Sprievodný program k výstave Osemdesiate…


Sprievodný program, ktorý Slovenská národná galéria pripravuje pri príležitosti výstavy Osemdesiate, sa uskutoční počas celého jej trvania v priestoroch Esterházyho paláca na Nám. Ľ. Štúra 4 a v kinosále SNG na Riečnej 1 v Bratislave.
Séria sprievodných podujatí, kurátorských prezentácií výstavného projektu, stretnutí a diskusií s autormi s individuálnou prezentáciu ich tvorby, hudobných vystúpení a filmových projekcií začne 5. mája 2009 otvorením filmovej prehliadky dokumentov a hraných slovenských filmov, ktorá bude zostavená z dobových „Týždňov vo filme“ z rokov 1985 – 1990 a celovečerných filmov z rokov 1985 – 1991.
Prehliadka, pripravená v spolupráci so Slovenským filmovým ústavom v ôsmich projekciách s lektorským úvodom Evy Filovej, potrvá do 23. júna 2009.
Okrem iného v priebehu mája a júna kurátorka výstavy Beata Jablonská a asistentka projektu Vladimíra Büngerová budú sprevádzať návštevníkov výstavou, pričom im priblížia jej koncepciu a pozvú si do diskusie vystavujúcich autorov. V máji sa uskutoční prezentácia katalógu výstavy, ktorá bude spojená s hudobnou udalosťou.
K medzinárodnému dňu múzeí a galérií, v sobotu 16. mája 2009, pripravuje galéria do celodenného programu na výstave hudobné aj tanečné predstavenia, ako aj performancie vystavujúcich autorov. Súčasťou výstavy budú počas celého jej trvania aj filmové dokumenty približujúce udalosti obdobia rokov 1985 –1992, napríklad dokumentárny film Kvetoslava Hečka Zo suterénu, televízny dokument Juraja Johanidesa o maľovaní plagátov študentov VŠVU v prvých dňoch a týždňoch revolúcie v novembri 1989, alebo film režisérky Martiny Kudláček Positivita, ktorý sa venuje tvorbe fotografov slovenskej novej vlny. Sprievodný program fotografickej časti výstavy poskytne verejnosti napríklad možnosť prihlásiť sa do fotografických dielní, vedených Petrom Župníkom, Kamilom Vargom, či Mirom Švolíkom, ktorí svoje fotografie priblížia na výstave počas troch diskusií (29. mája, 5. júna a 3. júla 2009).
Sprievodný program, ktorý pripravuje Programové oddelenie Komunikačného centra SNG, bude čoskoro zverejnený aj na http://www.sng.sk

via sng.sk