Stanica Žilina – Záriečie – apríl 2018


utorok 3. 4., 17.00 a 20.00
kino / Créme de la Créme
Medzipristátie (r. Delphine Coulin, Muriel Coulin)
Dve mladé vojačky Aurore a Marine sa vracajú z Afganistanu. Spolu so svojou čatou strávia tri dni na Cypre v päťhviezdičkovom hoteli uprostred dovolenkujúcich turistov. Armáda to nazýva dekompresnou komorou, ktorá by im mala pomôcť „zabudnúť na vojnu“. Oslobodiť sa od násilia však nie je také jednoduché…
Medzipristátie (Voir du pays) – Delphine Coulin, Muriel Coulin / FR, GR / 2016 / 102 min / české titulky

streda 4. 4., 19.00
autorská projekcia
Ozveny Áčka
Festival študentských filmov Áčko je prehliadkou toho najlepšieho zo študentskej tvorby za uplynulý rok. Ozveny sprostredkujú to najlepšie z najlepšieho zo slovenskej študentskej filmovej tvorby, ktorá zahŕňa nielen Bratislavu, ale aj tvorbu ostatných slovenských a sprostredkovane tiež českých filmových škôl. Premietanie bude doplnené krátkym lektorským úvodom o stave slovenskej študentskej tvorby a diskusiou s tvorcami – Luciou Kašovou, Máriou Pinčíkovou a Petrom Baranom.

štvrtok 5. 4., 19.00
cestovateľské kino
Enjoy na cestách: Bali, Lombok, Kambodža
Snívate o Ázii? Kubo a Lemo zo žilinského Enjoyclubu vám porozprávajú svoju rozprávku o putovaní naprieč juhovýchodnou Áziou. Príbehy, odporúčania, pikošky z Bali, exotického ostrova Lombok a romantickej Kambodže.

piatok 6. 4., 19.00
súčasný tanec / premiéra
Alica Minárová a kol.: Nomad
Medzinárodné tanečné predstavenie, ktoré sa zaoberá bytím v „moving society“, presunom ako nutnosťou vychádzajúcou z neustáleho pohybu. V projekte sa stretávajú umelci z rôznych kultúrnych a spoločenských prostredí, ale aj rozmanitých profesných zázemí – tanečných, pohybových a divadelných.
Koncept: Alica Minárová
Spoluautori: Mira Studer, Sabina Bočková, Solène Schnüriger, Tereza Slávkovská, Tomáš Janypka, Rufina Bazlová, Tomáš Morávek

utorok 10. 4., 17.00 a 20.00
kino / Créme de la Créme
Obávaný (r. Michel Hazanavicius)
Paríž, rok 1967. Jean-Luc Godard, popredný režisér svojej generácie, nakrúca film Číňanka so sedemnásťročnou Anne Wiazemsky – ženou, ktorú miluje a s ktorou sa neskôr ožení. Sú šťastní a zamilovaní, avšak kritika filmu u Godarda vyvolá hlboké pochybnosti ešte znásobené udalosťami v máji 1968. Kríza, ktorou Jean-Luc prechádza, ho zásadne mení: zo slávneho filmára sa stáva maoistický umelec stojaci mimo systému, rovnako nepochopený ako nepochopiteľný.
Obávaný (Le Redoutable) – Michel Hazanavicius / FR / 2017 / 107 min / české titulky

streda – štvrtok, 11. – 12. 4.
ozveny filmovej prehliadky
Týždeň slovenského filmu

streda 11. 4., 17.00
kino
Out (r. György Kristóf)
Film je odyseou päťdesiatročného Ágostona, ktorý sa vydáva na cestu po Východnej Európe s nádejou získať prácu a splniť si svoj sen o chytení veľkej ryby. Skončí v Pobaltí s prázdnymi vreckami a za jeho golierom ostáva len morská soľ a vietor. Počas svojej cesty sa dostáva do čoraz viac bizarných situácií, kde stretáva priateľskú ženu, Rusa s nepriateľskými zámermi a smutného vypchatého zajaca bez uší. Film bol zaradený do oficiálneho výberu sekcie Istý pohľad (Un Certain Regard) na 70. ročníku festivalu v Cannes.
Out – György Kristóf / SK, HU, CZ / 2017 / 88 min / slovenské titulky

streda 11. 4., 20.00
kino
Čiara (r. Peter Bebjak)
Adam Krajňák je otcom rodiny i hlavou kriminálnej skupiny, ktorá pašuje cigarety cez slovensko-ukrajinskú hranicu. V kruhu svojich najbližších zohráva nenahraditeľnú rolu starostlivého dôverníka, ale aj zásadového a nekompromisného vodcu, ktorému ani v rozhodujúcich okamihoch nechýba temperament. Pokojné spolužitie dvoch prelínajúcich sa svetov sa však začne otriasať, keď novovybudovaná hranica Schengenského priestoru spôsobí nárast nervozity z nejasnej budúcnosti. V roku 2017 bola Čiara druhý najnavštevovanejší film v slovenských kinách celkovo.
Čiara – Peter Bebjak / SK, UA, CZ / 2017 / 113 min

