Slovenski umelci vystupia na festivale Art Meetings


Piaty ročník medzinárodného, hudobného, mediálneho a komunitného festivalu Art Meetings (UA) predstaví kultúrnym profesionálom z celej Európy piatich slovenských umlecov.

Bratislavské kultúrne centrum A4 – priestor súčasnej kultúry pripravilo prezentáciu šiestich hudobných a mediálnych umelcov na medzinárodnom festivale Art Meetings v ukrajinskom Kyjeve. Slovenskú súčasnú umeleckú scénu zastúpia projekty Urbanfailure, Vritti a Isama Zing. V rámci prvej časti festivalu, ktorá sa odohrala už v septembri v ukrajinskom Ľvove slovensko odprezentoval slovenský skladateľ, hudobník, saxofonista a improvizátor Miroslav Tóth.

Súčasťou 5.ročníka populárneho kyjevského festivalu, ktorý sa uskutočni v dňoch 20.-21. novembra bude aj konferencia Share the Culture, zamerivajúca sa na diskusie o aktuálnych témach spojených s kultúrou v kontexte aktuálnych udalostí na Ukrajine a v Európe.

 „Okrem budovania vzťahov s medzinárodnou umeleckou komunitou cítime potrebu prezentovať súčasnú slovenskú scénu aj v zahraničí. Ide aj o výbornú príležitosť pre slovenských umelcov, byť videní osobami, ktoré stoja za najzaujímavejšími európskymi festivalmi z oblasti súčasného umenia a kultúry, experimentálnej hudby a umenia nových médií,“ uviedla spolu-organizátorka slovenskej umeleckej sekcie a výkonná riaditeľka A4, Beáta Seberíniová. 

V minulosti Art Meetings navštívili osobnosti ako Oliver Baurhenn, riaditeľ významného festivalu CTM z Berlína, Carsten Stabenow, promotér a iniciátor nemeckého festivalu Garage zameraného na umenie a médiá, Marc Schegler, kurátor švajčiarskeho House of Electronic Arts Basel, či Christian Pallin, hudobný promotér zo Švédska. Slovenskú stranu už tretí rok zastupujú kurátor slovenskej časti festivalu Slavo Krekovič a Beáta Seberíniová z kultúrneho centra A4 – priestor súčasnej kultúry, a to nie len spolu-organizačne, ale aj aj ako hostia panelových diskusií.

Festival Art Meetings vznikol v roku 2010 z bilaterálnej spolupráce kultúrnych inštitúcií z Poľska (Nadácia Eclectica) a Ukrajiny (festival Art Pole) pod názvom UA/PL Alternative Music Meetings, za účelom prezentácie zahraničnej kultúry na Ukrajine. Odvtedy sa festival rozšíril nielen o nové žánre, ale aj konferenciu Share the Culture, či novo participujúce krajiny. Slovenskí umelci vystúpia na tomto festivale po prvý krát.

Projekt Art Meetings: slovenská časť, vďaka ktorému pocestujú umelci na festival je podporený z programu Pro Slovakia Ministerstva kultúry Slovenskej republiky.

Kto sú slovenskí umelci:

Urbanfailure
je zakladajúcim členom bratislavského kolektívu Urbsounds, ktorý funguje od roku 2001 a bol jedným z priekopníckych telies, ktoré sa na Slovensku začali venovať elektronickej a experimentálnej hudbe s koreňmi v D.I.Y.
Michal Lichý sa hudobnej tvorbe venuje už od roku 1996. Počas svojej hudobnej kariéry má na svojom konte relatívne skromné množstvo platní, čo zdvôvodňuje tým, že ho viac baví hrať na živo ako sedieť v štúdiu. V súčasnosti je jeho pódiová šou tvorená zvukmi výhradne z elektronických nástrojov a pedálov, ktoré vrství a spája do slučiek. Inšpirácie z techna a noise music tvoria hudbu, ktorá je konkrétna a rytmická, stále však nie až príliš repetitívna na to, aby sa v nej nedokázal zanietiť aj náročnejší poslucháč.
Link: http://2014.nextfestival.sk/_urbanfailure/?lang=en
Vritti
je pomerne nový experimentálny projekt dvoch skúsených predstaviteľov súčasnej experimentálnej scény, ktorí manipulujú s analógom, digitálom, frekvenciami, symbolikou a každé ich vystúpenie je novou syntézou naživo namiešaných zvkov. Vritti to sú Slávo Krekovič a Peter Kerekes.

ISAMA ZING
je nový audiovizuálny projekt maldého producenta a violončelistu Jonatána Pastirčáka (Pjoni) a Michaely Chmeličkovej (Planeta 220).
Pastričák, pomerne mladý ale pomerne úspešný. Tak by sa dalo hovoriť o Jonatánovi Pastirčákovi, ktorý po spoluprácach s viacerými slovenskými hudobníkmi a prevažne na duo projekte s Matejom Adamom – Ink Midget a Pjoni úspešne odštartoval svoju sólovú kariéru. Hudba, ktorú tvorí a aktívne prezentuje je na pomedzí ustálených kompozícií a inovatívneho experimentu zasahujúca do teritórií minimalizmu, elektroniky, klasickej hudby či alternatívneho hip hopu. Vydáva vo vydavateľstve Exitab.