – 1. 10.
festival horského filmu a dobrodružstva
Hory a Mesto Žilina
Doprajte si dávku adrenalínu v pohodlí kinosály. Výber toho najlepšieho z bratislavského festivalu Hory a Mesto doplnený o aktuálne novinky a sprievodný program vám na Stanicu prinášame už po piatykrát. Ťažiskom programu sú ako každý rok strhujúce športové dokumenty rozdelené do tematických blokov – Skala, Sneh, Vzduch, Horské bicykle, Voda a ďalšie. Medzi prvými premietneme záverečný diel tatranskej trilógie Erika Baláža Živá rieka s osobnou účasťou tvorcov, tešiť sa tiež môžete na interaktívnu prezentáciu Horskej záchrannej služby, či rozprávanie horského vodcu Pavla Rajtára. Hory a Mesto je festival, na ktorom sa nudiť rozhodne nebudete.
utorok 3. 10., 17.00 a 20.00
kino
Nina (r. Juraj Lehotský)
Nina má 12 rokov, jej rodičia sa rozvádzajú a svet, ktorý doteraz poznala, sa jej rozpadá pred očami. Otec a mama tvrdia, že chcú pre ňu len to najlepšie, ale akoby mysleli len na seba. Nina im nerozumie, cíti sa opustená a oklamaná – nie je už takmer nič, čomu by mohla veriť. Jedinou istotou v jej svete je plávanie – dáva jej pocit pokoja a opory a nahrádza všetko, čo jej doma chýba. Keď je ohrozená jej účasť na plaveckých pretekoch, rozhodne sa pre radikálny krok.
Nina – Juraj Lehotský / SR, ČR / 2017 / 82 min
štvrtok 5. 10., 19.00
fyzické divadlo
T.I.T.S. (CZ/NOR): Forced Beauty
Forced Beauty je audio-vizuálne pohybové predstavenie o ľudskej túžbe ovládať jeden druhého, o fascinácii násilím a zvláštnostiach empatie. Vitajte v bolestivom svete lásky a nenávisti, nekonečného vyjednávania, očarenia, slasti a trápenia. Dve ženy – dve telá krúžia okolo seba v napätej atmosfére za sprievodu rafinovaného zvuku. Ako „krvavá“ bude táto „Krvavá Mary“?
Predstavenie je inšpirované (re)prezentáciou násilia v našom každodennom živote a mocenskými štruktúrami vo vzťahoch. T.I.T.S. konfrontujú svoju fascináciu násilím a zároveň pracujú „s“ a „proti“ klišé ženskosti. Text dialógu bol inšpirovaný nenávistnými internetovými komentármi určenými ženám a na základe voľne dostupných popisov skutočných vrážd.
Koncept, choreografia, performer: Nela H. Kornetová (CZ/NOR)
Choreografia, performer: Lærke Grøntved (DK)
sobota – nedeľa, 7. – 8. 10.
seminár pre učiteľov ZUŠ
Hudba ako čin – progresívne postupy hudobnej edukácie
V spolupráci s Katedrou hudobnej výchovy Pedagogickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave pokračujeme v realizácii cyklu ministerstvom akreditovaných seminárov (v rámci kontinuálneho vzdelávania učiteľov) pod lektorským vedením Tomáša Boroša a Ivana Šillera. V poradí druhý intenzívny víkend je určený pre účastníkov, ktorí absolvovali úvodný seminár v júni.
utorok 10. 10., 17.00 a 20.00
kino / Be2Can
Štvorec (r. Ruben Östlund)
Christian je kurátorom švédskeho múzea moderného umenia. Úspešný, atraktívny, rozvedený otec dvoch dcér spĺňa ideál vzdelaného mestského liberála, ktorý sa snaží citlivo vnímať aktuálne spoločenské problémy. S nimi ladí aj pripravovaná výstava konceptuálneho umenia, v ktorej dominuje inštalácia štvorca 4 x 4 metre vo verejnom priestore; štvorca, v ktorom platia pravidlá absolútnej rovnosti a tolerancie. Ako ale takúto myšlienku predať v mediálne zahltenom a nesústredenom prostredí, ktoré žije predovšetkým virálnymi udalosťami? Zatiaľ čo „hip“ marketingoví experti vymýšľajú rôzne stratégie, Christianovi ktosi ukradne mobil. A v snahe získať ho späť roztočí kurátor nevedomky špirálu udalostí, ktoré spochybnia nielen jeho osobné kvality a výstavu, ale aj postavenie inštitúcie, ktorú reprezentuje. Film získal Zlatú palmu na festivale Cannes 2017.
