Sociálne siete sa presadili aj na slovenskej hudobnej scéne


Fenomény ovplyvňujú ľudstvo od jeho prvopočiatkov, len s dobou rastie ich technická dokonalosť a vplyv na spoločnosť. Súčasnou jednotkou vo svojej kategórii sú sociálne siete, kde má dominantné postavenie Facebook. Potvrdením konštatovanej pozície bolo vyhlásenie jeho zakladateľa Marka Zuckerberga za Muža roka 2010. Kapela Smola a Hrušky prognózovala tento vývoj už v roku 2009 singlom Pridaj si ma. Inšpiráciou pre autora skladby Jozefa „Spoka“ Kramára boli priatelia, ktorí mu posielali pozvánky na registráciu do sociálnych sietí a on ich akceptoval. „Facebook, ktorý spĺňa atribúty spoločenského fenoménu, je celkom fajn vec na hľadanie priateľov, komunikáciu s fanúšikmi a prezentáciu skupiny, či produktov. Pri výbere informácií týkajúcich sa súkromia som však opatrný, ale našťastie existuje niekoľko nástrojov ako sa vyhnúť problémovým kontaktom. Ako každý, kto potrebuje občas vypnúť, aj ja využívam zábavnú funkciu internetu. Častokrát dostanem link na vtipné video a pri prezeraní klipov strávim niekedy i hodiny. Preto si treba dávať pozor na čas strávený za počítačom,“ upozornil s úsmevom Spoko.

Za markentigový fenomén považuje Facebook kapela Nocadeň. Ako dodal spevák Rasťo Kopina, v tomto prípade ho zaujalo, že hoci to nie je historicky prvá sociálna sieť, stala sa za krátke obdobie jednotkou na trhu. „Na naše súkromné profily potvrdzujeme aj ľudí, ktorých osobne nepoznáme. Sú to osoby, ktoré nás spoznali prostredníctvom našej hudby. Ak prejavia záujem, bez problémov im odpíšeme na ich správy. V podstate sme vždy s fanúšikmi komunikovali, takže to pre nás nie je nič nezvyčajné. Súkromné veci, ako napr. fotky našich detí, však na profile nezverejňujeme. Z času na čas na profil „zavesíme“ našu obľúbenú hudbu, ale milovníci statusov nie sme,“ uviedol Rasťo Kopina.

Rekordným počtom pridaných priateľov – 4855 – sa môže pochváliť Robo Mikla. V jeho prípade je tento výsledok konečný, pretože dosiahol voľný limit pre kontakty v profile. Na svojich stránkach zverejňuje, podľa vlastných slov, informácie, ktoré chce a „môže“, no okrem pracovných profilov má aj diskrétny privátny nick. „Tvorca Facebooku jednoducho vystihol dobu a mal tak trochu aj šťastie, že ľudia bažia po možnosti komunikovať, stretávať sa a nevadí im, že je to virtuálne. Jednoducho, správne vyplnená diera v časopriestore a požiadavkách doby. Z vlastných skúseností poviem, že komunikáciu s fanúšikmi na Facebooku využívam aj ja, pretože je to najrýchlejší spôsob ako ich môžem informovať o mojich novinkách, koncertoch a ďalších aktivitách,“ priznal Robo Mikla.

Zaujímavým spôsobom sa k Facebooku postavila speváčka Kristína. Spolu s vydaním svojho druhého albumu ohlásila jeho krst práve na aktuálne celosvetovo najnavštevovanejšej sociálnej sieti. S týmto nápadom prišiel jej dvorný textár Kamil Peteraj, ktorý pri písaní skladby V sieti ťa mám reagoval na globálny vplyv internetu a jeho potenciál komunikovať masovo. V prípade Kristíny sa jej facebookový príbeh nekončí, pretože vďaka pravidelne aktualizovaným profilom je v permanentnom kontakte s fanúšikmi. „Predovšetkým počas Eurovízie som cítila obrovskú podporu u ľudí, ktorá bola pre mňa veľmi dôležitá a práve na Facebooku sa odohrávala najväčšia časť našej komunikácie. Myslím si, že každému padne vhod, keď po ťažkom dni príde domov, zapne si notebook a na internete si prečíta, že mu niekto verí a drží palce. Nápad K. Peteraja som privítala všetkými desiatimi, pretože na priazeň, ktorej sa mi dostalo, sa nedá zabudnúť,“ poďakovala za podporu a priazeň Kristína.

Počas aktuálneho turné Inekafe konštatoval jeho líder Vratko, že technický pokrok dominuje aj v prístupe novej fanúšikovskej generácie, ktorá stíha pracovať s podstatne väčším balíkom informácií ako v minulosti. V prípade Inekafe sa tento fakt premietol do zaujímavej štatistiky, keď po ohlásení návratu kapely na koncertné pódia sa v priebehu piatich dní prihlásilo na jej facebookový profil desaťtisíc fanúšikov. „S dobou sa zmenila aj komunikácia s fanúšikmi. V minulosti nám fanynky písali listy, zbierali analógové fotografie a lepili si zošitky. Dnes všetko riešia cez počítače a Facebook. Vytvoria si fajly, dajú do nich photos, potom si to odtagujú a vyprintnú. Zverinec, čo sa za 10 – 20 rokov udialo, ale ako kapela sa snažíme držať s nimi krok. Pre nás je podstatné, aby sa ľudia vedeli v pokoji dostať k informáciám, čo robíme alebo pripravujeme. Preto využívame všetky formy modernej komunikácie, vrátane profilu na Facebooku. Lebo jedno je isté, keď nie sú fanynky, nie je kapela,“ poznamenal v dobrej nálade Vratko.

via Imrich Makó, PR a produkčný manažér / zdroj: GRAND STUDIO, s.r.o.