Stanica Žilina – Záriečie – august 2018


pondelok – piatok, 6. – 10. 8.
detské letné sympózium
Vyletnené súťaženia
lektori: Lucia Gašparovičová, Juraj Gábor
Augustový tábor sa bude niesť v duchu športového a kreatívneho súťaženia. Aj keď to budú Lucia a Juraj pred vami zatĺkať a zahovárať, sú to jednoducho súťaživé typy. A to je dobré, lebo sa predháňajú aj o to, kto je lepší, zábavnejší, pozornejší a kreatívnejší lektor. Nemusí im to byť však nič platné, lebo decká budú hrať krutú presilovku.
Tábor je plne obsadený.

utorok 7. 8., 20.30
letné kino
Piráti na vlnách (r. Richard Curtis)
Pokiaľ ide o rockovú hudbu, boli šesťdesiate roky zlatou érou. Reguláciami zviazaný rozhlasový trh vo Veľkej Británii to ale okázalo ignoroval, a tak mohli miestni poslucháči svoju obľúbenú muziku počúvať len dve hodiny týždenne na vlnách verejnoprávnej BBC. Potom sa však objavilo Rádio Rock, ktoré túto nebezpečnú hudbu šírilo 24 hodín denne a prísne nariadenia obchádzalo jednoduchým trikom – vysielaním z lode plávajúcej Severným morom tesne za hranicami britských teritoriálnych vôd, čo bola výnimka, na ktorú boli aj vynaliezaví zákonodárci krátki. Rádio miluje celá Británia s výnimkou ministra zodpovedného za rozhlasové vysielanie. Ten je schopný čohokoľvek, len aby týchto kacírov umlčal. Rocková lavína se ale zastaviť nedá.
Piráti na vlnách (The Boat That Rocked) – Richard Curtis / GB, D, FR / 2009 / 130 min / české titulky

streda 8. 8., 17.00, Súľov
výlet za koncertom v Zrakovej pyramíde v Súľove
Tijana Stanković & Miroslav Tóth
Tijana Stanković (husle, spev, kazoo) s Miroslavom Tóthom (soprán saxofón) hrajú voľne improvizovanú hudbu kombinovanú s folklórnym archetypom. Premenlivé atmosféry a nové poňatie piesne sú len čiastočnou charakteristikou nového spojenia, ktoré duo prináša. Zmes nástrojov vytvára krehký a komorne smútočný charakter celkového vyznenia. Na koncerte v Zrakovej pyramíde vystúpia aj deti z tvorivého letného tábora, ktorý vedú Juraj Gábor a Lucia Gašparovičová.
Organizujeme autobus, ktorý vás o 14.00 spred kultúrneho centra Stanica do Súľova a po koncerete naspäť do Žiliny. V prípade daždivého počasia sa výlet ruší a koncert sa uskutoční na Stanici Žilina-Záriečie o 17.00.

štvrtok 9. 8., 19.00
divadelné predstavenie
Divadlo Popolus: NIHIL OBSTAT
Divadlo Popolus, nezávislé neprofesionálne zoskupenie mladých divadelníkov, funguje v Žiline už druhý rok. V tejto sezóne sa vo svojej tvorbe zaoberá rituálom vpísaným do človeka ako jednotlivca a človeka ako súčasť davu. Inscenácia NIHIL OBSTAT sa snaží mladým, otvoreným, odľahčeným a jemne provokatívnym spôsobom skúmať otázky viery, strachu, snov, autorít, davu a akéhosi základného pudu človeka, ktorým je práve ten všadeprítomný a premenlivý rituál.
Nenechajte si ujsť jednu z posledných možností vidieť predstavenie mladého odvážneho režiséra Mateja Trnovca, o ktorom rozhodne budeme ešte počuť.

utorok 14. 8., 20.30
letné kino
To (r. Andrés Muschietti)
Ak si nespomenieš, neprežiješ. Ak si spomenieš, zomrieš.
Derry nie je obyčajným americkým malomestom. Pod jeho povrchom spí prastaré zlo. Vždy, keď sa prebudí, na niekoľko rokov rozpúta v Derry a okolí smršť neopísateľných hrôz. Strašná sila, ktorú možno nazvať len TO, ovláda obyvateľov, vraždí nevinné deti a zdá sa, že ju neuspokojí nič okrem najvyššej obete. Kto ju prinesie tentoraz? Keď v meste začnú miznúť deti, skupinka siedmich priateľov sa rozhodne pátrať na vlastnú päsť a čeliť strachu a zlu stelesnenom záhadným klaunom… Film je nakrútený podľa rovnomenného románu majstra hororovej literatúry Stephena Kinga.
To (It) – Andrés Muschietti / USA / 2017 / 135 min / slovenské titulky

piatok 17. 8., 20.20
20 obrázkov x 20 sekúnd naživo
Pecha Kucha Night Žilina, Vol. 40 – Open Air
Už štyridsiatykrát sa stretneme a dáme architektom, umelcom, dizajnérom, aktivistom a ďalším zaujímavým ľuďom do ruky mikrofón, aby naživo predstavili, čo robia. Aby to nebolo zdĺhavé, majú na svoju prezentáciu len 6 minút a 40 sekúnd, čo je špecifikum formátu Pecha Kucha. Letné vydanie už tradične robíme opan air pod nadjazdom Rondel, tak pozývame vychutnať si príjemnú atmosféru a spoznať, ľudí, o ktorých vám chceme dať vedieť. Program vybraných prezentérov a prezentácií nájdete na stránke http://www.stanica.sk.