štvrtok 12. 4., 17.00
kino
Špina (r. Teraza Nvotová)
Lena je sedemnásťročné dievča, ktoré vzdoruje rodičom, zažíva svoje prvé zamilovanie, tajné nočné dobrodružstvá s kamarátmi, či magické rána nad Dunajom. Jej svet plný snov a túžob však naruší znásilnenie… Lena musí prejsť cestu, ktorá už nie je obyčajným dospievaním, ale skôr vnútorným bojom. Okolie ju nechápe a už nikdy úplne nepochopí. Je to ona sama, kto sa musí zmeniť, dospieť a pochopiť, že nemôže ostať obeťou. Trest si zaslúži ten, kto jej to spôsobil.
Špina – Tereza Nvotová / SK, CZ / 2017 / 87 min

štvrtok 12. 4., 20.00
kino
Únos (r. Mariana Čengel Solčanská)
Posledný deň prvého roku mladej Slovenskej republiky sa chýli ku koncu. Všetci oslavujú. Kráľ podsvetia Efendi, aj Prezident. Iba Predseda nemá čo oslavovať. Prezident, ktorému on sám vyšliapal chodník k funkcii, odmietne vymenovať jeho šikovného Chalaniska za ministra. Prezident sa stane nepohodlným. Ako ho prinútiť počúvať, čo chce Predseda? Prezidentovho syna o niekoľko mesiacov neskôr za bieleho dňa organizovaná skupina zmláti a zavlečie do zahraničia. Jeden z mála (nielen) slovenských filmov, ktoré naozaj dokázali zmeniť, ak nie svet, tak aspoň zákon.
Únos – Mariana Čengel Solčanská / SR / 2017 / 95 min

nedeľa 15. 4., 14.00
exkurzia priestormi Stanice a Novej synagógy
Vitajte v zákulisí
Po úspešnej januárovej akcii Nakuknite do zákulisia Stanice, kde sme záujemcom o dobrovoľníctvo prezentovali aktivity združenia, sa zákulisím tentokrát prejdeme. Pozývame vás na návštevu verejných aj skrytých miest vo všetkých priestoroch, ktoré občianske združenie Truc sphérique prevádzkuje – Nová synagóga a galéria Plusmínusnula, Stanica a cyklodielňa Recykel. Stretneme sa o 14.00 pred Synagógou.

nedeľa 15. 4., 17.00
komunitná večera
Cestovateľská Vegánska nedeľa
Tému Vegánskej nedele sme tentokrát spojili s obľubeným cestovateľským kinom. Budeme radi, ak sa podelíte o kulinárske zážitky, ktoré ste zažili na svojich cestách a dovolenkách po celom svete. Nepochybujeme, že ich bolo neúrekom, pretože dovolenky nie sú len o oddychu, ale aj o gastronomických objavoch a nových chutiach. Na ochutnávku nadviaže večerná prednáška, ktorá vás prevedie prekrásnou krajinou – Islandom.

nedeľa 15. 4., 19.00
prednáška
Cestovateľské kino: Island v lete aj v zime
Prečo by ste mali ísť na Island v zime? Veď je tam zima a tma. Lenže Island je „cool“ po celý rok. Prekvapivo, priemerná februárová teplota v Reykjavíku je rovnaká ako v Bratislave. Približne od 15. septembra do 15. apríla máte jedinečnú možnosť pozorovať mimoriadne nebeské divadlo – spektakulárnu polárnu žiaru. Ukážeme vám aj pekné skialpové miesta. V lete zas zamierime na najslávnejší trek Laugavegur, aj na obrovské fialové polia vlčieho bôbu a gýčovozeleného machu. Letným a zimným Islandom vás prevedie cestovateľka Eva Rosíková.

utorok 17. 4., 17.00 a 20.00
kino / Créme de la Créme
Johanka Superstar (r. Bruno Dumont)
Ako by to vyzeralo, keby sa Johanka z Arku v roku 1425 rozhodla predstaviť svoj duchovný, spevácky aj tanečný zápal porote X Factoru? Francúzsky autor Bruno Dumont prichádza s doteraz nejexcentrickejšou komediálnou náložou: bizarným muzikálom o detstve a spirituálnom prebudení mladistvej Johanky.
Johanka Superstar (Jeannette, l’enfance de Jeanne D’Arc) – Bruno Dumont / FR / 2017 / 111 min / české titulky

