Stanica Žilina – Záriečie – marec 2019


piatok 1. 3., 19.00
autorská projekcia
Po sezóne (r. Andrea Kalinová)
Uprostred Trenčianskych Teplíc stojí jedna z najhodnotnejších stavieb na Slovensku – sanatórium Machnáč. Skvost funkcionalizmu, národná kultúrna pamiatka, budova európskeho významu a opus magnum architekta Jaromíra Krejcara. Napriek tomu však chátra, neustále mení majiteľov, trpí pod nájazdmi vandalov a jej stav sa z roka na rok zhoršuje. Dokument sa venuje fenoménu tejto výnimočnej budovy prostredníctvom ľudí, ktorí boj za záchranu Machnáča ešte nevzdali. Chce sprostredkovať pocity, ktoré tento dom vyvoláva ešte dnes v ľuďoch rôznych generácií, priblížiť nezvyčajný život pražského bohéma, architekta Jaromíra Krejcara, vzdať hold funkcionalizmu, ale najmä nastoliť otázku, prečo sa významná pamiatka, akou liečebný dom Machnáč je, nachádza v takom zlom stave.
Projekciu doplní diskusia s režisérkou Andreou Kalinovou.
Po sezóne – Andrea Kalinová / SK / 2018 / 35 min / slovensky + anglické titulky

sobota 2. 3., 16.00
rodinné kino
Dilili v Paríži (r. Michel Ocelot)
„Úžasný výlet do Paríža v období „krásnych čias“ pre celú rodinu.” Animovaná rozprávka Dilili v Paríži je ďalším filmom z dielne Michela Ocelota, ktorý nám prostredníctvom dobrodružstva malého dievčatka priblíži obdobie belle epoque v dejinách Francúzska. Odvážna Dilili spolu so svojím kamarátom Orelom sa vydajú po stopách spolku, ktorý stojí za únosmi dievčat v Paríži. Mladí hrdinovia stretnú počas svojho „vyšetrovania“ významné osobnosti tej doby – od Marie Curie až po Marcela Prousta. Každá z nich im poskytne pomocnú ruku či indíciu. Dostanú sa na pozoruhodné miesta, do tajomného prípadu sa prelína mágia a na jeho konci sa tradične stretne dobro so silami temna.
Dilili v Paríži (Dilili à Paris) – Michel Ocelot / FR / 2018 / 95 min / slovenský dabing

utorok 5. 3., 17.00 a 20.00
autorská projekcia
Ostrým nožom (r. Teodor Kuhn)
Ľudovítovi zavraždili neonacisti jediného syna. Kvôli nefunkčnému súdnemu systému sú však páchatelia prepustení na slobodu a Ľudo sa všetkými silami snaží dosiahnuť ich opätovné zadržanie. Bojuje s apatickou políciou, oportunistickou sudkyňou, ale aj s faktom, že svojho syna dostatočne nepoznal a nebol mu oporou. Čím viac sa viní za jeho smrť, tým viac sa rozpadá jeho vzťah s manželkou a dcérou. A tým úpornejšie sa snaží zasahovať do vyšetrovania. Keď sa však dozvie, že za synovou smrťou nestál náhodný útok extrémistov, ale organizovaná zločinecká skupina, uvedomuje si, že stojí proti nepriateľovi nad svoje sily. Pokúsi sa zachrániť aspoň to, čo mu ešte ostalo – vlastnú rodinu.
Film inšpirovaný smrťou a následným bojom otca Daniela Tupého premietneme za osobnej účasti režiséra.
Ostrým nožom – Teodor Kuhn / SK / 2019 / 89 min / slovensky + anglické titulky

streda 6. 3., 18.00
cestovateľský festival
Cestou necestou
Na marcovom vydaní cestovateľského festivalu Cestou necestou uvidíte juhovýchodnú Áziu v podaní Dávida Vargu – úchvatné prírodné scenérie z vtáčej perspektívy, či pomalé životné tempo laoského vidieka, ikonu Kysúc Michala Tlelku s ďalším šialeným výletom, tentokrát do Kazachstanu, či Filipa Lehotského a jeho útek do Nepálu.