sobota 18. 8., 17.00 – 22.00
letná párty
Becher Garden Party
Letná garden party, kde si môžete vychutnať obľúbený drink Beton. Okrem toho vás čaká kopec chutného jedla a dobrej hudby – zahrá DJ Beyuz a skupina Puding Pani Elvisovej. Organizátorom podujatia je Becherovka.

nedeľa 19. 8., 17.00
pondelok 20. 8., 20.00
nový cirkus
tYhle (CZ): LEGOrytmus
LEGOrytmus ponúka divákom cez tému športu návod, ako premýšľať o našej spoločnosti. Predstavenie sa inšpiruje olympiádou, spartakiádou aj aerobikom, aby skrz pohybový slovník, ktorý všetci poznáme, zobrazilo zvláštnu partiu športovcov urputne sa snažiacich dosahovať športových cieľov nečakaným spôsobom. Predstavením sa chceme dotknúť absurdna, pokúsiť sa veselým spôsobom uvoľniť od prísnych pravidiel, aby sme sa priblížili k pohybu bez cieľa – je to ale vôbec povolené?
Vo viac a viac krehkej Európe, kde totalitarizmus nie je tak ďaleko, ako sa donedávna zdalo, chce česko-francúzsky súbor s pomocou humoru vyvolávať spoločné otázky, ktoré sú pre nás zrazu opäť dôležité.
Réžia: Marie Gourdain; Účinkujú: Soňa Ferienčíková, Florent Golfier, Lukáš Karásek, Štěpána Mancová a Martin Talaga

utorok 21. 8., 20.30
letné kino
Podoba vody (r. Guilermo del Toro)
Trochu iný príbeh o láske si pre nás prichystal majster rozprávania Guillermo del Toro. Nemá upratovačka sa v tajnom vládnom laboratóriu zblíži s nezvyčajným vodným tvorom a s pomocou svojej najlepšej kamarátky, suseda a niekoľkých špiónov naplánuje jeden z najpodivuhodnejších a najromantickejších únosov v dejinách filmu. Snímka bola tento rok ocenená štyrmi Oscarmi, okrem iného v kategórii Najlepší film a Najlepšia réžia.
Podoba vody – Guilermo del Toro / USA / 2017 / 123 min / slovenské titulky

utorok 28. 8., 20.30
letné kino
Moulin Rouge (r. Baz Luhrmann)
Muži chladnú, ako pôvaby vädnú a roky začnú pribúdať. Nech je brúsený tak či onak, diamant nič neprekoná, diamant je náš najlepší kamarát… Paríž, 1900. Bol jeden chlapec, zvláštny, očarený chlapec, smutný pohľad mal, bol však veľmi múdry, jedného dňa, jedného zázračného dňa stretli sme sa na ceste záhadnej a pri tom, ako sme si o mnohom rozprávali, o bláznoch a králikoch, tak mi povedal: To najkrajšie, čo môžeš poznať, je lásku dať a v láske byť milovaný. Moulin Rouge. Nočný kabaret. Tančiareň a bordel.
Moulin Rouge – Baz Luhrmann / AU, USA / 2001 / 123 min / české titulky

štvrtok – nedeľa, 30. 8. – 2. 9.
(nielen) filmový festival
Kinobus
Spišská Stará Ves – Jarabina – Vyšné Ružbachy
Nielen filmový festival a nielen vlastivedná jazda zákutiami Slovenska, vedľajšími cestami a oprášenými kinosálami. Tento rok zamierime do Pienin a na Spiš, stopovať low-cost buržoáziu. Čaká nás minerálny spev vo Vyšných Ružbachoch v podaní miestneho speváckeho zboru a Bolku, taliansky divadelný punk a Kamikadze Barbie z Tony Clifton Circus, goralsko-rusínsky kvíz s divadlom Ramagu, tretie najmenšie mesto na Slovensku, Kino Mier, Kino Tatra, Kino Partizán, výlety, úlety, kráter, trochu nestíhania, sprievodcovia Sigy a Baška draftovaní z Fest Anče, Le Bal, Festen, O slavnosti a hostech a možno aj Paris is burning, kráľovné white trash glamour, jedno až dvoj-chodové menu od výmyslu sveta, oťapené rána, naozajstní šoféri. Viac na http://www.kinobus.sk.