SNM: zaujímavosti o Tahiti
Tahiti
…je najväčší ostrov Francúzskej Polynézie. Jeho hlavné mesto Papeete (120 000 obyvateľov) je súčasne hlavným mestom celej Francúzskej Polynézie. Ostrov má podobu dvoch kruhov – väčšieho a menšieho, spojených úzkou šijou. Väčšinu obyvateľstva (takmer 180 000 obyvateľov) tvoria pôvodní obyvatelia – Polynézania – ale ostrov vždy lákal aj Európanov, ktorí sa tu natrvalo usídlili. Tahiti preslávili najmä
čierne perly, vyváža sa odtiaľ vanilka a veľká časť obyvateľstva sa živí rybolovom.
Štefánik našiel Gauguinove drevoryty zastrčené v plote
Francúzsky maliar Paul Gauguin (7. 7. 1848, Paríž – 8. 5. 1903, Hivaoa, Markézy) sa svojím odchodom na Tahiti pokúsil realizovať vlastnú predstavu poetickej, slobodnej oslavy „slnka a tela“ významného francúzskeho básnika Arthura Rimbauda. K dielam, v ktorých sa pokúsil tento mýtus uplatniť, patria aj drevorezy a drevoryty, ktoré objavil Milan Rastislav Štefánik zastrčené v plote dvora pri chatrči jednej domorodej ženy. Podarilo sa mu zhromaždiť slušnú kolekciu Gauguinových prác pre vlastnú súkromnú zbierku a svoje „múzeum“ v parížskom byte tak obohatil o časť toho najvzácnejšieho, čo Gauguin vytvoril počas svojho pobytu v Oceánii v rokoch 1895 – 1903. Konkrétne išlo o súbor 11 štočkov, z ktorých tri sú rezané obojstranne. Vďaka Štefánikovmu priateľovi, maliarovi Františkovi T. Šimonovi, ktorý ich zreštauroval, vznikol konvolút s 15 odtlačkami drevorezov a drevorytov deponovaných v Národnej galérii v Prahe. V SR vlastní dvanásť odtlačkov (novotlačí) Slovenská národná galéria v Bratislave, desať Slovenské národné múzeum v Martine a deväť Šarišská galéria v Prešove. Tieto grafické listy majú rôznu kvalitu, pričom za najkvalitnejšie sú považované tie, ktoré vlastní Šarišská galéria v Prešove.
Príbeh Štefánikovej pozostalosti
Pozostalosť Milana Rastislava Štefánika bola po jeho tragickej smrti prevezená z Paríža do Prahy, kde ju od priamych dedičov odkúpil štát. V roku 1939 požiadala správa Slovenského národného múzea v Martine, aby mohla byť predisponovaná na Slovensko. To sa stalo v roku 1940, ale Gauguinove drevorezy a drevoryty zostali v Prahe.
via snm.sk