piatok 8. 3., 20.00
koncert
Midi Lidi (CZ), Ventolin (CZ), 1flfsoap (CZ)
Elektropopová skupina Midi Lidi je na scéne od roku 2006 a za ten čas si získala početné publikum. Chytľavé pesničky s ironickými textami sú zárukou výborných koncertov. David Doubek alias Ventolin cez deň prednáša na univerzite, po večeroch zabáva na koncertoch. Jeho hviezda vystrelila minulý rok po vydaní novinky Vitajte. K živému hraniu používa staré samplery, analógové syntezátory a archaické drummachiny. Ventolinova živá show patrí medzi top klubové zážitky na českej a slovenskej scéne. Hudba 1flfsoap vzniká priamo na pódiu. Živé bicie, nezameniteľná gitara a veľký podiel improvizácie dáva dohromady tanečné sety, ktoré nemajú vopred jasný koniec.

nedeľa 10. 3., 19.00
divadelné predstavenie
Søren Kierkegaard
Predstavenie sprostredkúva život, dielo a myšlienky dánskeho filozofa Sørena Kierkegaarda. Za pomoci použitia jeho originálnych textov, bábok a jemného autorského vkladu do textu sa tvorcovia snažili vytvoriť obraz života muža, ktorý je považovaný za otca existencializmu a svojim dielom priamo ovplyvnil mnohých mysliteľov a tvorcov.
Inscenácia vznikla v rámci projektu Štúdia 12 „Mliečne zuby“ – experimentálneho laboratória súčasnej drámy bez žánrového obmedzenia. Ambíciou projektu je podporovať vznik a realizáciu pôvodných autorských projektov mladých divadelných tvorcov.
Réžia: Silviu Debu
Text a koncept: Søren Aabye Kierkegaard, Mário Drgoňa, Rebeka Mehlyová
Účinkujú: Mário Drgoňa, Matej Truban

utorok 12. 3., 17.00 a 20.00
kino
Striedavá starostlivosť (r. Xavier Legrand)
Myriam a Antoine Bessonovci se rozviedli. Syna Juliena dostala do opatere matka, ktorá se ho snaží chrániť pred otcom, o ktorom tvrdí, že je agresívny. Antoine však prosí o striedavú starostlivosť. Julien je svedkom stupňujúceho sa konfliktu medzi jeho rodičmi a je donútený ísť na hranicu svojich možností, aby zabránil tomu najhoršiemu.
Striedavá starostlivosť (Jusqu᾿à la garde) – Xavier Legrand / FR / 2017 / 93 min / české titulky

utorok 19. 3., 17.00 a 20.00
kino / Crème de la Crème
Bojovníčky slnka (r. Eva Husson)
Mladá právnička Bahar je na návšteve rodiny v Kurdistane. Pri útoku extrémistov zomiera jej manžel; ona sama a jej syn sa spolu s ďalšími ženami a deťmi stávajú rukojemníkmi islamistov. Niekoľko mesiacov po úspešnom úteku velí Bahar jednotke Slnečných bojovníčok. Jej cieľom je dobyť mesto, kde ju postretla tragická udalosť a získať späť svojho syna. Film Bojovníčky slnka je sugestívnym pohľadom na hrdinstvo všedných ľudí vo vyhrotenej životnej situácii.
Bojovníčky slnka (Les filles du soleil) – Eva Husson / FR, BE, CH / 2018 / 115 min / české titulky

sobota 23. 3., 13.00 – 17.00
kutilská dielňa (nielen) pre ženy
Do-it-herself: Kokedama
Kokedama (alebo machová guľa) je japonské umenie tvarovania koreňov rastlín do hlinenej gule pokrytej machom a zviazanej motúzom. Pochádza zo 17. storočia a je odnožou bonsají. Tento workshop je určený pre tie a tých z vás, ktorí si chcete precvičiť trpezlivosť a nebojíte sa zašpiniť ruky od hliny. Výsledkom našej práce bude rastlinka zasadená v machovej guľke, ktorú si môžete zavesiť zo stropu alebo vložiť do misky ako výnimočný živý objekt. V prípade záujmu o účasť je potrebná registrácia vopred mailom na nienke@stanica.sk.