Štvorec (The Square) – Ruben Östlund / SE, DK, D, FR / 2017 / 142 min / české titulky
streda 11. 10., 19.00
kino / KineDok
Normálny autistický film (r. Miroslav Janek)
Päť neobyčajných detí, ktoré spoločnosť označila jednotiacim a nelichotivým termínom „autistické“. Popredný český dokumentarista s jedinečnou autorskou víziou nás vyzýva, aby sme raz a navždy prestali vnímať autizmus ako medicínsku diagnózu a snažili sa pochopiť ho ako fascinujúci spôsob rozmýšľania, ktorý je niekedy šialene ťažké dešifrovať. Pretože kto posúdi čo je normálne – žiť v neustálom strese neuvedomujúc si absurditu moderného spôsobu života, alebo starostlivo hľadať poriadok, pokoj a ticho vo svete?
Normálny autistický film – Miroslav Janek / ČR / 2016 / 90 min
sobota 14. 10., 10.00 – 17.00
kutilská dielňa (nielen) pre ženy
Do-it-herself: Šitie na stroji
Kdekto má doma šijací stroj. Svoj, po mame, či po babke. A kdekto si občas potrebuje skrátiť nohavice alebo zašiť dieru na obľúbenej taške. Lenže ako na to? Doneste si svoj stroj na Stanicu! Lektorka pre túto dielňu, pani Hanka Lysičanová, vám ukáže, ako sa navlieka niť, tá vrchná aj tá spodná, na čo slúžia všetky tie koliečka a gombíky a prevedie vás všetkými druhmi stehov a základmi šitia na stroji. V prípade, že žiadny šijací stroj nemáte, ale chceli by ste s nami šiť, dajte nám vedieť. Skúsime vám nejaký zohnať. Prihlasovanie mailom na nienke@stanica.sk.
sobota 14. 10., 20.00
koncert
nvmeri
Po krste na tohtoročnej Pohode a vydaní nového albumu „I Don’t Think So“ v júli tohto roku vyráža skupina nvmeri na jesenné turné. V programe sľubujú miešať nové skladby s predošlými singlami. Pri tom všetkom nemôže chýbať ich povestná dávka improvizácie a spontánnych zvratov.
nvmeri sú Pišta Kráľovič, Miro Tuchyňa a Paľo Javorník a za dekádu svojho pôsobenia prešli viacerými zvukovými premenami. V ich najnovšej tvorbe zjavne počuť návrat k vplyvom čiernej hudby, ktorú absorbovali počas pôsobenia v kostoloch, kde sa spoznali. Komplexné, ale tanečné „grúvy“ usporiadané do hravých celkov, soulové gitary, energické synťákové plochy dopĺňajú hutné basové linky a harmonické vokály všetkých hudobníkov.
nedeľa 15. 10., 10.00 – 20.00
food festival
Vegánske hody Žilina 2017
Najväčší vegánsky food festival na Slovensku po prvýkrát prichádza aj do Žiliny. Tešiť sa môžete na množstvo udržateľných a ohľaduplných jedál bez živočíšnych výrobkov ako mäso, mlieko či vajcia. Predstavia sa vám reštaurácie, kuchárske talenty, ale aj obchody s vegánskymi potravinami či kozmetikou. Čakať na vás bude celodenný program s prednáškami, kuchárskymi show, ale aj s infostánkami neziskových organizácií. Organizátorom podujatia je občianske združenie Vegánske hody Slovensko.
utorok 17. 10., 17.00 a 20.00
kino / Be2Can
O tele a duši (r. Ildikó Enyedi)
Maďarský film O tele a duši je nekonvenčná love story dvoch odlišne zmrzačených ľudí: starnúceho finančného riaditeľa bitúnku a mladej uzavretej kvalitárky mäsa. Obaja hrdinovia, postupne ohromení zistením, že majú rovnaké sny, sa ich postupne pokúšajú spoločne plniť. Snímka, ktorá nenásilne spája chladné pozorovanie a nezvyčajnú emocionalitu ťaží z výraznej vizuálnosti: z precíznych geometrických kompozícií, neokázalého prelínania lyrickosti a brutality, symbolického využitia farieb i sústredenej práce s hercami. Je celkom pochopiteľné, že si práve tento film, ktorý medzi riadkami a pomocou snových metafor hovorí o mnohých súčasných spoločenských traumách, odniesol z tohtoročného Berlinále hlavnú cenu – Zlatého medveďa.
