Slovensko zažije prvú Bielu noc


V noci z 2. na 3. októbra sa k celosvetovému konceptu Nuit Blanche (Biela noc) pripoja aj Košice. Návštevníci tak budú mať jedinečnú príležitosť prejsť sa Mestským parkom vysvieteným piatimi tisíckami svetielok v sprievode na živo spievaných operných árií, alebo vidieť netradičné spojenie zboru a vizuálneho umenia v priestoroch starej Mestskej plavárne. Pripravené sú tiež inštalácie v priestoroch obchodného domu Tesco – koncert čítačky čiarových kódov, svetelná šou mäsových výrobkov a mnoho ďalších prekvapivých umeleckých zážitkov. Celé mesto tak ožije súčasným umením, svetlom a zvukmi. Biela noc začne o 19.00 na námestí Maratónu mieru zapálením maratónskeho ohňa a bude pokračovať až do skorých ranných hodín.

„Biela noc je jeden z najzaujímavejších formátov prezentácie umenia vo verejnom priestore mesta. Čaro noci, svetiel a netradičných priestorov dáva všetkým formám umenia nový rozmer a katarzný efekt. Košice ožijú umením – čo je v konečnom dôsledku aj úlohou projektu Košice 2013,“ hovorí Zora Jaurová, umelecká riaditeľka Košice 2013, n. o. . Biela noc v Košiciach je garanciou, že nezaspíte!

Košice získali z Paríža licenciu na toto podujatie ako jedno z mála miest mimo hlavných metropol. Prvá košická Biela noc /Nuit Blanche sprístupní Košičanom súčasné umenie v netradičnom priestore, no najmä v netradičnom čase – v noci.

Myšlienka projektu vznikla v roku 2002 v Paríži, kde sa prvýkrát konal projekt Nuit Blanche, ktorý sa úspešne každoročne opakuje aj v ďalších európskych metropolách. Doteraz zúčastnené mestá (Brusel, Rím, Madrid, Riga, Bukurešť, Petrohrad) jednotne vypracovali Chartu Nuit Blanche Europe, ktorá stanovuje nasledovné pravidlá:
• Nuit Blanche je kultúrny projekt dostupný všetkým, preto sú všetky podujatia bezplatné
• Nuit Blanche uprednostňuje súčasné formy umenia, čiže výtvarné umenie, video art, projekcie, inštalácie, súčasnú hudbu, performance, scénické umenie, umenie ulice, cirkus
• Nuit Blanche predstavuje verejný priestor v rôznych podobách: zaujíma sa o zvyčajne zavreté alebo neprístupné miesta, o okrajové miesta, o prestížne miesta, či o kultúrne inštitúcie a pamiatky, ktoré sú prezentované novou formou
• Nuit Blanche navrhuje mestám reflexiu nad rôznymi formami aktuálneho urbanistického vývoja a zabezpečenia rôznych služieb a adaptovanej organizácie ako napríklad značenie, osvetlenie, bezpečnosť.
• Nuit Blanche podporuje „miernu“ mobilitu ako napr. zlepšenie podmienok na prepravu ľudí bicyklom, hromadnou, či kyvadlovou dopravou
• Nuit Blanche podporuje výmeny medzi centrom mesta a jeho perifériou
• Partnerské mestá projektu Nuit Blanche Europe sa snažia podporovať a rozvíjať výmeny medzi jednotlivými európskymi mestami, ich umelcami a obyvateľmi prostredníctvom každoročného jedného spoločne vytvoreného umeleckého projektu.

NUIT BLANCHE (Biela noc) je zhmotnením túžby po (znovu) objavovaní urbanistického prostredia, ktoré prostredníctvom umenia nadobúda nový rozmer. Košice sa počas jednej noci zmenia na interaktívny priestor, ktorého bežný každodenný nočný cyklus na niekoľko hodín prestane existovať. Hudobné, svetelné, výtvarné inštalácie súčasného umenia vdýchnu svetlo, zvuk a život nočnému mestu a noc sa tak stáva bielou. Historické budovy, kostoly a kultúrne inštitúcie v meste budú pri tejto príležitosti špeciálne nasvietené tak, aby budili monumentálny dojem slnečného dňa.

Čaká nás 30 stanovíšť a množstvo neopakovateľných zážitkov košickej Bielej noci.

via kosice2013.sk