štvrtok 19. 4., 19.00
koncert
J. B. Kladivo
Ján Boleslav Kladivo je na scéne už 25 rokov. Jeho debut Nahá je stále živý vďaka piesňam ako Mariena, či Rozeta. V apríli minulého roku vydal svoj v poradí šiesty piesňový album nazvaný Matterhorn. Skladby z neho budú tvoriť základ koncertného programu, zaznejú však aj staršie kúsky. Na basgitare a barytónovej basgitare bude J. B. Kladiva sprevádzať Kamil Grebeň.

sobota 21. 4., 10.00 – 17.00
kutilská dielňa (nielen) pre ženy
Do-it-herself: Linoryt
Pre veľký záujem opakujeme januárový workshop linorytu – tlače z výšky. Lektorka Monika Ondášová vás naučí, ako prenášať motív na matricu, ako správne a hlavne bezpečne zachádzať s rydielkami, oboznámite sa s princípom tzv. negatívneho rytia, ako naniesť farbu tlačiarenským valčekom a ako tlačiť v domácom prostredí pomocou domácich potrieb. Nápadom a fantázii sa medze nekladú. Výsledkom môže byť farebná linorytová grafika, ako aj potlač na baliaci papier, vlastnoručne vytlačené pohľadnice, vizitky, potlač na látku, či plátenné tašky. Svoje miesto si registrujte mailom na nienke@stanica.sk.

sobota 21. 4., 16.00
divadlo pre deti
Buchty a loutky: Kocúr v čižmách
Kde bolo tam bolo, žili traja bratia a otecko im nechal dedičstvo. Najstarší syn dostal mlyn, prostredný peniaze a najmladší, hm, pre toho ostal len kocúr. Cha cha, iba obyčajný kocúr? Ale pozor, on tak celkom obyčajný nie je, on totižto rozpráva! A dokáže tiež všeličo vymyslieť a zariadiť, napríklad princeznú alebo… Neveríte? Tak sa príďte pozrieť! Bábková rozprávka spracovaná voľne na motívy knihy Charlesa Perraulta.

sobota 21. 4., 19.00
koncert
Metaloví Bastardi Tour: Čad, Malignant Tumour (CZ), Acid Force
Čad v trojčlennej zostave s legendárnym basákom Hulom zahrajú celého Bastarda. Malignant Tumour z Ostravy predvedú svetovú šou a zahrajú všetky hity. Acid Force ťa rozkopú svojou energiou. Pred samotným koncertom prebehne diskusia o súčasnosti a budúcnosti slovenského a českého metalu, ktorú povedie Rudi Rus.

nedeľa 22. 4., 17.00, štart na Hlinkovom námestí
Cyklojazda
Na Deň Zeme sa neodvolateľne a opäť a znova uskutoční Cyklojazda. Túto jar bude, podobne ako príroda, trochu hlučná. Zábavou, hudbou a veríme aj energiou a pesničkami, aby sme ju mohli brať ako nedeľný rodinný výlet mestom, ktoré parí len rodinám bez motora. Ale bude tiež natoľko hlučná, aby narušila zabehaný motoristický nepokoj na cestách – už len tým, že ich obsadí. Máme prisľúbený bicyklový soundsystém a na záver sa uskutoční koncert súčasného slovenského skladateľa a zvukového umelca Matúša Bolku, ktorý spolu s vami podnikne zvukovú jazdu na bicykli. Nechajte sa prekvapiť, ale sľubujeme, že tým, čo bude hrať, bude bicykel. A nielen Matúšov. Cyklojazda sa koná aj ako súčasť festivalu mestoINAK.

utorok 24. 4., 17.00 a 20.00
kino
The Florida Project (r. Sean Baker)
Neďaleko Disneylandu na Floride stojí množstvo kedysi populárnych, pestrofarebných motelov. Očarujúca šesťročná Moonee a jej kamaráti, ktorí si naplno užívajú leto, bývajú v jednom z nich. Radosť zo slobody, potulovania a neodolateľných kopčekov zmrzliny nemá nudný a zložitý svet dospelých šancu ohroziť. Čo na tom, že jej 22-ročná mama každý týždeň ťažko zháňa peniaze na nájom a neskorými platbami dráždi starostlivého správcu Bobbyho. Je načase zoznámiť sa s novou susedkou a naplánovať pár ďalších šibalstiev! Režisér Sean Baker prichádza s neobyčajne silným filmom, ktorý sa stal miláčikom kritikov aj divákov hneď od svojho uvedenia na festivale v Cannes.
The Florida Project – Sean Baker / USA / 2017 / 115 min / české titulky

