Slovenskí umelci sa počas PechaKucha Night predstavia svetovým kurátorom


Špeciálne vydanie PechaKucha Night Bratislava 28. apríla 2015 o 20:20 predstaví výber slovenských umelcov, ktorých nominovali kurátori galérií z celého Slovenska. Netradičný večer vo výstavnej sieni Domu umenia/Kunsthalle Bratislava sa koná v rámci kurátorského kongresu IKT, ktorý prebieha vo Viedni. Umelci do galérie tentoraz neprinesú svoje diela, ale predstavia širší pohľad na svoju tvorbu, v dynamickom PechaKucha formáte 20 záberov po 20 sekúnd. Cieľom špeciálneho vydania je priblížiť výnimočných tvorcov a tvorkyne domácej výtvarnej scény. Spolu s účastníkmi kongresu ich môžete spoznať aj vy – limitovaný počet lístkov je určený širokej verejnosti. Túto výnimočnú zostavu vyberali kurátori galérii a netradičných výstavných priestorov z Bratislavy, Nitry, Banskej Štiavnice, Topoľčian a Košíc.

HOSTIA:
Monogramista T.D (Dezider Tóth), prezentuje Juraj Čarný
Stano Filko, prezentuje Nina Vrbanová
Juraj Kollár
Štefan Papčo
Lucie Mičíková
Ilona Németh
Fero Király
Katarína Hrušková
Svetlana Fialová
Radovan Čerevka
Jarmila Mitríková & Dávid Demjanovič

Ilona Németh sa zaoberá najmä verejným umením a spoločensky angažovanou tvorbou, otázkou identity, vzťahom medzi osobnou históriou, politikami a ideológiou, či problematikou verejného priestoru. Nominoval ju Omar Mirza, kurátor Nitrianskej galérie.
Svetlana Fialová žije a pracuje striedavo v Košiciach a Londýne. V roku 2013 sa stala víťazkou prestížnej ceny Jerwood Drawing Prize v Londýne. Vybraná bola kurátorkou Katarínou Gatialovou z Nová Synagóga/Kunsthalle Žilina.
Katarína Hrušková pracuje s fotografiou, textom, rečou a zvukom. Jej prácu nominovala Zuzana Bodnárová z Banská st a nica.
Radovan Čerevka je členom umeleckej skupiny Kassaboys, za svoju samostatnú tvorbu získal ocenenie Cena Oskara Čepana 2013. Reprezentuje košickú Make Up Gallery.
Jarmila Mitríková & Dávid Demjanovič vytvárajú obrazy tradičnou technikou pyrografie, inšpirovanou kresťanskými tradíciami, folklorizmom, pohanskými zvykmi a poverami. Nominovaní boli kurátorom Michalom Štofom, ktorý dramaturgicky zastrešuje výstavný program pre Kasárne Kulturpark a Kunsthalle/Halu umenia Košice.
Fero Király sa zaoberá hudobnými projektmi s presahom do performance, soundartu, inštaláciami, interpretáciami súčasnej hudby, hudobnými reinterpretáciami výtvarných diel, ako aj edukačnými projektmi. Nominovala ho Zuzana Godálová z Nástupište 1-12 v Topoľčanoch.
Juraj Kollár sa venuje predovšetkým maľbe, v ktorej sa zameriava na industriálnu krajinu, abstrakciu a figuráciu. Nominovala ho Silvia Van Espen z bratislavskej Zahorian&co Gallery.
Lucie Mičíková pracuje prevažne s architektonickými princípmi. Jej diela inšpirované utopistickými architektmi i detskými bunkrami nominoval kurátor Dano Dida z Bunky pre súčasnú kultúru.
Štefan Papčo sa venuje sochárskym a priestorovým experimentom, ktorými spracováva problematiku vysokohorského priestoru a horolezeckej komunity. Svoju tvorbu predstaví ako nominant PechaKucha Night Bratislava.
Dielo kľúčových postáv slovenského vizuálneho umenia 20. storočia, Monogramistu T.D a Stana Filka, predstavia kurátori Domu umenia/Kunsthalle Bratislava.

Prezentácie prebiehajú v anglickom jazyku.

PechaKucha Night Bratislava: Slovak Artists Selection
Utorok 28.4. 2015 20:20, Dom umenia/Kunsthalle Bratislava (Nám. SNP 12, Bratislava)

Lístky: 5,- Eur predpredaj v TUTO (Stará tržnica) a Ex Libris v SNG (Nám. Ľ. Štúra 4) / 7,- Eur na mieste

FB event: https://www.facebook.com/events/776358315811481/
FB page: http://www.facebook.com/PechaKuchaBA
Web: http://www.pechakucha.sk

Čím je PechaKucha Night výnimočná? Každý účinkujúci má na svoju prezentáciu k dispozícii presný čas 6 minút a 40 sekúnd. Je to čas, počas ktorého komentuje 20 obrázkov – svojich projektov, pričom každý z nich zostáva na projekčnom plátne presne 20 sekúnd, a ani o sekundu viac! Vďaka tomu prezentujúci aktér rozpráva v tempe, pútavo a vecne.

Formát PechaKucha Night vznikol v roku 2003 v Tokiu a odvtedy pôsobí ako pozitívny vírus pre zvyšok sveta – sieť PechaKucha Night pokrýva už vyše 600 miest! V Bratislave ju od roku 2008 organizuje občianske združenie PUNKT. Aktuálne vydanie vzniklo v partnerstve s Domom umenia/Kunsthalle Bratislava a s finančnou podporou MK SR.