O tele a duši (A Teströl és Lélekröl) – Ildikó Enyedi / HU / 2017 / 116 min / české titulky
streda 18. 10., 18.00
cestovateľský festival
Cestou necestou
Do októbrového vydania cestovateľského festivalu Cestou necestou sa vošli tri dobrodružné prednášky. Pavol Urban bude hovoriť o skydivingu – skákaní z lietajúcich objektov z výšky 1000 a viac metrov. Milada Konečná porozpráva o tom, ako precestovala sama naprieč Južnou Amerikou a Michal Knitl odprezentuje štyri tipy na túry v Európe – Orliu prť v Poľsku, hrebeň Fagaráša a Pietra Craiului v Rumunsku, okolie Tre Cime v talianskych Dolomitoch a pohoria Rila a Pirin v Bulharsku.
štvrtok 19. 10., 19.00
tanečný dvojvečer
bees-R: Zrkadlenie & Anton Lachký: Nočná ilúzia
bees-R: Zrkadlenie
Sólo tanečníčky Jany Terekovej rozvibruje sálu pohybom, ktorý je dynamicky prepojený so súčasnou poéziou Zuzany Husárovej a organickou, naživo hranou elektronickou hudbou Josepha Champagnona. Tanečníčka deformuje svoje telo a pohyb. Poézia kúskuje realitu na drobné filozofické úvahy. Zrkadlo, nedokonalosť, krása, ľahkosť. Magické vizuálne momenty rozvibrované v premise aké si požičiaš, zrkadlové, také vráť…
Anton Lachký: Nočná ilúzia
Anton Lachký je tanečník a choreograf tvoriaci v krajinách po celom svete. Pre jeho tvorbu je charakteristická nevšedná energia vo fyzickom prejave. V roku 2016 prichádza na Slovensko, aby spolu so šesticou mladých tanečníkov vytvoril predstavenie s názvom Nočná ilúzia – oslavu tanca, mladosti, energie a zmyslu pre jednoduchosť a žart. Mladí tanečníci sa dostávajú na hranicu svojich fyzických možností a v neutíchacej dynamike stvárňujú surreálny svet izolovanej osady, ktorej sú jedinými obyvateľmi. Sú spokojní. Udržujú si svoje rituály a nič viac im k šťastiu nechýba.
Choreografia: Anton Lachký
Tancujú: Barbora Janáková, Simona Tonková, Kei Mimakiová, Veronika Čimborová, Jakub Jeňo, Andrej Štepita
utorok 24. 10., 17.00 a 20.00
kino / Be2Can
Cesta času (r. Terrence Malick)
Takmer štyridsať rokov sa vo vizionárskej mysli jedného z najvýznamnejších amerických režisérov Terrenca Malicka rodila myšlienka na ambicióznu esej, ktorá nakoniec dostala tvar filmu Cesta času. Film sa nezaoberá ničím menším ako vznikom, vývojom a zánikom známeho vesmíru, životným cyklom slnečnej sústavy. V centre Malickovej pozornosti pochopiteľne leží evolúcia rôznych živých foriem, ich rozmanitej podoby, premeny od jednobunkových organizmov až po formovanie ľudskej civilizácie. Na tvorbe unikátneho dokumentu sa podieľal celý rad významných osobností vedeckého sveta, paleontológovia, biológovia, astrofyzici z prestížnych centier z celého sveta.
Cesta času (Voyage of Time: Life’s Journey) – Terrence Malick / FR, D, USA / 2016 / 90 min / české titulky
streda 25. 10., 18.00
divadelné predstavenie
Théaterapia: Vlčica
Vlčica je autorské predstavenie divadelnej skupiny Théaterapia. Rozpráva príbeh šiestich žien v rôznych etapách života. Zachytáva ženskú dušu prostredníctvom archetypov a symbolov. Oslovuje na podvedomej úrovni. Vlčica prináša nadčasové témy a obracia pozornosť do vnútra človeka.
Théaterapia je divadelná skupina pod vedením herečky Kristíny Sihelskej zo Žiliny. Spája divadlo a terapiu. V procese tvorby prechádza herec terapiou: sebapoznaním získava odstup, vďaka ktorému sa mu otvárajú nové možnosti nielen na javisku, ale aj v živote. Divák zažíva „terapiu“ prostredníctvom zrkadla, ktoré mu predstavenie nastavuje.