streda 25. 4., 19.00
súčasný tanec
Ferienčíková, Júdová, Timpau: Everywhen
Autorská hudba, pohyb a originálna 3D animácia v intermediálnej performancii o neustálej rotácii dejín. Everywhen krúži okolo dvojakej roviny života – osobnej a politickej. Stavia do ostrého kontrastu obraz láskyplného, jemného a dobrotivého osobného života a realitu spoločenského zapojenia jedinca, ktorá môže byť často zlovestná, nenávistná a pomstychtivá. Ako prezentujeme svoje politické postoje svojím najbližším?
Tanec, koncept: Soňa Ferienčíková
Vizuál, koncept: Mária Júdová
Hudba, koncept: Alexandra Timpau

štvrtok 26. 4., 19.00
dokument a prednáška o prechode Cesty hrdinov SNP
30 Dní Hrdinom
Cesta hrdinov SNP, najdlhšia turistická trasa na Slovensku, ktorá siaha od Duklianskeho priesmyku po Devín. Viac ako 760 km dlhá, so stúpaním prevyšujúcim 30 000 metrov. Sen mnohých bláznov, ktorým počarovala turistika. 30 Dní Hrdinom je dokumentárny film Matúša Lašana o prechode tejto trasy. 30 dní každodenného dobrodružstva, zážitkov ale aj bolesti a driny v 48 minútach dokumentárneho filmu doplnené o krátku prednášku autora projektu.

piatok 27. 4., 20.20
20 obrázkov x 20 sekúnd naživo
Pecha Kucha Night Žilina, Vol. 39
Jarné vydanie obľúbeného formátu krátkych živých prezentácií predstaví na plátne a pódiu opäť výber ľudí, ktorí podľa nás stoja za predstavenia. Po zimnej prestávke opäť otvoríme S-dvojku a opäť sa spojíme aj s festivalom mestoINAK a v programe ukážeme, ako by mohlo mesto vyzerať po novom – kreatívnejšie, ľudskejšie, ekologickejšie aj krajšie. Výberom mien sa nechajte aj po 39-ty krát prekvapiť, zverejníme ich čoskoro.

sobota – nedeľa, 28. – 29. 4.
víkend so súčasným tancom
Tancuj, tancuj!
29. apríl je Medzinárodný deň tanca. Tanečným víkendom Tancuj, tancuj! chceme tanec osláviť a upriamiť pozornosť na jeho súčasné formy, vyzdvihnúť ich umeleckú hodnotu a miesto na umeleckej scéne. Skúste si súčasné tanečné techniky na vlastnej koži – zapojte sa do tanečného workshopu pod vedením tanečníčky Zuzany Burianovej. Workshop je určený aj pre úplných začiatočníkov či netanečníkov.

sobota – nedeľa, 28. – 29. 4.
pohybový workshop
Zuzana Burianová: Fyzikalita a kreativita v súčasnom tanci
Workshop so zameraním na telo a jeho individuálne pohybové schopnosti. Tanečníčka Zuzana Burianová prinesie skupine záujemcov poznatky o niektorých princípoch fungovania tela, ako napríklad princíp pronácie a supinácie v tele, princíp interakcie chrbtice či predstava nadväznosti svalov pozdĺž vedeného pohybu. Všetky tieto piliere budú využité ako základ tvorivej činnosti. Na báze pochopenia vlastného pohybu, jeho dynamiky a jeho možností v priestore, budú účastníci pracovať a rozvíjať svoju sólovú kreatívnu prácu. Účastníci workshopu nemusia mať predošlú skúsenosť so súčasným tancom. Prihlasovanie: Zuzana Burianová, zburianova@gmail.com, 0905 344 391.

Stanica Žilina-Záriečie
Kultúrne centrum Stanica prevádzkuje občianske združenie Truc sphérique. Viac info aj aktuálne o programe na http://www.stanica.sk. Vstupenky sú dostupné cez http://www.tootoot.fm.

CAFÉ_Stanica
Kaviareň na Stanici je otvorená každý pracovný deň od 10.00 do 22.00 h, v ostatných dňoch od 12.00 do 22.00 h a počas večerných akcií. K dispozícii je bezplatný wi-fi hot spot a bezplatné parkovanie, celý areál vrátane toaliet je bezbariérový.

Stanicu nájdete aj na:
Facebook – http://www.facebook.com/stanicazilina
Twitter – http://www.twitter.com/stanicazilina
Instagram – http://instagram.com/stanicazilina
Flickr – http://www.flickr.com/photos/stanica/sets/
Youtube – http://www.youtube.com/stanicask