Som bez obáv, napísal Andy Ďurica v SMS Márii Čírovej


Mária Čírová a jej nový singel Bez obáv ovládli slovenské rádia so šarmom vlastným mladej speváčke. Textársky sa pod príjemnú popovu vec podpísal Andy Ďurica, ktorý vpísal do celej skladby charizmatickú náladu nad rámec štandardných poetických postupov. Lyrika k piesni Bez obáv sa rodila prostredníctvom početných telefonátov medzi Máriou a Andym, aby sa postupne vykryštalizovala do súčasnej verzie. „Mária je mladá talentovaná bytosť plná energie a osobne ju vnímam ako čistú dušu, ktorej, ako jednej z mála, môžu ľudia skutočne veriť, čo spieva. Zdá sa mi, že sa vo svojich piesňach na nič nehrá a to, čo spieva je pravdivé. Preto aj text k skladbe Bez obáv je jednoducho o tom, že kým sme s ľuďmi, ktorých milujeme, tak jedine vtedy dokážeme prežiť život bez obáv. Možno to znie ako večné klišé, ale skúsme chvíľu fungovať na vlastnú päsť a som si istý, že toto klišé nám zrazu začne chýbať,“ vysvetľoval Andy Ďurica.

V refréne sa A. Ďurica nechal inšpirovať slovami z manželského sľubu – v šťastí, nešťastí, v zdraví, chorobe. Život to však zariadil tak, že text vznikal v čase, kedy M. Čírová ležala v nemocnici a aj preto naberá celá skladba osudovejší rozmer. „S Máriou sme spolu na horúcej linke lúštili, čo práve prežíva a akú by chcela novú pieseň. V médiách je často prezentovaná ako talentovaná umelkyňa, no momentálne je z nej tiež šťastná mamička a myslím, že s Marošom a synom Hugom tvoria aj bez oficialít šťastnú a harmonickú rodinku. Refrén prišiel úplne ako blesk z jasného neba, až som musel zaparkovať a hneď jej ho v sms-ke poslať. Som rád, že sa podarilo napísať niečo, čo snáď neznie ako univerzálna práca na kľúč a ešte viac ma teší, že sa v tom práve Mária sama našla,“ zdôraznil A. Ďurica.

Spolupráca tria M. Čírová – M. Kachút – A. Ďurica už trvá nejaký ten deň, preto keď M. Kachút vyprodukoval hudobný základ k skladbe Bez obáv, obrátil sa na A. Ďuricu s prosbou, aby ju otextoval. O tom, že sa výsledok vydaril svedčí permanentná hranosť v rádiách a vysoké číslo vyjadrujúce počet prehrávaní na youtube.com. „Ako textár nenápadne vkladám do každej piesne aj kúsok svojho súkromia, no v prvom rade sa snažím ušiť pesničku najmä na interpreta, ktorý ju bude spievať. Tu som chcel, aby to bol práve Máriin príbeh, aby vedela o čom spieva, a aby to bola silná pesnička o tom, ako jej najbližšie okolie dodáva istotu a energiu, vďaka ktorej môže žiť aj medzi búrkami v pohode a bez obáv,“ dodal s úsmevom A. Ďurica.

via GRAND STUDIO, s.r.o. / foto: archív A. Ďurica