Stanica volí debatu


Kultúrne centrum Stanica pripravilo v Žiline vo februári dve diskusie k nastávajúcim voľbám. „Sú určené aj pre tých, ktorí už nad slovenskou politikou zlomili palicu a voliť nechcú, no hlavne pre všetkých, ktorí sa na voľby chystajú a chcú sa rozhodnúť lepšie,“ povedal moderátor oboch podujatí Fedor Blaščák. Práve nadchádzajúce voľby sú v znamení nezvyčajne veľkého množstva nerozhodných voličov, podľa zistení agentúry Focus je možné v prípade menších strán očakávať aj tretinové presuny voličov.

„Chceme motivovať váhajúcich voličov, aby sa prišli pozrieť na debaty o tom, ako sa to dá a dalo. Prvá diskusia je preto o odvahe aj strachu v politike. Druhá bude o súdnictve, o tom, s čím treba pohnúť, ale aj o pozitívnych príkladoch,“ povedal Róbert Blaško, projektový manažér Stanice. V piatok 12. februára o 19.00 príde do Žiliny bývalý minister financií Ivan Mikloš, ktorý sa v diskusii stretne so šéfredaktorom Denníka N Matúšom Kostolným a aktivistom, nezávislým kandidátom na poslanca NR SR Martinom Dubécim. Títo predstavitelia troch rôznych generácii budú diskutovať o veľkej politike, ale aj o tom ľudskom v nej.

Vo štvrtok 18. februára 2016 o 18.00 budeme so sudcami diskutovať o tom, čo sa v súdnictve deje a čo v ňom treba urobiť. O programových prioritách politických strán v oblasti súdnictva prídu na Stanicu hovoriť zástupcovia združenia Sudcovia „Za otvorenú justíciu“: predsedníčka senátu krajského súdu v Bratislave Katarína Javorčíková, predseda senátu Špeciálneho súdu Ján Hrubala a predseda krajského súdu v Trnave Anton Jaček. Budú analyzovať príčiny nízkej dôveryhodnosti súdov, poukazovať na svetlé príklady a vysvetľovať dopady na občanov, spoločnosť, politický systém aj ekonomiku štátu.

„Pridávame sa k občianskym iniciatívam, akou je napríklad kampaň Hráme o veľa. Tiež vnímame všeobecnú apatiu, rozčarovanie a nechuť ísť hlasovať. Sme však presvedčení, že stále je o čo hrať a voliť treba ísť,“ dodáva Marek Adamov, riaditeľ kultúrneho centra Stanica.

Obe diskusie moderuje Fedor Blaščák, zakladateľ iniciatívy Memory Kontrol.