Stanica Žilina – Záriečie – november 2019


utorok – streda, 5. – 6. 11.
Filmový festival inakosti
Filmový festival inakosti je festivalom pre lesby, gejov, bisexuálnych, transrodových a intersexuálnych ľudí (LGBTI menšina), ich rodiny, deti a priateľov. Vznikol, aby kultivovane, prezentovaním kvalitných diel svetovej a domácej kinematografie, zabával nielen filmových fanúšikov všetkých sexuálnych orientácií a rodových identít, bojoval proti homofóbii a xenofóbii, podnecoval spoločenskú diskusiu a riešenie problémov stále prehliadanej LGBTI menšiny na Slovensku. Hlavnou hodnotou podujatia je rešpekt a pestrosť.

utorok 5. 11.
17.00 Závrať (Concussion) – Stacie Passon / USA / 2013 / 96 min / slovenské titulky
20.00 Paris is burning – Jennie Livingston / USA / 1990 / 71 min / slovenské titulky
21.30 Queer Karaoke

streda 6. 11.
17.00 Krátke filmy FFI
20.00 Neskrotený (Sauvage) – Camille Vidal-Naquet / FR / 2018 / 99 min / české titulky

piatok 8. 11., 20.00
koncert a párty
Urbsounds label night: Dead Janitor, Urbanfailure, Vrtačky po desáté hodině, Makkatu
Urbsounds je bratislavské vydavateľstvo elektronickej hudby, do Žiliny mieri predstaviť štvoricu slovenských producentov – Makkatu, Dead Janitor, Vrtačky po desáte hodině a Urbanfailure. Zabudnite na žánre a štýlové hranice – všetkých štyroch v prvom rade baví zvuk v akejkoľvek podobe.

sobota 9. 11., 16.00
divadlo pre deti
Divadlo Lab VŠMU Bratislava: Kačka, smrť a tulipán
Adaptácia rovnomennej knižnej predlohy Wolfa Elbrucha, ktorá v roku 2006 získala prestížnu medzinárodnú cenu H. Ch. Andersena, prináša nadčasový príbeh priateľstva obyčajnej kačky a Smrti. Predstavenie je vhodné pre divákov od 6 rokov.

sobota 9. 11., 19.00
autorská projekcia s čítačkou
Osamelí bežci: Ideme ďalej! (r. Martin Repka)
Celovečerná dokumentárna roadmovie rozpráva príbeh a históriu legendárnej básnickej skupiny Osamelí bežci, ktorú v 60. rokoch minulého storočia založili predstavitelia progresívneho prúdu v modernej slovenskej poézii – Ivan Laučík, Peter Repka a Ivan Štrpka. Projekcia filmu bude doplnená o čítanie z nových kníh Osamelých bežcov a diskusiou. Film osobne uvedú Ivan Štrpka a Peter Repka, plus členovia štábu – režisér Martin Repka, producent Maroš Šlapeta a strihač Michal Kondrla.
Osamelí bežci: Ideme ďalej! – Martin Repka / SR / 2019 / 82 min

utorok 12. 11., 17.00 a 20.00
kino / Be2Can
Synonymá (r. Nadav Lapid)
Izraelský mladík Yoav, ktorý práve prišiel do Paríža, sa z dosť komických dôvodov ocitne nahý a bez všetkých osobných vecí v kúpeľni prázdneho bytu. Zachráni ho pár, ktorý býva o poschodie vyššie. Yoav dostane peniaze a oblečenie, aby mohol začať nový život. Aj keď uteká pred svojou rodnou krajinou, ktorú považuje za „odpornú, páchnucu, obscénnu a vulgárnu“, pred svojou identitou uniknúť nedokáže. Je jedno, akým jazykom hovoríte, niektorých rodných synoným sa skrátka zbaviť nedá. Film si odniesol z tohtoročného Berlinale hlavnú cenu – Zlatého medveďa.
Synonymá (Synonymes) – Nadav Lapid / FR, IL, DE / 2019 / 123 min / české titulky

štvrtok – sobota, 14. – 16. 11.
cestovateľský festival
Cestou necestou
12 prezentácií počas 3 dní. Ako prežiť 5 rokov na cestách? Ako sa cestuje s Transibírskou magistrálou? Freeride v Ťanšane, Lofoty, Island, Nový Zéland, Japonsko, 3.800 kilometrov peši po Pacifickej hrebeňovke, dve „drakule“ na „felde“ do Gruzínska i mnoho ďalšieho uvidíte na novembrovom vydaní obľúbeného cestovateľského festivalu.

