Sorentino, Palúch aj ľudia na úteku. Barbakan festival ponúkne tri filmové sekcie


Zdá sa, že čoraz aktuálnejším symbolom dnešnej doby je útek. Nielen v súvislosti s utečeneckou krízou máme možnosť vidieť, ako množstvo ľudí hľadá útočisko pred systémom, v ktorom sa cítia ako nepohodlní. Práve ich príbehy prinesú filmy zo sekcie Na úteku, ktorá bude jednou z troch sekcií blížiaceho sa medzinárodného multižánrového festivalu Barbakan. Okrem nej sa dramaturgovia podujatia rozhodli priblížiť tvorbu ospevovaného talianskeho filmára Paola Sorentina a tiež snímky hereckej legendy Ivana Palúcha. Festival, ktorý popri filmových projekciách v Kinosále SNP, prinesie aj koncerty a výstavu, sa uskutoční od 1. do 4. októbra v Banskej Bystrici.

V sekcii Na úteku prinesú tri snímky odlišné pohľady na to, aké je dôležité mať kam ísť a čo sa môže stať, pokiaľ táto prirodzená potreba nie je naplnená. Tým prvým je koprodukčná sci-fi dráma District 9 (2009), ktorá v čase premiéry svojim konceptom ohromila divákov i kritikov. Rakúsko-francúzsko-turecká dráma Na chvíľu slobodní (2008) zase vyrozpráva viac ako aktuálny príbeh troch skupín iránskych utečencov, ktorým sa podarilo utiecť z Iránu, no uviazli v pochybnom hoteli v tureckej Ankare, kde deň za dňom márne čakajú na víza. Americké dielo Nepozvaný hosť (2007) režiséra Thomasa McCarthyho je príbehom o tom, ako môže človeka zmeniť stretnutie s neznámymi ľuďmi, a to vo všetkých významoch, ktoré toto slovo obsahuje. V hlavnej úlohe snímky exceluje Richard Jenkins, ktorého za jeho výkon nominovali na Oscara.

Sekcia Profil Paolo Sorentino prinesie trojicu snímok režiséra, ktorého každá novinka je doslova filmovou udalosťou. Rodák z Neapola má pritom stále len 45 rokov. Krátko predtým, než do slovenských kín príde jeho nové dielo Mladosť s Michaelom Cainom a Harveyom Keitelom, si ho diváci v Banskej Bystrici budú môcť pripomenúť prostredníctvom starších diel, ktoré ho dostali na piedestál súčasnej (nielen) talianskej kinematografie. Prvým je psychologická dramédia Tu to musí byť (2011) s excelentným Seanom Pennom, ďalším romantická krimidráma Následky lásky (2004) nominovaná na Zlatú palmu na MFF v Cannes 2004 a napokon podmanivá dráma Veľká nádhera (2013), ktorej výnimočnosť podčiarkuje Zlatý glóbus aj Oscar v kategórii Najlepší cudzojazyčný film.

Popri filmoch zahraničnej produkcie si návštevníci budú môcť vychutnať aj herecké umenie Ivana Palúcha, ktorý na konci 60. rokov dosiahol to, o čom veľa tunajších hercov môže iba snívať. Prechádzal sa po červenom koberci v Cannes a účinkoval v medzinárodne úspešných európskych tituloch. To všetko sa však nezaobišlo bez kritiky silnejúcej normalizácie. Pamiatku herca Ivana Palúcha, ktorý prežil v Banskej Bystrici posledné roky svojho života, si Barbakan pripomenie výraznými filmami v sekcii Medailón Ivana Palúcha, ktoré stihol nakrútiť ešte pred politickou stopkou. Okrem slávneho filmu Markéta Lazarová (1967) to bude aj menej známa psychologická dráma Zabitá neděle (1969) a ešte pred ňou dokument Ivan Zakázaný (2011). Ten Ivana Palúcha predstaví ako človeka, ktorý spoznal slasť svetovej slávy rovnako ako strasti totalitného režimu.

Festival Barbakan prinesie rovnako zaujímavý program aj vo svojej hudobnej časti. Od štvrtku do soboty sa v Banskej Bystrici postupne predstavia rakúska jazz-popová speváčka a pianistka Susana Sawoff, slovenská indie-rocková formácia Fresh Out of The Bus, dídžej Bobsan s bubeníkom Marekom Gregorom, poľský projekt Cosovel, prešovská trojica Chiki Liki Tu-a, všestranný hudobník Stroon aj Pišta Rybár, ktorého nielen Bystričania poznajú ako speváka v súčasnosti neaktívnej kapely Plastic Swans. Už niekoľko dní pred začiatkom festivalu odštartuje výstava lučeneckého výtvarníka Dušana Krnáča.

Vstupenky na jednotlivé projekcie a koncerty sa budú dať kúpiť priamo v dejiskách festivalu – v Záhrade – Centre nezávislej kultúry, Klube 77, Kinosále SNP a na ďalších miest, ktoré organizátori postupne zverejnia na oficiálnej FB stránke http://www.facebook.com/festivalBarbakan a na oficiálnom FB evente http://www.facebook.com/events/1673656249538741/

This Must Be The Place – trailer

Markéta Lazarová – trailer