nedeľa 24. 3., 19.00
prednáška
Whiskyho cestovateľské kino: Maroko
6.000 km najazdených po celom Maroku, šialený Marakéš, Féz a labyrint uličiek jeho obrovskej mediny, výstup na štvortisícový Jebel Toubkal, atlantické aj stredozemné pobrežie, Veľký a Stredný Atlas, Ríf aj Antiatlas, Sahara, neopakovateľná atmosféra mestských aj vidieckych trhov, berberské dedinky v turistami neobjavených oblastiach, ale aj moderné bulváry veľkých miest… Aj o tomto bude reč na ďalšom Whiskyho cestovateľskom kine.

utorok 26. 3., 17.00 a 20.00
kino / Crème de la Crème
Je mi fajn, s. r. o. (r. Benoît Delépine, Gustave Kervern)
Monique vedie spoločenstvo Emauzy blízko mestečka Pau, kde zamestnáva ľudí, ktorí sa dostali na dno a dostávajú novú šancu. Po rokoch sa z ničoho nič vráti jej brat Jacques – ľahtikársky darmožráč, ktorého zaujíma len jediné: ako zbohatnúť. Jacquesa k novému podnikateľskému zámeru inšpiruje jeho bývalý spolužiak, ktorý investoval do svojho nového imidžu a tak sa stal úspešným. Dostane „geniálny“ nápad. Nahovorí Monique a zopár ďalších priateľov z jej komunity, že jedinú možnosť, ako začať nový život, ponúka plastická chirurgia. A tak sa spolu vydajú na bizarnú cestu do Bulharska, kde je takýto zákrok pomerne lacný.
Je mi fajn, s.r.o. (I Feel Good) – Benoît Delépine, Gustave Kervern / FR / 2018 / 103 min / české titulky

streda 27. 3., 20.00
koncert
Kalle (CZ) a akustickou kapelou, Ane Bjerkan (NO)
Melancholicky krásna hudba s jedným z najkrajších hlasov českej nezávislej scény. Táborská dvojka Kalle zahrá vo výnimočnom šesťčlennom zložení, kde namiesto pedálových efektov uvidíte na pódiu klasické akustické nástroje. Spev, akustická gitara, basa, bicie, harmónium a violončelo v súhre, ktorá zachováva post-rockovú atmosféru živých koncertov Kalle a vkladá do nej nový rozmer. Prierez z oceňovaných albumov Saffron Hills a Live from the Room doplnia aj nové skladby. Ane Bjerkan si svojím výnimočným hlasom a charizmou postupne získava zaslúženú pozornosť medzi nastupujúcou generáciou nórskych umelcov. Aj keď Ane nie je nijako zviazaná žánrami, jej tvorba sa dá popísať ako temnejší pop so stopami po nórskom folku, ale i jazze.

sobota 30. 3., 15.00 a 17.00
bábkové divadlo pre deti
Alžběta Vitvarová a kol.: Dlhý, široký a bystrozraký
Bábková rozprávka na motívy Karla Jaromíra Erbena inšpirovaná výtvarníkom Zbyňkom Sekalom. Šli dvaja, šli traja. Vlastne šli štyria a ešte jeden kôň k tomu. Šli dlho, šli lesom. A kam došli? Do Železného zámku! Predstavenie je vhodné pre deti od 3 rokov.
Autorský tím: Alžběta Vitvarová, Štěpán Lustyk, Lukáš Bouzek, René Vitvar
Réžia: Alžběta Vitvarová
Účinkujú: Štěpán Lustyk, Milan Vedral, René Vitvar

nedeľa 31. 3., 17.00
komunitná večera
Vegánska nedeľa: Vaše najobľúbenejšie recepty
Témou marcovej Vegánskej nedele sú vaše obľúbené recepty. Môžete samozrejme prekvapiť aj vlastnými výmyslami a podeliť sa o ne s ostatnými. Rovnako budeme radi, ak sa podelíte aj s receptami na svoje výtvory. A keďže ste sa predošlý mesiac aktívne zapojili vo veľkom počte, tak dúfame, že v tomto trende budeme spoločne pokračovať.