štvrtok a piatok, 21. a 22. 11., 19.00
divadelné predstavenie
D’epog: SÉRIA, SÉRIA, SÉRIA, SÉRIA
Umelecké dielo tematicky rozoberá organizáciu ľudskej spoločnosti, systematizáciu medziľudských vzťahov, efektivizáciu práce a zvyšovanie výkonnosti, mechanizmy kontroly, ovládania a riadenia, komunikačnú presýtenosť a riziko destabilizácie a kolapsu. Čiastkové témy nazerá cez perspektívu individuality a kolektivity, centralizácie a decentralizácie, aktivity a pasivity. Východiskom praktickej stránky projektu je konfrontačné rozhranie medzi prostredím scénickej a virtuálnej reality atakujúce možnosti diváckej percepcie a testovania jej limitov.
Réžia: Lucia Repašská
Účinkujú: Zdeněk Polák, Janet Prokešová, Radim Brychta, Zuzana Smutková, Magda Straková

sobota 23. 11., 10.00 – 17.00
workshop
Kurz výroby prírodných mydiel
Celodenný kurz výroby mydiel studeným procesom pod vedením skúsenej lektorky Ing. Zuzany Gegovej, ktorá sa venuje výrobe mydiel a prírodnej kozmetiky niekoľko rokov. Prihlasovanie na http://www.stanica.sk.

sobota 23. 11., 15.00 a 17.00
divadlo pre deti
Divadlo Gasparego: Jean Favoritka
Dielo jedného z najvýznamnejších francúzskych humoristov a ilustrátorov J. J. Sempého rozpráva dojemný príbeh o priateľstve, dôvere a ješitnosti a tiež o veľkej láske k cyklistike. Hrdinom je opravár bicyklov, ktorým rozumie telom i dušou no predsa len skrýva jedno veľké tajomstvo. Predstavenie je vhodné pre divákov od 6 rokov.

nedeľa 24. 11., 19.00
prednáška
Whiskyho cestovateľské kino: Juhozápad USA
Rozľahlé púšte a obrovské kaňony Arizony, offroadové prejazdy jesennými lesmi Colorada až do štvortisícových výšok Rocky Mountains, bizarné skalné útvary v Antelope Canyon, či v Monument Valley v Utahu, obrovské pieskové duny národného parku Great Sand Dunes, úchvatné meandre rieky Colorado v NP Canyonlands, jedna z najmalebnejších pobrežných ciest na svete a biele tichomorské pláže pod vysokými skalnými útesmi kalifornskej oblasti Big Sur, horúce Death Valley, či treking v nádhernom NP Zion, najvačšie stromy na svete v NP Sequoia, ale aj hlavné mesto gýča a nevkusu Las Vegas alebo charizmatické San Francisco… aj o tomto bude reč na ďalšom pokračovaní Whiskyho cestovateľského kina.

utorok 26. 11.
projekcie filmu 17.00 a 20.30
diskusia s tvorcami filmu 19.00
Amnestie (r. Jonáš Karásek)
Autorská projekcia nového česko-slovenského filmu Amnestie. Diskutovať bude režisér Jonáš Karásek a producent a scenárista Maroš Hečko. Moderátorom debaty je Fedor Blaščák – zostavovateľ novej historickej publikácie Amnestie, ktorá vyšla v nakladateľstve Slovart pri príležitosti uvedenia filmu.
Dramatický príbeh troch rodín sa odohráva počas veľkých spoločenských zmien, na ktorých pozadí vzniká nové demokratické Československo. Porážka totality, Havlove amnestie a následné udalosti v leopoldovskej väznici výrazne vstúpia do ich životov.
Amnestie – Jonáš Karásek / SR, ČR / 2019 / 130 min

streda 27. 11., 19.00
autorská projekcia / KineDok
Tarzanove semenníky (r. Alexandru Solomon)
V Abcházsku sa výskumníci snažia dosiahnuť to, o čom ľudstvo dávno sníva – ovládnuť prírodu, predĺžiť život a dobyť vesmír… Na tento účel už 90 rokov využívajú opice. V roku 1927 priviezli do mesta Suchumi orangutána Tarzana, pomocou ktorého mali vytvoriť kríženca človeka a opice, čo bolo prvým krokom k založeniu opičej škôlky. Od tých čias pokusy na primátoch na Kaukaze pokračujú a posúvajú hranice vedy až smerom k fikcii. Opice sa využívali na vynájdenie elixíru dlhovekosti či lieku na rakovinu, boli vyslané do vesmíru… A tento príbeh trvá dodnes.
Film premietneme za účasti scenáristu a kameramana snímky Radu Gorgosa.
Tarzanove semenníky (Ouale lui Tarzan) – Alexandru Solomon / RO, FR / 2018 / 105 min / slovenské titulky

piatok 29. 11., 20.00
koncert
Lyrik H
Je to dvadsaťdva rokov odkedy Lyrik H vydal s prievidzskou kapelou JSS album Kompromis. Spoluzakladateľ projektov Zlokot a Modré hory však svoj prvý sólo albumu s názvom Ja vydal až tento rok, ako bonus pribudlo aj EP Sladkých 16. Na koncerte sa Lyrik H predstaví s ostrieľaným klávesistom a producentom Rolandom Kánikom. Pripravili program, ktorý je prierezom Lyrikovej doterajšej tvorby, s dôrazom na najnovšie nahrávky, pričom nebudú chýbať, možno nečakané, live úpravy viacerých skladieb.

nedeľa 1. 12., 19.00
jazyková kaviareň
BlaBlaBar #11
Decembrové vydanie jazykovej kaviarne BlaBlaBar sa ponesie v neformálnej atmosfére. Prineste si svoje obľúbené stolové hry alebo karty – spoločne sa zabavíme ich spoznávaním a hraním a strávime čas rozhovormi s novými ľudmi. Vstup je voľný, no potešíme sa drobnému občerstveniu.