Slovenský filmový debut mieri v svetovej premiére na „dokumentaristické Cannes“


Mladá filmárka Mária Rumanová sa rozhodla zvečniť osudy ľudí bojujúcich o dôstojný život na „bohom zabudnutom“ slovensko-ukrajinskom pohraničí. Jej režijný stredometrážny debut Hotel Úsvit teraz mieri na svetové plátna. Dostal sa totiž do oficiálneho výberu „dokumentaristického Cannes“ – na najvýznamnejší dokumentaristický festival v Európe – Medzinárodný festival dokumentárnych filmov Amsterdam (IDFA). Vo svetovej premiére sa predstaví 18. novembra 2016 za osobnej účasti režisérky. Ide o historicky prvý majoritne slovenský film, ktorý vybrali do súťažnej sekcie tohto prestížneho festivalu.

Hotel Úsvit sa odohráva v Čiernej nad Tisou – kedysi „Zlatej brány socializmu“, dnes v bráne do temných vôd východnej Európy. Režisérka Mária Rumanová sleduje na pozadí letargie rozpadnutej železničnej prekládky na slovensko-ukrajinských hraniciach príbeh štyroch ľudí, ktorí sa pokúšajú prekročiť bludný kruh periférnej stagnácie a bezútešných životov. Sú vyzbrojení len vlastnou túžbou po šťastí. Ale tá nezaručuje ani úspech, ani správnosť ich rozhodnutí. Protagonisti filmu si vytvárajú vlastné cestičky ako v nepriaznivom systéme fungovať – často na hranici zákona či logiky bežného človeka.

„Pomocou pozorovania života na sociálnej periférii Slovenska sa snažím zachytiť každodennú realitu ľudí, ktorí nie sú schopní držať krok so systémom a nájsť v súlade s jeho pravidlami priestor na osobné šťastie. To, čo ich totiž reálne obklopuje, sa vôbec nedá považovať za zmysluplné východisko pre život. Vzory väčšinovej spoločnosti sú z ich pozície nedosiahnuteľné a šanca dostať sa z tohto začarovaného kruhu mizivá,“ vysvetľuje Mária Rumanová, ktorá so svojimi protagonistami strávila tri roky nakrúcania.

„Premiéra filmu práve na slávnom festivale v Amsterdame je veľkou cťou, a zároveň zadosťučinením za dlhú a náročnú prácu na filme. Snažili sme sa, aby dokument napriek svojmu lokálnemu kontextu dokázal zrozumiteľne prehovoriť aj k zahraničnému publiku. Táto skutočnosť je motivačná aj do budúcnosti, lebo je dobrý pocit vedieť, že vašu prácu majú šancu vidieť aj diváci nezaťažení našimi stereotypmi a kultúrnymi vzorcami,“ vysvetlila filmárka.

Podľa nej je pre film kľúčové, že na život postáv nahliada z ich osobnej perspektívy. To pomáha divákovi nevnímať protagonistov ako masu neprispôsobivých občanov, ale ako jedinečné bytosti, ktorých dilemy, sny, a vzťahy sú rovnako dôležité a živé, ako tie naše. „Som presvedčená, že je dôležité spoznávať spoločnosť aj z tohto uhlu pohľadu, lebo to dno je aj naším dnom a najlepšie karikuje naše vlastné zlozvyky a slabiny,“ dodáva.

Slovenskí diváci si film budú môcť pozrieť na obrazovkách RTVS, ktorá je koproducentom filmu.

29. ročník Medzinárodného festivalu dokumentárnych filmov Amsterdam – International Documentary Film Festival Amsterdam (IDFA) sa uskutoční od 16. do 27. novembra 2016. Počas 12-dňového maratónu premietne 300 snímok z celého sveta, z nich 104 v svetovej premiére. Bude hostiť 3000 medzinárodných filmových profesionálov.