Réžia: Kristína Sihelská
Hrajú: Michaela Pavlíková, Kristína Hájovská, Martina Várnaiová, Katarína Boborová, Silvia Amato a Kristína Sihelská
štvrtok 26. 10., 20.00
koncert
Shilpa Ray (USA)
Newyorská diva indického pôvodu Shilpa Ray príde do Žiliny predstaviť nový album Door Girl, pre ktorý zbierala materiál počas doby, kedy bola trhačkou lístkov v klube Pianos v New Yorku. Novinka je plná komentárov o spoločensko-politickom dianí v Amerike. Shilpa Ray istý čas figurovala ako vokalistka v sprievodnej kapele Nicka Cavea – The Bad Seeds, s vlastnou skupinou mu robila predkapelu na dvoch turné, jej EP It’s All Self Fellatio vydal pod svojím vydavateľstvom Bad Seed. Že si ju obľúbil, asi nebude náhoda. S kombináciou osobitého, ľahko rozpoznateľného hlasu a blues-punkového zvuku kapely s typickým harmoniom je pomerne veľká pravdepodobnosť, že uhranie aj vás.
sobota – nedeľa, 28. – 29. 10.
detské sympózium
DTBZ workshop
Ďalšie zo série prípravných stretnutí projektu, ktorý v rovnocennej spolupráci prepája deti a súčasných experimentálnych hudobníkov. Workshop zaoberajúci sa podobami hluku a jeho vzťahom k informáciám, tiež trochu jazykovými teóriami a čarom technologických nedorozumení. Pod vedením hudobníka Jiřího Suchánka sa zas o krok posunieme k finálnej podobe blížiaceho sa predstavenia.
sobota 28. 10., 17.00
bábkové divadlo pre deti
Loutky bez hranic: Príbehy malej Lupitiny G.
Mexická oslava Dušičiek je farebná, veselá a živí aj mŕtvi sa s radosťou stretávajú a spoločne si rozprávajú svoje príbehy. Poďme se pozrieť do rodiny malej Lupitiny, kde práve začína Día de los Muertos – mexický sviatočný Deň mŕtvych. Bude se tancovať, bude sa spievať a bude sa rozprávať. Aj tu, v Zemi mŕtvych, se všetci radi od srdca zasmejú! Veselá bábková výprava do Mexika za tamojšou farebnou oslavou Dušičiek, aby sme si pripomenuli, že smrti sa netreba báť, pretože je to prirodzená súčasť nášho života. Po predstavení bude nasledovať výtvarná dielňa – spoločne si vyrobíme magnetické bábky.
nedeľa 29. 9., 19.00
cestovateľské kino
Lada Svetom: LADÁzia 2017
Dvojmesačná cesta na dvoch Ladách do juhovýchodnej Ázie bola dosiaľ najkolosálnejšia výprava projektu LADA Svetom aj preto, že cestou zničili veľmi veľa kolies .) Brutálne kazašské horúčavy, najlepší šašlík na svete v Uzbekistane, závod s časom na neexistujúcej tadžickej ceste, či pokorenie výškového rekordu a dosiahnutie 4600 metrov nad morom… ťahaním na lane. Ako dostatočne zabojovať s čínskou byrokraciou a koľko vody dokáže v indickej monzúnovej oblasti napršať do Vasiľa s vybitým sklom. Aj tieto životne dôležité otázky zodpovie premiérová prezentácia poslednej výpravy chalanov z LADA Svetom.
utorok 31. 10., 17.00 a 20.00
kino / Be2Can
Tá, ktorá odišla (r. Lav Diaz)
V roku 1997, po tridsiatich rokoch vo väzení, vstupuje Horácia do úplne cudzieho sveta: manžel jej zomrel a hoci sa znovu skontaktovala s dcérou, svojho syna nájsť nemôže. Čoskoro však zistí, čo sa nezmenilo – moc a výsady elít. Iróniou zostáva, že Horáciin bývalý aristokratický milenec Rodrigo, ktorý zosnoval jej uväznenie, je teraz sám väzňom vlastnej zlatej klietky: rovnako ako jeho bohatí priatelia, aj on prestal vychádzať z domu pre eskaláciu únosov bohatých. Horácia sa rozhodne z tejto hystérie vyťažiť a pripravuje pomstu.
Filmový solitér Lav Diaz opäť rozvíja tému filipínskych dejín a odhaľuje temné prúdy, ktoré dodnes formujú jeho krajinu. Film Tá, ktorá odišla je prenikavou štúdiou o priepasti medzi chudobnými a bohatými, medzi minulosťou a prítomnosťou – Diaz zachytáva v tých najmenších gestách zakotvenú históriu inštitucionálnych privilégií, spoluviny a arogancie, ktoré prispeli k priepastným rozdielom v dnešnej filipínskej spoločnosti. Film získal Zlatého leva na MFF Benátky 2016.
Tá, ktorá odišla (Ang babaeng humayo) – Lav Diaz / Filipíny / 2016 / 226 min / české titulky