SLOVENSKO VS. SLOVAKIA NA SCÉNE FESTIVALU KioSK 2010


Tretí ročník prehliadky slovenskej nezávislej divadelnej a tanečnej scény pod názvom KioSK svojim zameraním vyčnieva z ponuky letných festivalov. Namiesto koncertov totiž ponúkne to najzaujímavejšie z aktuálnej domácej divadelnej a tanečnej produkcie, resp. produkcie slovenských autorov pôsobiacich v zahraničí. Industriálny kemping (stanovanie v záhrade pri Stanici), neformálne stretnutia divákov a profesionálov, divadelné a tanečné predstavenia, filmy, párty a koncert pod holým nebom. To všetko čaká návštevníkov festivalu KioSK v dňoch 23. – 25. júla 2010 v priestoroch kultúrneho centra Stanica Žilina-Záriečie.

Dramaturgia KioSKu sa zameriava najmä na náročnejšieho diváka a divadlo. Tohtoročnou novinkou „na pulte“ KioSKu sú projekty v zahraničí pôsobiacich slovenských umelcov. „K tomuto netradičnému importu nás podnietil špecifický fenomén slovenskej performačnej scény – pomer dočasne alebo natrvalo emigrovaných umelcov, najmä tanečníkov, v porovnaní s domácim prostredím. Nejde však o žiadnu súťaž, ale obohatenie, výmenu, vzájomné inšpirovanie. Divákom chceme umožniť spoznať ich tvorbu a zároveň upozorniť na túto zvláštnosť slovenského umenia. Odišli za lepšími podmienkami, príležitosťami, vzdelaním, inšpiráciou a v súlade s príslovím – doma nikto nie je prorokom – sa mnohí z nich presadili,“ vysvetľuje Martina Filinová, dramaturgička festivalu.

Práve témou emigrantstva sa zaoberá americký Slovák z New Yorku Pavel Zuštiak v tanečnom projekte The Painted Bird | Bastard, ktorého premiéra KioSK otvorí. Z tohto „tábora“ diváci uvidia aj Evu Klimáčkovú a jej súbor cie E7KA s inscenáciou Ivanuška, tanečno-divadelné predstavenie Kataríny Rampáčkovej a Ley de Toffol Lonely Bones, či provokatívne performance Milana Lovišku My Art: Who´s Frank?. Záverečným predstavením festivalu bude duet Petra Šavela a Stanislava Dobáka študujúcich na prestížnej bruselskej škole P.A.R.T.S. One for you, two for me.

KioSK predstaví aj tých, ktorí to na Slovensku ešte nevzdali a napriek neľahkým podmienkam im to stále „tvorí“ a prinášajú do domáceho kontextu originálne divadelné koncepcie. Kultový SkRAT na ceste hľadania novej poetiky (Zvyšky), tandem Mio-Mio (Marek Piaček a Stanislav Beňačka) s „instatnými operami“ Zbojníci a Malevich-Malevich a Divadlo s Pasáže s čerstvou pohybovo-vizuálnou inscenáciou 3x (A), ktorú vytvorili v spolupráci s tanečníkom Jarom Viňarským.

Kiosk však nie je a nechce byť čisto divadelnou prehliadkou. V programe majú svoje miesto aj filmové projekcie, mikrokonferencie, alebo večery v záhrade Stanice spojené s opekaním a hudbou. Za gramofónmi sa tak predstavia dji Róbert Zeleňák a Vili:am, naživo vystúpi Pino z Pudingu pani Elvisovej so svojim projektom Kasioboy.

V rámci festivalu sa uskutoční aj ďalšie zo stretnutí zástupcov a priateľov neformálnej iniciatívy Anténa združujúcej organizácie profesionálne pôsobiace na nezávislej kultúrnej scéne a stretnutie partnerov medzinárodného programu Grundtvig. Poprvýkrát sa tu tiež stretnú zástupcovia tanečnej komunity s ambíciou organizovania slovenskej profesionálnej tanečnej scény. Za iniciatívou stojí slovenský tanečník a choreograf Jaro Viňarský, ktorý chce prezentovať svoju predstavu o tom, ako ďalej so slovenským súčasným tancom, čo možno urobiť pre zlepšenie podmienok pre tvorbu a šírenie súčasného tanca v rámci Slovenska i za jeho hranicami, k akej ďalšej spolupráci by mohlo dochádzať v rámci východo-európskeho priestoru atď.

3. ročník prehliadky slovenského nezávislého divadla a tanca KioSK sa uskutoční vďaka podpore: Nadácie SPP, Programu celoživotného vzdelávania EU (Grundtvig), Nadačného fondu Slovak Telekom pri Nadácii Intenda, Mesta Žilina a Veľvyslanectva USA na Slovensku.

Podrobné informácie a presný program festivalu nájdete na stránke http://www.stanica.sk/kiosk.

via stanica.sk