Spoko zakladal Smola a Hrušky už ako majster ČSFR


Turné kapely Smola a Hrušky pod názvom TOPFEST 13 ŽIVOTOV TOUR 2010 sa blíži k svojmu koncu, pretože pred kapelou ostáva odohrať posledné koncerty 26. novembra v Námestove a 27. novembra v Poprade. Hoci sa partia Spišiakov predstaví ešte v dvoch mestách, už dnes môžeme napísať, že zostava okolo Jozefa „Spoka“ Kramára stihla v priebehu posledného mesiaca viac ako dosť. K porcii trinástich vystúpení pridali krst DVD 13 životov/Live in Topfest, sériu rozhovorov pre média, ponúkli inovovanú webovú stránku, odprezentovali klip k skladbe Prasa a nafotili sériu nových promo fotografií. Ich autorom je fotograf Oliver Ondráš s tým, že kapela sa pred jeho objektívy postavila na miestach, kde sa jej celá história začala – pod basketbalovými košmi v skate parku v Spišskej Novej Vsi.

„Pred fotením sme nemali pripravenú žiadnu detailnú štruktúru. Chlapci sú výborní v improvizácii a preto sme sa nechali inšpirovať ich spontánnosťou. Osobne mám rád rýchle fotenia bez špekulovania a v tomto smere sa mi so Smola a Hrušky spolupracovalo bez problémov. Keďže to bola naša prvá spolupráca a každý z členov kapely je, ako správny Východniar, divoký, mal som obavu, či pôjde všetko hladko. Hoci sa vždy ťažšie pracuje so skupinou ako s jednotlivcom a na fotenie sme nemali ani veľa času, myslím si, že fotografie sa nám vydarili,“ zaspomínal si na spoluprácu so Smola a Hrušky fotograf O. Ondráš.

Okrem fotografovania je O. Ondráš aj výborným bubeníkom pôsobiacim v sprievodnej skupine folkového speváka Števa Šantu a s 4kou hrá cover verzie známych hitov. Preto si mohol dovoliť pohľad na kapelu z viacerých perspektív. „Smolu a Hrušky registrujem od jej vzniku a nemám problém pustiť si ich skladby. Priznám sa, že čím sú starší, tým viac sa mi ich hudba, a hlavne texty, páčia. Samostatnou kapitolou v ich prípade sú klipy, ktoré sú naozaj dobré a veľmi presne vystihujú naturel členov kapely,“ dodal O. Ondráš.

Basketbal hrá v histórii Smola a Hrušky nezmazateľnú úlohu. Možno len málo fanúšikov vie, že Spoko, Ubo a Tino, ktorý po roku kapelu opustil, hrali aktívne basket za Spišskú Novú Ves. Ich prvé hudobné sny nachádzali oporu v punku, ska, pope a formáciách The Clash, Depeche Mode, The Cure, či Ramones. „Ako veľkí basketbaloví fanatici, milovníci hororov, komédií, kvalitnej literatúry, vína a rôznych party sme si pod basketbalovými košmi vymieňali, zháňali a počúvali hudbu, ktorá nebola v tých časoch bežne dostupná. Postupne sme začali rozmýšľať o vlastnej bande a zrazu sme stáli v Ubovej práčovni, kde sme hrali na imaginárne nástroje. Nástroje sme neskôr nadobudli kúpou, darom a kšeftom. Keďže som ako DJ robil alternatívne a indie diskotéky, zabezpečil som aparatúru. Takto vybavení sme išli na chatu, kde Tino zistil, že bicie nie sú pre neho a preto si za nich sadol Pišta, ktorý tam ostal dodnes,“ vrátili sme sa v spomienkach k začiatkom Smola a Hrušky so Spokom, ktorý sa môže pochváliť juniorským titulom basketbalového majstra bývalej ČSFR.

via Smola a Hrušky / foto: Oliver Ondráš